پیشکسوت وزنه‌برداری: راه‌اندازی وزنه‌برداری زنان جرات می‌خواست


«محمد ذهتاب» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با نقل خاطره ای از «محمد نصیری» دارنده 9 مدال طلای جهان و المپیک در سبک وزن، افزود: نصیری را زمانی که برای نخستین بار به بازی های المپیک 1964 توکیو بردم، سیزدهم شد و سال بعد در تهران توانست پنجم شود. اگر او را در آن زمان حمایت نمی کردیم و به المپیک نمی رفت، شاید هیچ زمان دیگری نمی توانست موفقیت های ورزشی خود را به ثبت برساند.
وی اظهار داشت: زمانی که نزد رییس وقت سازمان تربیت بدنی رفتم تا از او برای حضور محمد نصیری در تیم ملی اجازه بگیرم، او از من انتقاد می کرد که چرا ورزشکاری که سیزدهم شده است را انتخاب کرده ام.
رییس شورای عالی فنی فدراسیون وزنه برداری ادامه داد: حال دختران وزنه بردار ایران در حالی قدم به نخستین مسابقات بین المللی گذاشته اند که حتی در مسابقات داخلی و قهرمانی کشور نیز حضور نیافته اند و بدون استرس و با آرامش 2 نماینده ایران تاکنون در این مسابقات وزنه زده اند و اتفاقا خیلی هم خوب بوده اند.
این سخنان از زبان مردی مطرح می شود که به گفته خودش 75 سال در رشته وزنه برداری فعالیت دارد. مردی که از قدیمی ترین ورزشکاران حال حاضر ایران است. او 60 سال پیش به درجه داوری بین المللی نائل آمد و همه بزرگان وزنه برداری دنیا به احترام او، کلاه از سر بر می دارند.
وی ادامه داد: شروع وزنه برداری بانوان ایران، جرات می خواست و سئوال اینجاست که چرا تا به امروز کسی آنرا انجام نداد؟ همین الان هم حرف و حدیث در این خصوص زیاد است که چرا وزنه برداری بانوان راه اندازی شده است. و اینکه این تیم نمی تواند موفقیتی کسب کند.
ذهتاب بیان داشت: به طور حتم، وزنه برداری بانوان ایران برای موفقت نیازمند یک مربی طراز اول از کشورهای صاحب سبک است تا با انجام بدنسازی اصولی، رکوردهای بانوان وزنه بردار ایران افزایش یابد. بدنسازی وزنه برداری زنان کاری بسیار مشکل و حساس است تا بدن آنان تحمل وزنه های سنگین را در این رشته داشته باشد.
وی تصریح کرد: تکنیک و اصول فنی وزنه برداری از مسایلی است که خوشبختانه نمایندگان ایران در پیکارهای قهرمانی دختران نوجوان آسیا در ازبکستان، بسیار خوب آن را انجام داده اند و به نظر نمی رسد از نظر تکنیکی مشکلی داشته باشند.
وی ادامه داد: کشورهایی همچون چین، کره شمالی، کره جنوبی و روسیه مربیان زن طراز اول و خوبی دارند که می توانند به وزنه برداری زنان ایران کمک کنند.
ذهتاب ادامه داد: کمتر از 2 سال تا بازی های المپیک 2020 توکیو باقی مانده و از همین الان باید کار بدنسازی بانوان وزنه بردار که کار بسیار سخت و دشواری است زیر نظر مربیان با تجربه و کارآزموده انجام شود.
مسابقات وزنه برداری قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا روزهای 3 تا 10 اردیبهشت جاری به میزبانی شهر «اورگنج» ازبکستان در حال برگزاری است.
تیم وزنه برداری دختران نوجوان ایران که به عنوان نخستین تیم تاریخ وزنه برداری بانوان عازم رقابت های قهرمانی آسیا شد، شامل پارمیدا محمودی (دسته 58 کیلوگرم)، الناز باجلانی (دسته 63 کیلوگرم)، مهدیه کلالی (دسته 69 کیلوگرم) و سیده نرگس میرزکی (دسته به اضافه 75کیلوگرم) است.
«پارمیدا محمودیان» به عنوان نخستین بانوی تاریخ وزنه برداری ایران روز پنجشنبه در پیکارهای قهرمانی نوجوانان آسیا در دسته 58 کیلوگرم با مجموع 102 کیلوگرم در رده ششم قرار گرفت.
روز گذشته نیز «الناز باجلانی» دومین وزنه بردار تیم نوجوانان دختر ایران در دسته 63 کیلوگرم با مجموع 143 کیلوگرم، پنجم شد.
امروز و از لحظاتی پیش نیز «مهدیه کلالی» ملی پوش دسته 69 کیلوگرم در گروه B دسته در حرکات یک ضرب به ترتیب وزنه های 43 و 47 را بالای سر برد اما در حرکت سوم از مهار وزنه 50 کیلوگرمی بازماند.
او حرکات دو ضرب نیز در ابتدا نتوانست وزنه 50 کیلوگرمی را بلند کند اما در حرکت سوم خود توانست وزنه های 50 و 55 کیلوگرم را بالای سر ببرد.
فردا (یکشنبه) و از ساعت20:30 دقیقه به وقت تهران «سیده نرگس میرزکی» دیگر ملی پوش وزنه برداری دختر کشورمان در وزن به اضافه 75 کیلوگرم رده سنی نوجوانان با هفت وزنه بردار دیگر در گروه A مسابقه می دهد.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *