کشتی باچوخه از نبود متولی واحد رنج می برد


قربانعلی قائمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بجنورد اظهار داشت: هم اینک مدیریت این رشته بین پنج متولی شامل فدراسیون های کشتی و ورزش های روستایی و حتی فدراسیون کارگران، کوراش و جودو توزیع شده است.
وی افزود: البته کشتی باچوخه به تمامی این فدراسیون ها نفع می رساند ولی توجه لازم به خود این رشته، که ریشه در فرهنگ و تاریخ کشور و به ویژه خراسان شمالی دارد، نمی شود.
قائمی از نبود متولی واحد، به عنوان شاه کلید تعلل و کوتاهی در برگزاری مسابقات کشتی با چوخه یاد کرد و گفت: لازمه توسعه این ورزش قانونمندی آن است.

* فدراسیون کشتی باچوخه، آرزوی برنیامده
وی افزود: مراحل اولیه ایجاد فدراسیون بین المللی کشتی با چوخه در مقطعی از زمان طی شد ولی چون این رشته عملا در کشور فدراسیون ندارد، جایگاه بین المللی مستقل خود را پیدا نکرد و تنها در حد یک آرزو باقی ماند.
قائمی با بیان اینکه آخرین بازنگری در قوانین این ورزش سال ۹۵ در بجنورد انجام شد، اظهار داشت: این بازنگری توسط افزون بر ۱۰۰ نفر از نخبگان، چوخه کاران و مربیان این ورزش انجام شد ولی باز هم نیازمند بازنگری و به روزرسانی است.
رئیس انجمن کشتی با چوخه یادآور شد: هم اینک تربیت داوران استاندارد و مربیان آموزش دیده در شهرهای بجنورد، شاهرود، مشهد و تهران در حال برنامه ریزی است و داوران خوبی در این رشته داریم.
وی اظهار داشت: اولین لیگ باشگاه های کشتی باچوخه کشور سال ۹۴ در اصفهان و مشهد برگزار شد که نتایج خوبی داشت و در طول سال های اخیر نیز مسابقات خوبی در سطح باشگاهی برگزار شده ولی نیاز به تقویت دارند.
قائمی با اشاره به نبود آمار مشخص از تعداد ورزشکاران این رشته، گفت: با این وجود حداقل افزون بر پنج هزار نفر در سطوح مختلف کشوری در این رشته فعالیت دارند.
وی افزود: در گذشته علاقه مندان، این ورزش را از دامنه کوه ها و ارتفاعات که مشرف به مکان برگزاری مسابقات بود به تماشا می نشستند ولی در سال های پس از انقلاب توجه خوبی به این امر شده و امروز سکوهای ویژه برای تماشاچیان در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: با این وجود نیاز است در کنار این سکوها امکانات جانبی نیز برای تماشاچیان فراهم شود تا علاقه مندان از حداقل امکانات بهره مند شوند.
رئیس انجمن کشتی با چوخه، با بیان اینکه در برخی گودها فقط یک بار در سال مسابقه برگزار می شود، گفت: این امر زیبنده کشور آن هم در شرایط اقتصادی فعلی نیست در حالی که با مدیریت واحد می توان کاری کرد که از این فضاها در طول سال به بهترین نحو برای برگزاری مسابقات و ورود جوانان استفاده شود.
قائمی، کشتی با چوخه را عقب تر از آن چیزی دانست که شایسته این رشته است و افزود: این در حالی است که این رشته با فرهنگ مردم ما به ویژه در خطه خراسان عجین شده و مردم در مناسبت های مختلف برای ایجاد نشاط و شادابی اقدام به برگزاری آن می کنند.
ط/5132

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *