کمک به حفظ سلامت، جامعه را پویا و با نشاط می کندجامعه‌ای که بیمار باشد، به رشد و توسعه نخواهد رسید لذا برای ریشه کن کردن بیماری‌هایی از قبیل کم خونی و تالاسمیو امثال آن نیاز مبرم به ارتقا آگاهی اقشار جامعه بویژه بانوان و دختران است.
امروزه در استان سیستان و بلوچستان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها که به چشم نمی‌آید و از سوی جامعه به آن هم اهمیت داده نمی‌شود، بیماری کم خونی است.
بسیاری از مواقع در کلاس‌های درس خود چه در مقاطع مختلف تحصیلی در آموزش و پرورش و چه در دانشگاه شاهد این بیماری در دختران دانش آموز و دانشجو بوده‌ام.
وقتی پای صحبت آنان در مورد علت ضعف در درس می‌نشستم، بیان می‌کردند که بخاطر ضعف و سستی و سردرد و… توان درس خواندن و فعالیت ندارند.
بانوی بارداری که با ضعف جسمانی روبروست، چگونه می‌تواند کودکی سالم تحویل جامعه دهد؟
براستی اگر این مادر در زمان تحصیل خود از عواقب نافرجام کم خونی و سوءتغذیه آگاهی می‌داشت، آیا از کم خونی رنج می‌برد؟
اگر دختران ما در هنگام تحصیل از سلامت جسم و روان خود آگاهی یافته و به آن توجه کند، در آینده مادرانی خواهند شد که در تغذیه خود و خانواده نقش موثری ایفا خواهند کرد.
چرا همیشه به جای پیشگیری و کمتر کردن هزینه‌های سرسام آور بهداشت و درمان با کم توجهی و ناآگاهی آینده خود و فرزندانمان را با مشکل رو به رو کنیم؟
بیش از نیمی از مطالب کتب درسی دانش آموزان و دانشجویان ما بعد از فراغت از تحصیل به زباله دان ذهن سپرده و فراموش می‌شود و هیچ گونه کارایی ندارد.
انبوهی از مطالب تاریخی گذشته را به دانش آموزان مان ارائه می‌دهیم، اما شاید همین افراد و یا یکی از اعضای خانواده شان دچار بیماری‌هایی از قبیل تالاسمی و کم خونی باشد و ما هیچ آموزشی از این نوع بیماری‌ها به آنان نداده‌ایم.
اگر دختران و پسران ما بجای خواندن مشتی مطالب غیر ضروری از اطلاعات کافی راجع به بهداشت جسم و روان آگاهی می‌یافتند، جامعه آماری تالاسمی و کم خونی و سوء تغذیه در استان نداشتیم.
اگر دختران و پسران ما از عواقب خطرناک بیماری تالاسمی که گریبانگیر جامعه بلوچستان است، آگاهی داشته باشند، هرگز به ازدواجی که منجر به تولد نوزاد تالاسمی می‌شود، تن نمی‌دهند.
بهترین راه برای ارتقاء سطح بهداشت و افزایش آگاهی خانواده‌ها و جامعه راه اندازی مدارس سلامت در بلوچستان و یا حداقل آموزش سلامت جامعه در مدارس موجود است.
از نمایندگان مردم استان در مجلس و دولت می‌خواهیم که در راه اندازی هنرستان‌های سلامت در این منطقه همفکری لازم داشته باشند.
وجود این هنرستان‌ها نه تنها در افزایش آگاهی مردم موثر است که می‌تواند از بسیاری هزینه‌های اضافی درمان و گسترش بیماری‌هایی از قبیل کم خونی، تالاسمی و امثال آن جلوگیری کند.
علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد، چه سود وقتی بیمار هستیم به دنبال درمان باشیم آن هم با هزینه‌های سنگین درمان؟
وقتی مادران با آگاهی باردار شوند، وقتی مادران به تغذیه مناسب و مفید خود و فرزندان خود آگاهی داشته باشند، خواه ناخواه جامعه به سمت سلامت جسم و روان پیش خواهد رفت.

از مسئولان و بویژه نمایندگان مردم استان در مجلس در خواست داریم در زمینه راه اندازی و اخذ مجوز هنرستان‌های سلامت در شهرستان‌های مختلف سیستان و بلوچستان مجدانه تلاش کنند و پیگیر باشند.
چندی پیش مادری در حین وضع حمل به خاطر داشتن سابقه بیماری قند جان خود را از دست داد و نوزادش را ندید و در آغوش نکشید و نوزاد هم از مهرش بی نصیب ماند.
اگر این مادر از عواقب دیابت بهنگام بارداری آگاهی می‌داشت، قطعاً باردار نمی‌شد قطعاً مراقبت بیشتری می‌کرد و الان نوزادش شیره جانش را می مکید؛ اما افسوس.
* مدرس آموزش و پرورش و دانشگاه

۷۳۱۰**۶۰۸۱

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *