هنگ کنگ هشدار آمریکا در مورد پهلوگیری نفتکش ایرانی را رد کردبه گزارش خبرگزاری بلومبرگ، سخنگوی اداره تحول اقتصادی و بازرگانی هنگ کنگ اعلام کرد که دولت هنگ کنگ تحریم‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل را به طور جدی اجرا کرده و در این تحریم‌ها، محدودیتی در زمینه صادرات نفت از ایران در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: کشورهایی مشخص ممکن است تحریم‌های یکجانبه ای را علیه کشورهای خاص با توجه به ملاحظات خود اعمال کنند. این تحریم‌ها، خارج از گستره تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل است که از سوی هنگ کنگ به اجرا درآمده است.

قرار گرفتن این نفتکش با نام «پاسیفیک براوو» در کانون توجهات، موید تمایل واشنگتن به جلوگیری از صادرات نفت ایران است.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، این کشتی تحت مالکیت بانک چینی «کونلون» است.

هرچند که مقام آمریکایی یادآور شد که این نفتکش عازم هنگ کنگ است، اطلاعات گردآوری شده از سوی خبرگزاری بلومبرگ حاکی است که یک کشتی با نام پاسیفیک براوو در نزدیکی ساحل سریلانکا است و اندونزی را به عنوان توقفگاه بعدی خود نشان داده است.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اعلام اینکه روابط تجاری و اقتصادی پکن با تهران قانونی است، از آمریکا خواست به این روابط احترام بگذارد و در آن اختلال ایجاد نکند.

لوکانگ گفت: بارها اعلام کرده‌ایم ضمن اینکه تابع قوانین بین المللی هستیم، از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و یا کشور دیگری حمایت نمی‌کنیم.

وی این سخنان را در واکنش به هشدار آمریکا به هنگ کنگ مبنی بر جلوگیری از توقف کشتی حامل نفت ایران در آب‌های منطقه عنوان کرد و افزود: چین تحریم‌های یکجانبه آمریکا را نمی‌پذیرد.

آمریکا به هنگ کنگ هشدار داده است اگر اجازه دهد نفتکش پاسیفیک براوو وارد بندر هنگ کنگ شود، به جرم نقض تحریم‌های آمریکا، با اقدامات تنبیهی واشنگتن رو به رو خواهد شد.

اروپام **۹۱۰۹**1590

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *