هوای تهران ناسالم است – ایرنا«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲، ۵ میکرون هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز از ۹۷ به ۱۰۲ کاهش داشته است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطرکمتر از ۱۰ میکرون نیز ۷۸ به ۸۲ افزایش داشته و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۲۲ به ۲۷ کاهش داشته است.
بر این اساس، ایستگاههای پاسداران (منطقه سه) – شاد آباد (منطقه ۱۸) مشترک با ۱۳۲، شریف (منطقه ۲) با شاخص ۱۲۵ و شهرداری منطقه ۲۱ نیز با شاخص ۱۲۳ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۵، مسعودیه منطقه ۱۵ و شهرداری منطقه ۲ نیز به ترتیب با شاخص‌های ۴۳، ۷۰ و ۷۲ کم‌ترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

تاکنون تهران ۲۵ روز هوای پاک، ۶۷ روز هوای سالم و ۱۳ روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کرده است در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷، تعداد روزهای پاک تهران هشت روز، روزهای سالم ۷۹ و ناسالم برای گروه‌های حساس به ۱۹ روز رسیده بود.

تهرام/‏۷۲۴۷/‏۶۰۰۳

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *