کشتی گلستان نیازمند توجه و خون تازه است


هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

رقیه مسلمی در گلشن مهر نوشت: کشتی ورزش اوّل کشور علیرغم سابقه درخشان در گلستان، مدّت هاست از مدال آوری و داشتن نماینده در تیم ملّی بازمانده است.
مجمع انتخاباتی کشتی گلستان هفته قبل با حضور رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی و اعضای مجمع استان در گرگان برگزار شد و نایب رییس سابق این هیأت به عنوان تک کاندیدای مجمع توانست با 14 رأی از 16 رأی مأخوذه برای مدت چهار سال سکاندار این ورزش در گلستان شود.
محمدحسین ملاح که از بدو ریاست محمدجواد نظری مهر (نماینده وقت مردم بندرگز در مجلس شورای اسلامی) در رأس کشتی گلستان به عنوان نایب رییس وی، مشاور و مهره اصلی تصمیم گیری ها در کشتی این استان نیز به شمار می رفت، امروز در شرایطی سکان این ورزش ریشه دار و ملّی را در گلستان دردست گرفته است که علی رغم سابقه درخشان کشتی این منطقه در گذشته، سال هاست این ورزش به تک مدال های تک ستاره ها دل خوش بوده و نماینده ای نیز در تیم ملی ندارد.

*خروج از کما !
با منفک شدن گلستان از استان مازندران، گلستانی ها در نخستین سالی که تیم مستقلی را در رقابت های قهرمانی کشتی بزرگسالان کشور شرکت دادند با کسب عنوان چهارمی تیمی و اختلاف اندک با تیم سوم، به کار خود پایان دادند.
اما کشتی این استان از آن زمان به بعد، در مسیر تنزّل شیبِ برداشت و هرچند در دوران مدیریت محمدمهدی ایرجی شرایط بهتری را تجربه کرد، اما در دوران مدیریت های علی سالاری و محمدجواد نظری مهر نتوانست به عنوان یک قدرت در کشتی ایران مطرح باشد.
امروز محمدحسین ملاح که به نظر می رسید بیشتر از سوی نمایندگان کشتی غرب استان مورد حمایت باشد تا نمایندگان مرکز و شرق استان، در شرایطی در رأس کشتی گلستان ایستاده که ضروری است با توجه بیشتر و بهتر به نیازهای کشتی این استان و اهالی آن، بتواند این ورزش ملّی و پرطرفدار را از کما خارج کند.

*نتایجی که زیبنده کشتی گلستان نبوده است
یکی از ضعف های کشتی گلستان، دغدغه های ریاست قبل این هیأت به عنوان یک نماینده در مجلس شورای اسلامی بود؛ شرایطی که به نظری مهر این اجازه را نمی داد تا مانند بسیاری از روسای نزدیک به هیأت هایشان، در کنار این مجموعه بوده و در تصمیم گیری های مهم آن نیز دخیل باشد. نتایج به دست آمده ی کشتی گلستان در دوران مدیریت این نماینده مجلس، جز برخی تک مدال های کشتی گیران نوجوان و جوان این استان، حتی با برگزاری چند میزبانی مسابقات منطقه ای و اردوهای تیم ملی رده پایه نیز نتوانست رضایت اهالی کشتی و کارشناسان و رسانه ها را به دنبال داشته باشد.
به عنوان مثال، کشتی این استان دو سال قبل در رقابت های قهرمانی کشور در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و در شرایطی که بیش از 150 مدال طلا، نقره و برنز در آن توزیع شد تنها یک مدال برنز به دست آورد، آنهم در رقابت هایی که نفرات اول تا سوم تیم ملی در آن مسابقات شرکت نداشتند! نتایجی که حتی رییس دستگاه ورزش این استان نیز در پاسخ به یکی از انتقادات مطرح شده در زمینه اوضاع نامناسب کشتی این استان توسط نگارنده در جمع رسانه ها اذعان داشت «نتایج زیبنده کشتی گلستان نیست». «طیبی» البته در حالی این جمله را به زبان آورد که معتقد بود نظری مهر توانسته است پول زیادی را به کشتی استان بیاورد!

*کشتی و مدیریت حاشیه ها !
کشتی گلستان از جمعیت قابل توجهی در میان رشته های ورزشی این استان برخوردار است و یکی از نیازهای این ورزش پرطرفدار و دارای ظرفیت بالای نیروی انسانی، استفاده از کمّیت موجود برای توسعه آن است؛ همان فاکتوری که در چند سال اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
دیگر آنکه کشتی گلستان در داشتن پیشکسوت، مربی و داور نیز غنی است اما نیاز است تا پیشکسوتان با همدلی و انسجام بهتری به کمک کشتی بیایند، مربیان نیز برای ارتقای دانش روز کشتی تلاش کرده و داوران نیز با حضور در دوره های ارتقا، به روزترین قوانین کشتی را فرا گرفته تا امکان حضور در میادین بیشتری برایشان مهیّا باشد.
اما کشتی به عنوان ورزش ملّی، رشته پرافتخار و مدال آور و ورزش المپیکی که در دو بخش مردان و زنان، توسعه یافته است ورزش کم هزینه ای نیست و از آنجا که غالب نیروی انسانی در این ورزش را قشر متوسط رو به پایین جامعه تشکیل می دهند، ضروری است تا هیأت کشتی به عنوان متولی اصلی این رشته برای ترغیب، حضور و حفظ حامیان مالی اهتمام ویژه ای داشته و حمایت های مالی جذب شده را نیز سامان بخشد. به نیازهای کشتی گلستان حدّ این مجال اندک اشاره شد، شکی نیست برای جهش در این رشته پرافتخار و پرطرفدار، اهالی دلسوز آن بهتر از هر کسی می دانند و می توانند راه حل های بیشتر و راهکارهای مناسب تری ارائه نمایند.
ناگفته نماند وجود برخی حاشیه ها در چنین ورزش ملّی و المپیکی با مدعی های فراوان، بدیهی است اما مدیریت این حاشیه ها یکی از همان انتظاراتی است که از ریاست جدید آن می رود.

*در حاشیه؛
رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی:
شهر نوکنده در گذشته و قبل از جویبار به عنوان قطب کشتی ایران شناخته می شد.
ساختار تعریف شده ای در ورزش نداریم و همیشه به جای برنامه محور بودن با تغییرات رییس برنامه ها تغییر می کند به همین دلیل موفقیت ها با افراد شناخته می شوند.
کشتی گلستان در دو سال گذشته از رتبه یازدهم به رتبه هفتم صعود کرده که نشان دهنده به نتیجه رسیدن فعالیت ها و برنامه ریزی است.
کشتی گلستان ظرفیت فوق العاده ای دارد و با قهرمانی در لیگ یک و صعود به لیگ برتر این را اثبات کرد.
میزبانی مسابقات بین المللی کشتی توسط گلستان باید هر ساله اتفاق بیفتد تا موجب رشد و توسعه بیشتر این رشته در استان شود.

*طیبی، مدیرکل ورزش و جوانان گلستان:
کشتی گلستان باید در رده های سنی مختلف ملّی پوش داشته باشد و امیدواریم هیأت جدید برنامه های لازم برای رسیدن به این هدف را اجرا کند.
ارتقای کیفی مربیان کشتی گلستان یکی از مهم ترین نیازهای حال حاضر این رشته در استان است.
6204/2729

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *