55 ورزشکار ایرانی دوپینگی هستند


به گزارش ایرنا، در لیست منتشره از سوی آژانش جهانی مبارزه با دوپینگ ورزشکاران ایتالیا با 147نمونه مثبت، در صدر جدول قرار دارند و فرانسه با 86 مورد در جایگاه دوم قرار گرفته است. ایالات متحده آمریکا با 76 مورد، استرالیا 75 و بلژیک با 73 مورد سوم تا پنجم هستند.
روسیه و هند هر کدام با 69 مورد در جایگاه هفتم می باشند. همچنین در رتبه هشتم کشورهایی که بیشترین نمونه دوپینگی داشته اند ایران و برزیل با 55 نمونه مثبت قرار دارند.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی وادا، در میان رشته‌های مختلف، دو و میدانی با 205 نمونه مثبت در صدر قرار دارد. بدنسازی با 183 نمونه، دوچرخه‌سواری با 165 و وزنه‌ برداری با 116 نمونه مثبت در مکان‌های بعدی هستند.
فوتبال به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی تنها 79 نمونه مثبت اعلام شده دارد که نسبت به سال 2016 که 108 مورد بود، کاهش چشمگیری داشته است.
همچنین براساس آمارهای اعلام شده از سوی آژانس جهانی دوپینک، از 55 ورزشکاران ایرانی که این سازمان نمونه دوپینگ آنان را مثبت اعلام کرده، 12 نفر در رشته دوچرخه سواری، شش نفر در بدنسازی، شش نفر در وزنه برداری، پنج نفر فوتبال، چهار نفر دومیدانی، تکواندو، جودو و والیبال هر کدام سه نفر، ورزش های آبی، هندبال و کوراش هر کدام دو نفر و کشتی، ووشو، دو ومیدانی معلولان و پاورلیفتینگ هر کدام یک نفر، مشغول به فعالیت هستند.
سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، بنیادی مستقل در جهت توسعه ورزش پاک و مبارزه با استفاده از داروهای غیر مجاز است که در 10 نوامبر 1999با ابتکار جمعی از رهبران کمیته بین‌المللی المپیک در لوزان سوئیس ایجاد شد. مقر فعالیت این سازمان در سال 2002 به «مونترال» کانادا انتقال یافت.
ورزشی**2052**1368

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *