نگذارید غبار فراموشی بر مدال‌ها بنشیند


به گزارش ایرنا، یکی از این پیام ها استعدادیابی از مدارس و تقویت مربیان ورزشی در آموزشگاه ها است. بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط اندیشمندان حوزه های رفتارشناسی، انسان از بدو تولد ویژگی های فیزیولوژی و روانشناختی خاصی دارد که در پیشرفت و موفقیت های وی تاثیر خواهد داشت. به عبارتی همه خصوصیات بین تمام افراد به طور یکسان توزیع نشده و هر فرد ممکن است در زمینه خاصی استعداد های بی نظیر داشته باشد. یکی از برنامه هایی که برای موفقیت علمی و ورزشی کشور باید در نظر گرفته شود شناخت این استعدادها است.
در شرایط کنونی اهمیت ورزش و قهرمانی در آوردگاه های بزرگ جهانی و المپیک به یکی از مهمترین راهکارهای کشورها برای تاثیرگذاری بر مناسبات جهانی تبدیل شده تا جایی که برخی از کارشناسان از عنوان «دیپلماسی ورزشی» برای این فعالیت ها یاد می کنند. کشورها با علم به این که موفقیت در میادین ورزشی علاوه بر تاثیرات اجتماعی و اقتصادی، نمادی از ثبات و توانمندی های همه جانبه آن کشورها محسوب می شود، سمت و سوی فعالیت های ورزشی خود را به طرف آموزشگاه ها سوق داده اند.
یکی از راهبردهایی که در این زمینه مورد توجه است مدیریت استعداد ها است. از دیرباز شناخت استعداد در زمینه های مختلف علمی، جنگاوری و سیاست پیشگی یکی از چالش های بشری بوده و انتخاب افراد برتر و نخبه برای یادگیری مهارت های مختلف امری سخت و دشوار به نظر می رسید.
اما در شرایط کنونی و با توجه به توسعه در بخش های مختلف این کار به نسبت گذشته راحت تر است. پیدا کردن استعداد آموزشی و علمی فرد در نخستین سال های کودکی بستگی به هنر معلمان دارد اما لازمه شناخت استعداد های ورزشی پاک کردن این پیش زمینه است که زنگ ورزش مدارس زنگ تفریح و سرگرمی برای دانش آموز می باشد. استفاده بهینه از زنگ ورزش و تربیت بدنی در مدارس؛ هدفمند کردن استعدادیابی است که می تواند قهرمانان نامداری تحویل جامعه ورزش دهد.
اینکه این روزها کشتی دانش آموزی در جهان حرفی برای گفتن دارد تعجب برانگیز نیست زیرا کشتی ورزش اول ایران و در خون ایرانیان است اما آنچه ممکن است در آینده برای ما حیرت آور باشد فراموشی نام ها است؛ نام هایی که توانستند در نخستین آوردگاه جهانی خود مدال های خوشرنگ کسب کنند.
دانش آموزان افتخار آفرین ایران در مراکش نباید در گذر زمان و گذشت سال ها به فراموشی سپرده شوند بلکه باید این افراد با هنر مربیان ورزش مدارس که واسطه آموزش و پرورش و وزارت ورزش و امور جوانان هستند در آینده به قهرمانان نامی تبدیل شوند که بازی های مراکش نخستین جرقه افتخار آفرینی آنان باشد.
اما آنان چه زمانی می توانند گام در مسیر موفقیت و پیشرفت بردارند؟. بر کسی پوشیده نیست که با شرایط اقتصادی کنونی تامین هزینه های آموزشی برای برخی از والدین سخت و تامین البسه و شهریه باشگاه برای آنان بسی سخت تر است. لذا لازم است در این زمینه مرکز استعدادیابی وزارت ورزش و فدراسیون ها در رشته های مختلف مراکزی برای قدردانی از استعداد این قهرمانان داشته باشد مرکزی که با تامین هزینه های ورزشکاران آنان را برای آینده ورزش ایران بیمه کند.
در این زمینه لازم است وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت ورزش و جوانان راهکار و برنامه هایی تدوین کنند که قهرمانان دانش آموز کشور در تمامی رشته ها به قهرمانان بزرگتری در آوردگاه های جهانی و المپیک تبدیل شوند و در کنار این مهم درس و علم آموزی آنان نیز همچنان برقرار باشد.
ورزشی**2052**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *