وزنه برداری، امید اصلی ورزش ایران در توکیو


به گزارش ایرنا، تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان ایران در رقابت های قهرمانی 2018 جهان با 448 امتیاز بر سکوی سوم جهان ایستاد.
پولادمردان ایران شامل حسین سلطانی (دسته 73 کیلوگرم)، عارف خاکی (89 کیلوگرم)، سهراب مرادی و امیر حقوقی (دسته 96کیلوگرم)، علی هاشمی و رضا بیرالوند (دسته 102کیلوگرم)، محمدرضا براری (دسته 109 کیلوگرم) و علی داودی (دسته 109+ کیلوگرم) که با دو سهمیه کمتر در رقابت های جهانی عشق آباد ترکمنستان شرکت کرده بودند، در پایان این رقابت ها بالاتر از تیم های روسیه، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، قزاقستان و ازبکستان به عنوان سومی دست یافت.
سهراب مرادی در مسابقات جهانی وزنه‌برداری موفق شد با مهار وزنه‌های 186 کیلوگرم در حرکت یک‌ضرب و 230 کیلوگرم در حرکت دوضرب، علاوه بر شکستن رکورد دنیا، سه مدال طلای یک‌ضرب، دوضرب و مجموع را به دست بیاورد و سهم بزرگی در امتیازات کسب شده ایران داشته باشد. در ادامه هم در دسته 102 کیلوگرم ایران توسط علی هاشمی یک برنز، یک نقره و یک طلا و توسط رضا بیرالوند یک طلا و یک برنز گرفت.
در سایر اوزان پولادمردان ایرانی از کسب مدال بازماندند؛ اما توانستند امتیازاتی را در بخش تیمی کسب کنند.
دیگر موفقیت وزنه برداری ایران، حضور موفق پولاد مردان ایران در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا بود که برای نخستین مرتبه ملی پوشان موفق به کسب دو مدال طلا شدند.
در این رقابت ها سهراب مرادی و بهداد سلیمی 2 مدال ارزشمند طلا و سعید علی حسینی مدال نقره و علی هاشمی مدال برنز برای کاروان ایران کسب کردند.

**هتریک جوانان در میدان جهانی
رقابت های وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان از 16 تا 23 تیر ماه با رقابت 232 شرکت کننده دختر و پسر از 45 کشور به میزبانی تاشکند ازبکستان برگزار شد. در بخش دختران 96 وزنه بردار از 28 کشور و در بخش پسران 136 وزنه بردار از 43 کشور در این دوره از مسابقات حضور داشتند. تیم ملی وزنه برداری جوانان ایران با کسب 512 امتیاز تیمی برای سومین سال پیاپی قهرمان جهان شد.
پولاد مردان ایران در این مسابقات موفق به کسب 2 مدال طلا، 3 نشان نقره و 3 گردن آویز برنز شدند.
حسین سلطانی در دسته 77 کیلوگرم (دو مدال نقره یکضرب و مجموع و یک نشان برنز دوضرب)، رسول معتمدی در دسته 94 کیلوگرم (یک مدال برنز حرکت دوضرب)، امیر عزیزی در دسته 105 کیلوگرم (یک گردن آویز برنز در حرکت یکضرب) و علی داودی در دسته 105+کیلوگرم (دو مدال طلا حرکت یکضرب و مجموع و یک نشان نقره دوضرب) مدال آوران کشورمان در این رقابت ها بودند.

** قهرمانی تیم وزنه برداری جوانان در آسیا
همچنین رقابت های وزنه برداری قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا نیز اوایل اردیبهشت سال 97 در شهر اورگنج ازبکستان برگزار شد که تیم وزنه برداری جوانان با کسب 7 مدال طلا، 6 نقره و 6 برنز به مقام نخست این رقابت ها دست یافت. در این رقابت ها تیم ازبکستان با 562 امتیاز و ویتنام نیز با 548 امتیاز در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
تیم نوجوانان وزنه برداری ایران هم با کسب 4 مدال طلا، 3 نقره و 5 برنز به مقام چهارمی مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا رسید.
برای تیم وزنه برداری جوانان محمد توفیق پوزش در دسته 85 کیلوگرم مدال نقره یک ضرب، امیررضا عسگری دون در دسته 94 کیلوگرم یک طلا در یک ضرب، دو نقره در دوضرب و مجموع، پوریا علی اسکندرزاده در دسته 94 کیلوگرم دو برنز دو ضرب و مجموع، علیرضا یوسفی در دسته به اضافه 94 کیلوگرم سه مدال طلا، رضا اسدی در دسته به اضافه 94 کیلوگرم سه مدال برنز کسب کردند.
در رده سنی نوجوانان نیز افشین طاهری نقره یک ضرب و برنز مجموع، رسول معتمدی سده برنز یک ضرب و 2 نقره دو ضرب، امیرعزیزی سه مدال برنز، آرمان محمدزاده سه مدال طلا و محمدحسین رئیسی دو نقره دو ضرب و مجموع را کسب کردند.
همچنین علیرضا یوسفی وزنه بردار تیم ایران در بازی های المپیک 2018 نوجوانان در بوینس آیرس آرژانتین مدال طلا گرفت.

** حضور تاریخی بانوان وزنه بردار در مسابقات قهرمانی آسیا
پیکارهای وزنه برداری قهرمانی نوجوانان و جوانان سال 2019 آسیا در ازبکستان در حالی برگزار شد که نخستین حضور تاریخی بانوان وزنه بردار در یک میدان بین المللی برای ورزش ایران رقم خورد.
تابوی حضور بانوان وزنه برداری ایران به طور حتم در ازبکستان شکسته شد و شیر زنان ایرانی نشان دادند که در همه رشته ها و با حفظ حجاب و پوشش اسلامی، هیچ محدودیتی برای حضور در میادین ورزشی ندارند و همچون مردان می توانند در این عرصه برای ایران مدال آوری کنند.
به طور حتم حضور بانوان وزنه بردار ایران در ازبکستان به نوعی، ابراز وجود دختران ایرانی به جهانیان برای مبارزه با پولاد سرد بود و برای رسیدن به موفقیت ها در عرصه آسیایی، جهانی و در نهایت المپیک، کار بسیار دشوار و سختی را پیش رو خواهند داشت.
بر اساس اعلام فدراسیون بین المللی وزنه برداری، بانوان ایران در بازی های المپیک 2020 توکیو 2 سهمیه دارند. البته این سهمیه ها پس از حضور نمایندگان ایران در رقابت های جهانی و گزینشی المپیک باید کسب شود. به همین دلیل و با توجه به کاهش سهمیه مردان ایران به 2 سهمیه، فدراسیون باید برای کسب سهمیه بانوان و حضور در بازی های المپیک 2020 که می تواند تجربه گرانبهایی برای بانوان وزنه بردار باشد، برنامه ریزی کند، تا قدم های اساسی برای پیشرفت بانوان کشورمان در این رشته مهیا شود.
تیم دختران ایران در نخستین حضور بین المللی خود در عرصه رقابت های بین المللی با کسب 234 امتیاز در رده نهم نوجوانان آسیا قرار گرفت که در بخش انفرادی پارمیدا محمودیان (دسته 58 کیلوگرم) با مجموع 102 کیلوگرم ششم شد، الناز باجلانی (دسته 63 کیلوگرم) با مجموع 143 کیلوگرم در مکان پنجم قرار گرفت، مهدیه کلالی (دسته 69 کیلوگرم) با مجموع 102 کیلوگرم به مقام هشتم رسید و در نهایت سیده نرگس میرزکی (دسته به اضافه 75 کیلوگرم) در مجموع 109 کیلوگرم در مکان هفتم ایستاد.
ورزشی*1067*9129*1834

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *