۲۶ هزار کهگیلویه و بویراحمدی در معرض فشار خون بالا شناسایی شدنداجرای طرح ملی کنترل فشار خون در استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی افزون بر ۷۱۳ هزار نفر از تاریخ ۲۷ اردیبهشت سال جاری همزمان با سراسر کشور آغاز و تا ۱۵ تیر امسال نیز ادامه دارد.

نعیمی تصریح کرد: از آغاز اجرای این طرح ملی تاکنون بالای ۶۵ درصد از افراد مشمول اجرای طرح غربالگری فشار خون تحت کنترل و مراقبت‌های اولیه قرار گرفته اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افراد مشمول اجرای طرح غربالگری کنترل فشار خون در سطح استان را حدود ۶۸ هزار نفر دانست و گفت: تا پایان اجرای این طرح این افراد باید تحت کنترل فشار خون قرار گیرند.

نعیمی یادآور شد: در حالی که جمعیت هدف وزارت بهداشت برای زیرپوشش قرار دادن اجرای طرح کنترل فشار خون حدود ۱۶۰ هزار نفر در کهگیلویه و بویراحمد است ولی دانشگاه علوم پزشکی استان با کمک سایر نهادهای برون و درون دانشگاهی، مراکز درمانی و خانه‌های بهداشت افزون بر ۲۰۸ هزار و ۳۶ را از زمان آغاز اجرای طرح تاکنون زیرپوشش قرار داده است.

به گفته نعیمی ۸۶۰ نفر به عنوان بیماران و افراد جدید به شمار بیماران دارای فشار خون بالا اضافه شده اند که تاکنون هیچ نشانی از علائم بیماری را در خود شناسایی نکرده بودند.

بر اساس تخمین وزارت بهداشت بیش از ۴۰ درصد مردم ایران دارای فشار خون بالا هستند ولی نسبت به بیماری خود مطلع نیستند.

وی تصریح کرد: کار غربالگری و اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در این استان در بیش از ۶۶۱ پایگاه و مرکز ثابت و سیار در حال انجام است.

برآورد شده که در این پویش ملی کنترل فشار خون، حدود ۲ میلیون نفر دارای فشار خون بالا شناسایی شوند.

بسیج ملی فشار خون، نخستین گام بسیج بهداشتی وزارت بهداشت در سال ۹۸ محسوب می‌شود.

۳۰۱۶/‏۱۶۶۲

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *