پیش بینی باقری از ماموریت دشوار پولادمردان در مسابقات جهانی


«کوروش باقری» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اقبال عمومی نسبت به وزنه برداری در ایران و توجهی که مسوولان نسبت به ورزش حرفه ای و قهرمانی دارند و کمرنگ شدن حضور سایر کشورها از نظر کمی، حضور تیم کاملی از ایران در مسابقات جهانی در نتیجه گیری تیمی می تواند به نفع ما باشد.
وی اظهار داشت: اعتقاد دارم که 9 کشور محرومی که در دو سال گذشته در مسابقات جهانی و المپیک حضور نداشتند، برای جمع و جور کردن تیمی کامل و 10 نفره با مشکل مشکل مواجه خواهند شد که این امر باز هم می تواند به سود کشورمان باشد.
دارنده مدال طلای پیکارهای جهانی سال 2001 در ترکیه، با اشاره به برخی تغییر و تحولات در تیم ملی وزنه برداری گفت: در بازی های آسیایی و بعد از اتفاقاتی که برای «کیانوش رستمی» رخ داد، قبل از آنکه جلسه ای برگزار شود و بدون هیچ تفکری از سوی رییس فدراسیون اعلام شد که او در رقابت های جهانی حضور نخواهد داشت و بعد از آن اعلام کرد که این تصمیم شخصی رستمی بوده است.
وی به خداحافظی «بهداد سلیمی» از دنیای قهرمانی اشاره کرد و یادآور شد: در مجموع اکنون تیم بدی نداریم و هر چند اتفاقات اخیر در نتایج تیم ملی در رقابت های جهانی تاثیرگذار خواهد بود. تیم ایران با ملی پوشانی که دارد می تواند روی طلای سهراب مرادی حساب ویژه ای باز کند و ضمن آنکه سعید علی حسینی، علی هاشمی و محمدرضا براری نیز شانس زیادی برای کسب مدال دارند و علی مکوندی اردوی تیم ملی را ترک کرده است.
سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران در بازی های المپیک 2012 لندن تصریح کرد: با وجود همه این اتفاقات باید از سرمربی تیم ملی حمایت شود و البته جای امیدواری است که رییس فدراسیون اعلام کرده از سرمربی تیم ملی حمایت می کند و امیدواریم که محمدحسین برخواه بتواند ظرفیت واقعی خودش را در رقابت های جهانی نشان دهد.
دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا و نقره بازی های آسیایی در خصوص رستمی نیز گفت: در این خصوص صحبت های زیادی شده و اگر بخواهیم مسائل را دوباره بازگو کنیم، به نوعی مته به خشخاش گذاشتن است و کمکی به وزنه برداری نمی کند. رستمی با تغییر وزن در بلند مدت تصمیم هوشمندانه و درستی گرفت تا در بازی های المپیک 2020 توکیو حضور داشته باشد.
باقری تصریح کرد: البته او با وجود آنکه می دانست حریف گردن کلفتی همچون مرادی دارد، اما تصمیم گرفت که در بازی های آسیایی در وزن 94 کیلوگرم وزنه بزند؛ با این حال اعتقاد دارم اگر او کمی دیرتر تصمیم به تغییر وزن می گرفت، می توانست مدال بازی های آسیایی و قهرمانی جهان را بگیرد و اتفاق خاصی هم رخ نمی داد و بعد از آن در مورد تغییر وزن برنامه ریزی می کرد که البته در این بین هم خودش و هم تیم ملی متضرر شدند.
سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری گفت: رستمی برای رسیدن به بازی های المپیک 2020 توکیو، باید یک سد بسیار سخت و به نوعی المپیک دیگری را پشت سر بگذارد که آن مرادی است.
وی ادامه داد: در هفت سال گذشته جور وزنه برداری ایران را همین وزنه بردارانی که در بازی های آسیایی حضور داشتند کشیدند و برای نخستین مرتبه بهداد سلیمی، رستمی و مجید عسگری حضور ندارد و احتمالا علی حسینی نیز به دلیل مصدومیت حضور نداشته باشد. بضاعت وزنه برداری ایران با توجه به فعالیت چهار سال گذشته فدراسیون از نظر کمی همین است و البته سیاستی که فدراسیون در مسابقات قهرمانی کشور داشته اثر منفی بر این رشته گذاشته و ضمن آنکه در برخی جاها عملکرد فدراسیون قابل دفاع است.
باقری اضافه کرد: به همین دلیل ملی پوشان وزنه برداری منهای مرادی در رقابت های جهانی برای کسب مدال کار بسیار سختی را پیش رو دارند، اما با ترکیبی کامل و 10 نفره می توانیم از نظر تیمی، نتیجه لازم را بگیریم.
وی با اشاره به دو سهمیه المپیکی ایران گفت: تعداد سهمیه های المپیکی ایران آن قدر کم است که تقریبا با وجود فرصت دو ساله تا المپیک 2020 توکیو، انگیزه را از بسیاری از ورزشکاران گرفته است. شاید این تصور وجود داشته باشد که دو ورزشکار المپیکی از قبل تعیین شده باشند، اما وزنه برداری رشته غیر قابل پیش بینی است و سایر ورزشکاران نباید انگیزه خود را از دست بدهند.
باقری تصریح کرد: از سوی دیگر دو ورزشکاری که به المپیک می روند در ابتدا باید مدعیان داخلی را پشت سر بگذارند و در المپیک نیز باید روی مدال باشند.
رقابت های جهانی سال 2018 آبان ماه امسال در عشق آباد ترکمنستان برگزار می شود. این مسابقات یکی از مراحل کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو است.
ورزشی**1067**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *