کادر فنی کاربلد عامل اصلی قهرمانی آزادکاران نوجوان بود


«اکبر فلاح» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به همراه تیم کشتی آزاد نوجوانان که بعد از 22 سال توانست قهرمان جهان شود، کادر فنی موفقی حضور داشت که همه از قهرمانان و مربیان با تجربه کشتی کشور هستند که البته در کنار آن کشتی گیران نیز عملکرد خوبی داشتند.
وی اظهار داشت: آنچه اکنون اهمیت دارد، حفظ قهرمانی است و در کشتی کشورمان کم سابقه بوده که بتوانیم در رقابت های جهانی دو مرتبه پشت سر هم قهرمان شویم. تیم نوجوانان از سال گذشته با سرمربیگری «غلامرضا محمدی»، نتایج خوبی کسب کرد و این نشان می دهد که او مربی کاربلد و جا افتاده ای است.
سرمربی اسبق تیم کشتی آزاد جوانان ادامه داد: امیدوارم که تیم های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان و جوانان بتوانند امسال نتایج درخشانی را کسب کنند و این روند در رده سنی بزرگسالان نیز ادامه داشته باشد، چرا که موفقیت و یا ناکامی کشتی برای همه ما است.
این مربی سازنده تهرانی ادامه داد: در همین راستا باید فدراسیون توجه ویژه ای به رده های سنی نونهالان و نوجوانان داشته باشد و آنها را به حال خودشان رها نکند. اردوهای تمرینی آنها باید تداوم یابد و به طور حتم، قهرمانی تیم کشتی آزاد نوجوانان تکرار خواهد شد. سال بعد نوجوانان به رده سنی جوانان خواهند رفت و سرمربی جوانان باید نیم نگاهی به نوجوانان داشته باشد و این موضوع به صورت زنجیر وار تا رده بزرگسالان ادامه یابد.
دارنده مدال نقره رقابت های جهانی 1995 آتلانتا آمریکا تصریح کرد: در یک سال گذشته در رده سنی بزرگسالان به پشتوانه ها توجهی نشد، تعدادی را به اردو می برند و به نفرات بعدی توجهی ندارند که موجب افسردگی آنان می شود، بنابراین همه نفرات نیازمند توجه و حضور در تورنمنت های بین المللی هستند، تا ضمن کسب تجربه بتوانند در میادینی همچون بازی های آسیایی و جهانی حضور یابند.
وی با اشاره به حضور تیم منتخب کشتی آزاد ایران در جایزه بزرگ گرجستان گفت: برخی نفرات که در انتخابی عنوان نخست را کسب کرده بودند در این تورنمنت حذف شدند و به همین دلیل چنین کشتی گیرانی نیازمند حضور بیشتر در رقابت های بین المللی هستند و می توانند در رقابت های جهانی و آسیایی عناوین برتر را به دست آورند.
وی ادامه داد: نفراتی همچون «علیرضا قاسمی» در انتخابی تیم ملی مقام دوم را کسب کرد که به اردوی تیم ملی دعوت نشدند. به اعتقاد من به چنین کشتی گیرانی کم لطفی شده و نباید به یکباره آنها را کنار گذاشت؛ حداقل پاداشی که می توان به آنها داد، اعزام به یک تورنمنت بین المللی است.
فلاح بیان داشت: حضور نفرات اول و دوم در تورنمنت های بین المللی به طور حتم کسب تجربه است و کادر فنی حق دارد نفرات خود را در چنین تورنمنت هایی ارزیابی کند. ضمن آنکه باید نفرات در اردوها و تورنمنت های مختلفی حضور داشته باشند و این موضوع می تواند برای نفر اول تیم ملی مثمرثمر باشد و پشتوانه خوبی برای نفرات اصلی نیز آماده داشته باشیم.
فلاح همچنین با انتقاد از شیوه برگزاری مسابقات عمومی (اوپن) گفت: طی سال های گذشته این مسابقات به گونه ای بود که هر کشتی گیری از هر جای این کشور و از دور افتاده ترین مناطق فرصت رقابت را داشت و شور و حال خوبی را به این رشته داده بود.
وی خاطر نشان کرد: اما با توجه به سهمیه در نظر گرفته شده برای استان ها، همه نمی توانند شرکت کنند، کشتی گیرانی که خوب بودند در مسابقات اوپن حضور می یافتند و آنهایی که ضعیف بودند و پشتوانه ای نداشتند، این فرصت به آنها داده نمی شد. به همین خاطر فدراسیون باید به نام مسابقات عمومی (اوپن) توجه داشته باشد تا همه کشتی گیران از سراسر کشور بتوانند در آن حضور یابند.
فلاح در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص رده سنی امیدها نیز گفت: در این رده مسابقات انتخابی در سطح استان ها و کشور نداریم و فدراسیون کشتی با ارایه سهمیه محدود به استان ها، مسابقات انتخابی تیم زیر 23 سال (امید) را برگزار می کند. در حالی که می توان همچون رده سنی نوجوانان و جوانان و ابلاغ به هیات های استان، با برگزاری مسابقات قهرمانی کشور، رقابت های انتخابی را در این رده سنی با حضور همه مدعیان برگزار کرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر نفرات زیادی در این رده سنی در استان ها حضور دارند که با برگزاری مسابقات قهرمانی کشور، ظرفیت لازم برای حضور در مسابقات انتخابی رده سنی امید را دارند که این کار انجام نمی شود. حتی بسیاری از مربیان باشگاهها در این رده سنی کشتی گیر دارند اما از سهمیه انتخابی تیم ملی برخوردار نیستند که این موضوع موجبات ناراحتی آنها فراهم کرده است.
رقابت های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی جهان روزهای 11 تا 13 تیر ماه در شهر زاگرب کرواسی برگزار شد و در پایان تیم ایران با 3 مدال طلای رحمان عموزاد خلیلی، علیرضا عبداللهی و امیرحسین زارع در وزن های 45، 92 و 110 کیلوگرم، یک مدال نقره محمدرضا قیاسی در وزن 80 کیلوگرم، 3 مدال برنز سید عرفان جعفریان، علی اکبر فضلی و محمد کریمی در وزن های 51، 60 و 65 کیلوگرم و با کسب 152 امتیاز به عنوان قهرمانی رسید. پس از تیم ایران تیم های آمریکا و روسیه به ترتیب با کسب 132 و 116 امتیاز دوم و سوم شدند.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *