۷۵۰ نمونه ژنتیکی از مجرمان خطرناک خراسان شمالی گرفته شددکتر بابک سلحشور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نمونه‌ها مربوط به مجرمان خطرناک و همچنین جرایم پر تکرار است که منجر به کشف علمی جرم خواهد شد.

وی با بیان اینکه بانک اطلاعات هویت ژنتیک در کشف و پیش‌گیری از وقوع جرم موثر است گفت: راه‌اندازی و فعالیت بانک ژنتیک به کاهش بخشی از دغدغه‌ها در حوزه پیشگیری از جرایم کمک می کند.
وی افزود: هرچند با تشکیل این بانک تمام مشکلات در حوزه وقوع جرایم برطرف نمی‌شود، اما می‌تواند در پیشگیری از وقوع و تکرار جرایم مؤثر باشد.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: این طرح با همکاری سازمان زندان‌ها انجام شد، مجرمان بر اساس دامنه جرایم، دسته‌بندی شدند و مجرمانی که جرایم خطرناک انجام داده بودند شناسایی و فرایند نمونه گیری از این افراد انجام شد.

دکتر سلحشور افزود: از سال ۹۵ تا پایان ۹۷ در کشور ۹۰ هزار نمونه خون از مجرمان دارای جرایم خطرناک و پر تکرار گرفته شده است که در حال تشکیل پروفایل ژنتیکی از این افراد است که در افق برای ۱۴۰ هزار نفر برنامه ریزی شده است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان شمالی با بیان اینکه ۳۶ درصد زندانیان سارق هستند، گفت: سرقت و ربودن مال غیر مقام اول جرایم در زندان‌های این استان است.

مجتبی محمدی اظهار داشت: جرم دوم زندانیان این استان مربوط به جرایم مواد مخدر با ۲۷ درصد است و جرایم علیه اشخاص نیز رتبه سوم را دارد.

وی افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی زندانیان این استان که شامل جرایم خشن و پر تکرار است با همکاری پزشکی قانونی انجام می‌شود که این جرایم شامل نزاع دسته جمعی، جرایم علیه اشخاص و منافع عمومی و آسایش عمومی، تجاوز به عنف و سرقت‌های متعدد است.

وی با بیان اینکه این مجرمان در زمان آزادی رصد خواهند شد گفت: با چنین اقداماتی تلاش می‌شود که جلوی تکرار جرایم گرفته شود و همچنین روند رسیدگی پرونده‌ها نیز سرعت داده می‌شود.

هم اکنون حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر در زندان‌های خراسان شمالی محبوس هستند.

در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.

۳۰۰۷/‌‬ ۶۰۴۲

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *