وزنه برداری با تحول جدیدی روبرو می شود


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بعد از المپیک 2016 ریو در کشور برزیل، کمیته بین المللی المپیک از نفرات برتر در بازی های المپیک 2008 پکن و 2012 لندن نمونه آزمایش گرفت که نمونه حدود 40 ورزشکار مثبت اعلام شد.
بعد از این اتفاق، کمیته بین المللی المپیک( IOC )، فدراسیون بین المللی را تهدید کرد اگر گزارش راضی کننده ای در این خصوص ارایه ندهد، وزنه برداری از بازی های المپیک حذف خواهد شد.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری در این راستا 9 کشوری که بیش از 3 مورد دوپینگی داشتند را یک سال تعلیق کرد.
در ماه گذشته و در آخرین اقدام سختگیرانه خود سهمیه المپیکی کشورهایی که از سال 2008 تاکنون موارد دوپینگی آنان افزایش یافته بود را محدود کرد.
ایران به دلیل داشتن بیش از 11 مورد دوپینگ در بازی های المپیک 2020 توکیو تنها دو سهمیه در مردان و دو سهمیه در زنان خواهد داشت.
فدراسیون بین المللی حالا قصد دارد بعد از این اتفاقات با افزایش تعداد اوزان، تحول جدیدی در این رشته به وجود آورد.
در گزارشی که سایت بین المللی وزنه برداری منتشر کرده، آمده است: گروهی در فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) که مسئول بررسی اوزان جدید هستند، و بر همین اساس جلسه ای در بوداپست مجارستان برگزار شد.
در این جلسه ‘تاماش آیان’ و محمد جلود رییس و دبیرکل فدراسیون جهانی، اعضای کمیسیون برنامه ورزش فدراسیون جهانی و رییس کمیته ملی المپیک مجارستان حضور داشتند که پیشنهادات خود را برای تعیین 10 وزن جدید مردان و 10 وزن زنان برای مسابقات مختلف و 7 وزن مردان و 7 وزن زنان در المپیک ارائه کردند و تصمیم‌گیری در نشست بعدی هیات اجرایی که در ماه جولای (تیرماه است، انجام می‌شود.
 ‘تاماش آیان’در مورد این جلسه گفت: ما متعهد به ایجاد تحول در این رشته هستیم و در طول تاریخ چندین تغییر در دسته‌بندی اوزان منطبق بر درک علمی بدن انسان و پیشرفت‌های ورزش انجام شده است. اکنون ما فکر می‌کنیم فرصت مناسبی برای بازبینی در دسته‌بندی اوزان داشته باشیم. این گروه کاری نقش مهمی را در ارائه طرح پیشنهادی مناسب و مبتنی بر مطالعات علمی برای تعیین اوزان جدید وزنه‌برداری بر عهده دارد.
بر همین اساس قراراست وزن های جدید مردان در پیکارهای جهانی و قاره ای به صورت 63، 70، 75، 80، 85، 90، 95، 100، 110 و به اضافه 110 کیلوگرم تقسیم بندی شود.
همچنین وزن های 63، 70، 80، 90، 100، 110 و به اضافه 110 کیلوگرم در بازبهای المپیک خواهد بود.
ورزشی**1067**9029**1569

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *