نویسنده آمریکایی: پمپئو در همراه ساختن اروپا علیه ایران ناکام بوده است“فیلیپ ویلایتو” روز پنج شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا دیپلماسی دولت ترامپ را ضعیف ارزیابی کرد و افزود: به طور اساسی کاخ سفید سیاست هایش را نه از طریق دیپلماتیک بلکه با قلدری پیش می برد. اکنون قدرت های اروپایی به دو راهی انتخاب میان مقاومت در برابر یکجانبه گرایی آمریکا و منافع تجاری کوتاه مدت مانده اند.

وی به سیاست های برجامی تازه ایران در پاسخ به بدعهدی غرب اشاره کرد و ادامه داد: مواضع تهران در برابر فشارهای شدید آمریکا، حساب شده و سنجیده بوده است.

** زمان انتخاب برای اروپا

این فعال سیاسی آمریکا درباره نتایج سفر وزیرخارجه آمریکا به اروپا گفت: سیاست خارجی ایالات متحده برای سال های طولانی مبتنی بر قلدری بوده است، اما دولت کنونی آمریکا این رویکرد را به یک سطح کاملاً جدید کشانده است.

ویلایتو افزود: رهبران سیاسی باتجربه اروپایی قطعاً متوجه شده اند که قلدری های ترامپ به راحتی با یک سازوکار مالی متوقف نخواهد شد.

وی درعین حال از تعلل اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات برجامی خود و مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا انتقاد کرد و گفت: من فکر می کنم اتحادیه اروپا در تلاش بوده است تا زمان بیشتری با گفتن اینکه به دنبال ایجاد یک سازکار مالی جدید است، بخرد.

نویسنده کتاب “در دفاع از ایران” اضافه کرد: با این حال، به باور من موضوع اساسی ایجاد راهکار قانونی برای ادامه تجارت با ایران نیست، بلکه موضوع این است که آیا اتحادیه اروپا می خواهد در برابر تهدید آمریکا بایستد یا خیر؟

ویلایتو با تاکید بر اینکه قدرت های اروپایی باید به مسئولیت بین المللی خود در برابر تحریم های غیرقانونی آمریکا عمل کنند، گفت: اروپایی ها قادر به مقاومت در برابر واشنگتن و ادامه تجارت خود با ایران هستند. اگر آنها تجارت خود را با ایالات متحده اولویت دهند، یعنی راه کسب سود مالی را برگزیده اند.

مایک پمپئو پس از آنکه در ماه گذشته برای دیدار با وزیران خارجه سه کشور اروپایی به بروکسل رفت، دیدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان را با توجه به افزایش خود ساخته تنش با ایران لغو کرد و به بغداد سفر کرد.

اکنون بار دیگر وی عازم برلین شده است تا با صدراعظم آلمان و وزیر خارجه این کشور دیدار کند اما این بار برخلاف سفر پیشین، با محوریت مساله ایران نیست.

وزیر خارجه آمریکا در چهار ماه گذشته، سه بار به اروپا سفر کرده است این بار سفر خود را حول تقویت اتحاد با اروپا آغاز کرده است و در نشست توجیهی مقامات وزارت خارجه پیش از این سفر به صراحت اعلام شده است که این بار، ایران موضوع اصلی دیدارهای پمپئو با مقامات و همتایان اروپایی خود نیست.

این مقام وزارت خارجه که نامی از وی برده نشده اما محتوای نشست خبری وی در تارنمای این وزارت خانه منتشر شده است، اظهار می کند که پمپئو در آلمان درباره شرکت مخابراتی هوآوی و فناوری های ارتباطی نسل پنجم بحث خواهد کرد چرا که از نظر وی امنیت شبکه های مخابراتی متحدان آمریکا، به طور مستقیم بر امنیت ملی این کشور اثر می گذارد، چیزی که نه تنها برای امنیت ملی آمریکا بلکه برای متحدان و شرکای ما نیز نگران کننده است.

البته در این نشست، تهدیدی تلویحی هم متوجه کشورهای اروپایی به ویژه آلمان شده است که اگر خطر اطلاعات به اشتراک گذاشته شده بیش از آستانه ایالات متحده باشد، ممکن است مجبور به محدود کردن اشتراک اطلاعات باشند.

خط لوله نورث استروم که از روسیه به آلمان می رود هم دیگر موضوع مورد بحث پمپئو با مقامات آلمانی خواهد بود و آن را به حساب امنیت انرژی اروپا دانسته اند.

گفته می شود کنترل تسلیحاتی و همچنین موضوعات مطرح شده در دیدار اخیر وزیر خارجه آمریکا با مقامات روسیه دیگر موضوعاتی خواهد بود که پمپئو مطرح خواهد کرد.

** سیاست ایران حساب شده اعلام شد

نویسنده کتاب “در دفاع از ایران” در پاسخ به این سوال که سیاست های اعلام شده جمهوری اسلامی درخصوص کاهش تعهدات برجامی را چگونه ارزیابی می کند، گفت: تهران در برابر قلدرمآبی ترامپ، سیاستی هوشمندانه و دقیق را در پی گرفته است.

ویلایتو تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در وضعیت بسیار دشوار قرار دارد. چند روز پیش از آنکه رئیس جمهوری روحانی اعلام کند که ایران اقدامات معینی را برای کاهش تعهدات خود به برجام انجام خواهد داد، رئیس جمهوری ترامپ دستور گسیل ناوهای آمریکایی را به منطقه صادر کرد.

وی افزود: در این زمینه، باید گفت که پاسخ رئیس جمهوری روحانی در خصوص عهدشکنی غرب حساب شده بود.

این نویسنده آمریکا با بیان اینکه “هرگز ثابت نشده است ایران درنظر دارد برای توسعه یک برنامه اتمی نظامی اقدام کند”، اظهار کرد: در حقیقت این آیت الله خامنه ای (رهبر معظم انقلاب اسلامی) بود که اعلام کرد چنین برنامه ای نقض کننده اصول اسلامی است، زیرا به عنوان سلاح های کشتار جمعی، سلاح های هسته ای عامل کشتار افراد بی گناه بوده است.

ویلایتو یادآور شد: از سوی دیگر، آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بارها اعلام کرده که ایران به برجام پایبند بوده است.

وی تاکید کرد: تاریخ ایران نشان داده که این کشور همواره توانسته است در برابر تحریم های غرب، ثبات و مقاومت نشان دهد درحالی که قطعاً اختلافات سیاسی داخلی در ایران وجود دارد اما اکثریت قاطع ایرانیان وطن پرستانی هستند که می دانند استقلال و حاکمیت این کشور و انقلاب آنها، اصولی اساسی هستند که باید محافظت شوند.

این فعال سیاسی آمریکایی خاطرنشان کرد: از این رو فکر نمی کنم آنها هرگز تحت فشار آمریکا از این رویکرد عقب نشینی کنند.

شبک*م.ع *۱۴۲۹**۱۳۹۲

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *