پایان کشتی آزاد نوجوانان جهان-آتن/چهار مدال از هفت دلاور مازندران

هفت مازندرانی به اتفاق تقی داداشی مربی در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان بودند و درخشیدند تا ایران بدون مدال از آتن ۲۰۱۷ بازنگردد. چهار مدال مازنی ها که شامل یک طلا، یک نقره و دو برنز بود ایران را سرمست پیروزی در یونان کرد. فقط یک مدال برنز بدست آمده در این مسابقات از جانب مازنی ها نبود.

در آتن هفت دلاور نوجوان استان جنگیدند که اگر شانس بیشتری داشتیم هم طلاهای مان بیش از این می شد و هم تعداد مدال ها اما به همان چهار نشان اکتفا کردیم.

عباس فروتن و محمد نخودی دو نماینده مازنی در اوزان ۸۵ و ۶۹ کیلوگرم در مسابقات پنج وزن نخست صاحب مدال های نقره و برنز شده بودند که در روز دوم مهدی عشقی در ۵۴ کیلوگرم طلا گرفت و مهدی هاشمی در ۱۰۰ کیلوگرم صاحب مدال برنز شد.

نتایج کشتی گیران مازندرانی بدین شرح است:

در وزن ۴۲ کیلوگرم مهدی ویسی از کلاردشت در دور نخست به دلیل حضور نیافتن خوان کورتز از مکزیک پیروز شد اما در دور دوم مقابل امیدجان جلال اف از ازبکستان با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، ویسی به گروه بازنده ها رفت. وی ابتدا در این گروه با نتیجه ۱۰ بر صفر خشیگدورج باتبایار از مغولستان را شکست داد اما در دور بعد مقابل گئورگی تچولادزه از گرجستان در یک کشتی نزدیک با نتیجه ۶ بر ۶ شکست خورد و هفتم شد. او اگر فقط یک امتیاز بیشتر می گرفت صاحب مدال هم می شد.

در وزن ۴۶ کیلوگرم سید عرفان جعفریان جویباری پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم مقابل سوتا اوگاوا از ژاپن با نتیجه ۴ بر یک به پیروزی رسید. وی در دور بعد مقابل ادلان عسکراف از قزاقستان با نتیجه ۹ بر ۹ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی، جعفریان از دور رقابت ها کنار رفت. عرفان از شانس های طلا بود اما با اختلافی بعید شکست خورد.

در وزن ۵۰ کیلوگرم محمد خدابخشی از قائمشهر پس از استراحت در دور نخست در دور بعد مقابل نارانخو نارمانداخ از مغولستان با نتیجه ۱۴ بر ۱۲ شکست خورد و با توجه به شکست این مغولی در دور بعد، خدابخشی هم از گردونه رقابت ها حذف شد.

در وزن ۵۴ کیلوگرم مهدی عشقی کشتی گیر جویبار در دور نخست با نتیجه ۸ بر ۴ روبرت هوارد از آمریکا را مغلوب کرد و در دور دوم مقابل دمیربیک مقصوداف از تاجیکستان با نتیجه ۹ بر ۷ به پیروزی رسید. عشقی در دور سوم با نتیجه ۱۰ بر ۴ و ضربه فنی از سد ولادیسلاو اوستاپنکو از اوکراین گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی برای حضور در دیدار فینال روبرتو بلانکو از مکزیک را با نتیجه ۹ بر صفر شکست داد. حریف عشقی در دیدار پایانی کاناتا یاماگوچی از کشور ژاپن بود که ۶ بر صفر پیروز شد و تک طلای ایران را بدست آورد.

در وزن ۶۹ کیلوگرم محمد نخودی از جویبار پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با توجه به حضور نیافتن میرانبیک سلیمانوف از قزاقستان پیروز شد. وی در دور بعد داویت گئورگیان از ارمنستان را با نتیجه ۵ بر ۴ شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. نخودی در دیدار نیمه نهایی مقابل داود ابراگیم اف از آذربایجان با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار ماساکی ساتو از ژاپن را با نتیجه ۵ بر ۲ مغلوب کرد و صاحب مدال برنز شد.

در وزن ۸۵ کیلوگرم عباس فروتن کشتی گیر بابلی در دور نخست به دلیل حضور نیافتن برایان والدرما از کلمبیا به پیروزی رسید. وی در دور بعد مقابل گاوین هافمن از آمریکا با نتیجه ۹ بر ۳ به برتری دست یافت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. فروتن در این مرحله نیز با نتیجه ۱۱ بر صفر بکزاد اورکیمبای از قزاقستان را شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله و برای حضور در دیدار فینال ساندیپ مان از هند را با نتیجه ۱۲ بر ۳ مغلوب کرد. فروتن در دیدار نهایی در یک کشتی نزدیک با نتیجه یک بر یک مغلوب آلان باگایف از کشور روسیه شد و به مدال نقره رسید. داوران با پرهیز از دادن اخطار به کشتی گیر روسی عملا مدال طلا را از فروتن گرفتند.

در وزن ۱۰۰ کیلوگرم سید مهدی هاشمی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۴ بر صفر و ضربه فنی احمد خلیل از کشور مصر را شکست داد. وی در دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر آکاش آنتیل از هند را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. هاشمی برای حضور در دیدار فینال مقابل اسماعیل بک نیروف از روسیه قرار گرفت اما با نتیجه ۵ بر ۳ مغلوب این کشتی گیر شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این مرحله حریفی از آذربایجان را ده به صفر کرد و قهرمان شد.
شکست هاشمی در رده بندی دور از تصور بود و همگان برایش طلا را کنار گذاشته بودند.

همچنین ببینید

اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد: نحوه امتیاز دهی برای رنکینگ تیمی تغییر یافت

اتحادیه جهانی کشتی در نامه ای به فدراسیون های ملی از تغییر نحوه امتیازدهی برای …