پولادمردان جوان در پی هتریک جهانی


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، تیم وزنه برداری جوانان ایران در رقابت های قهرمانی سال 2018 جوانان آسیا در «اورگنج» ازبکستان با هفت مدال طلا، 6 نقره، 6 برنز و 591 امتیاز بعد از قهرمانی در توکیو در سال 2016 و نپال در سال 2017، سومین قهرمانی پیاپی آسیایی را قدرتمندانه به دست آوردند.
این در حالی است که وزنه برداران جوان ایران در سال های 2016 تفلیس گرجستان و 2017 توکیو ژاپن نیز بر سکوی قهرمانی جوانان جهان ایستاده بودند و خرداد ماه امسال باید در رقابت های جهانی سال 2018 در تاشکند ازبکستان حضور یابند و هتریک کنند.
حسین سلطانی (77 کیلوگرم) سه مدال طلا، افشین طاهری (85 کیلوگرم) مدال نقره یک ضرب و برنز 2 ضرب، رسول معتمدی (94 کیلوگرم) مدال برنز یک ضرب و 2 مدال نقره 2 ضرب و مجموع، امیر عزیزی (105 کیلوگرم) سه مدال برنز، آرمان محمد زاده (به اضافه 105 کیلوگرم) سه مدال طلا و محمد حسین رییسی (به اضافه 105 کیلوگرم) دو مدال نقره برای تیم ایران کسب کردند.
از سال 1975 فدراسیون بین المللی وزنه برداری تصمیم گرفت علاوه بر مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان، مسابقاتی در رده سنی جوانان برگزار کند تا استعدادهای این رشته علاوه بر حضور در رقابت های بزرگسالان در مسابقاتی که مختص رده سنی جوانان است، نیز فرصت ظهور پیدا کنند.
از آن سال تاکنون 43 سال می گذرد و فدراسیون بین المللی همه ساله توجه ویژه ای به برگزاری رقابت های وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان داشته است.
نسل طلایی وزنه برداری ایران در سال های 1996 تا 2004، قهرمانان نامداری همچون کوروش باقری، حسین رضازاده، حسین توکلی، محمد حسین برخواه، محمد حسین فلاحتی نژاد و سایر قهرمانان را به خود دید که تا سال ها در چندین المپیک و مسابقات جهانی برای کشورمان مدال آوری می کردند، این توفیقات را باید مرهون همین مسابقات جوانان جهان باشیم که با درایت و هوشمندی مربی وقت تیم ملی ایوانف رها نشدند و تبدیل به قهرمانان وزنه برداری جهان شدند.
به طور حتم از میان جوانانی که در ازبکستان تیم ایران را قهرمان آسیا کردند، نباید از نام هایی همچون حسین سلطانی، افشین طاهری، آرمان محمد زاده و به خصوص علی داودی که البته در ازبکستان نبود، گذشت و آنها را به حال خود رها کرد.
یکی از توفیقات این دوره وزنه برداری کشورمان با وجود بزرگانی همچون کیانوش رستمی، بهداد سلیمی، سعید علی حسینی و سهراب مرادی رقم خورده که همچون نسل گذشته خود، مورد توجه قرار گرفته اند و تا سال ها می توانند برای کشورمان مدال آوری کنند.
یکی از انتقادات اساسی کارشناسان و پیشکسوتان وزنه برداری به فدراسیون، عدم توفیق در وزنه برداری پایه بوده؛ هرچند در این رده ها کشورمان عناوین برتر جهانی را یدک می کشد اما انتقال وزنه برداران جوان به بزرگسالان و تحت حمایت قراردادن و حفظ آنان کاری بسیار مهم و سخت است که نیاز به برنامه ریزی مدونی دارد.

** نوجوانان نیازمند توجه بیشتر
عنوان چهارمی تیم وزنه برداری نوجوانان ایران در حالی در پیکارهای قهرمانی آسیا در ازبکستان به دست آمد که این تیم سال گذشته سوم شده بود.
با این حال نتایج این تیم در پیکارهای جهانی، بسیار متفاوت و فراتر از نتایج آسیایی است؛ به طوری که طی سال های 2017 در ژاپن و 2016 در تایلند نایب قهرمان جهان شد.
تیم ایران با هفت طلا، 6 نقره، 6 برنز و 481 امتیاز بعد از تیم های ازبکستان، هند، ترکمنستان در رده چهارم رقابت های قهرمانی سال 2018 آسیا در ازبکستان قرار گرفت.
«محمد توفیق پوزش» در دسته 85 کیلوگرم یک نقره در یک ضرب، «امیررضا عسگری دون» در دسته 94 کیلوگرم یک طلا در یک ضرب و دو نقره در دو ضرب و مجموع، «پوریا اسکندرزاده» دو برنز دو ضرب و مجموع دسته 94 کیلوگرم، «علیرضا یوسفی» سه مدال طلا در دسته به اضافه 94 کیلوگرم و «رضا اسدی» سه مدال برنز در دسته به اضافه 94 کیلوگرم برای تیم ایران کسب کردند.
غیبت چین در این دوره از رقابت های قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا به دلیل تعلیق فدراسیون این کشور، به طور حتم تاثیر محسوسی در رقابت ها گذاشته بود.
گذشته از این موضوع، کاهش محسوس رکوردها به خصوص در رده نوجوانان در این دوره از پیکارها مشهود بود.
در دسته 69 کیلوگرم نماینده ویتنام با مجموع 275 کیلوگرم اول شد در حالی در پیکارهای قهرمانی سال 2017 نوجوانان آسیا نماینده تایلند با 282 و روح الله بیرالوند با 277 کیلوگرم مدال طلا و نقره گرفتند.
در دسته 85 کیلوگرم نماینده ازبکستان با 291 کیلوگرم طلا گرفت، اما سال گذشته نماینده قزاقستان با 323 کیلوگرم مقام نخست را کسب کرده و امیررضا عسگری دون نماینده ایران در آن سال با 305 کیلوگرم دوم شده بود.
در دسته 94 کیلوگرم منگ از چین تایپه با 312 کیلوگرم مقام نخست را کسب کرد و امیررضا عسگری دون با 311 کیلوگرم نقره گرفت در حالی که سال گذشته نماینده ازبکستان با 321 کیلوگرم مقام نخست را به خود اختصاص داده بود.
در دسته به اضافه 94 کیلوگرم علیرضا یوسفی با 330 کیلوگرم مدال طلا گرفت در حالی که حسین ساکی نماینده کشورمان در سال 2017 و در تایلند با رکورد مجموع 348 کیلوگرم در سکوی نخست ایستاد.
ورزشی**1067**1368**1834

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *