نشست فوق‌العاده سران اتحادیه اروپا به دلیل اختلاف ها تعلیق شد«پربن آمان» سخنگوی دونالد توسک رئیس شورای اروپا اعلام کرد که توسک این جلسه را تعلیق کرد تا مشاوره‌های دوجانبه بیشتری میان وی و کشورهای اتحادیه انجام شود.
هنوز مشخص نیست که سران اروپا چه زمانی برای حل و فصل اختلاف‌ها جلسه را برگزار می‌کنند. اما گفته می‌شود در صورت پایان گفت‌وگوهای دوجانبه با سران کشورهای اتحادیه، جلسه جمعی آنها برگزار خواهد شد.
به گزارش دوشنبه آسوشیتدپرس، سران اروپایی به دلیل اختلاف بر سر نحوه توزیع این سمت نتوانستند رؤسای شورای اروپا و کمیسیون اروپا را تعیین کنند. سران اروپایی در انتخاب نامزدهای سمت‌های ریاست کمیسیون و شورای اروپا باید وابستگی سیاسی، جغرافیا، جمعیت و جنسیت را مدنظر قرار دهند.
هفته گذشته شماری از رهبران اروپایی در دیدارهای خود در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ که در ژاپن برگزار شد، درباره نامزدهای ریاست پارلمان اروپا، ریاست بانک مرکزی اروپا و همچنین تعیین جانشین «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اروپا گفت‌وگو کردند.
دوره فعالیت ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک رئیس شورای اروپا اواخر ماه اکتبر به پایان می‌رسد. اما کشورهای اتحادیه اروپا هنوز در مورد نامزدهای جانشینی این افراد به توافق نرسیده‌اند.
گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است که سران فرانسه، آلمان و اسپانیا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ توافق کرده بودند که «فرانس تیمرمانس» جانشین یونکر شود اما رهبران کشورهای مرکز و شرق اروپا با ریاست وی مخالفت کرده‌اند.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه خواستار «مصالحه» رهبران اروپایی در انتخاب جانشینان توسک و یونکر شده است. وی افزود که برای جانشینی چهار سمت از پنج کرسی مهم ریاست در اتحادیه اروپا باید «دو مرد و دو زن وجود داشته باشد.»
همچنین تابعیت نامزدها باید بیانگر توازن جغرافیایی میان شرق، غرب، شمال و جنوب اروپا باشد. سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشتر در روزهای ۲۰ و ۲۱ ژوئن (۳۰ و ۳۱ خرداد) در این باره تشکیل جلسه داده بودند اما به توافقی دست نیافتند.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، «مانفرد وبر» سیاستمدار محافظه‌کار آلمان را برای جانشین یونکر معرفی کرده بود. اما مکرون معتقد است که وبر فاقد تجربه فعالیت در رده‌های بالای سیاسی و دولتی است. با این حال، احتمال می‌رود که وی یکی از نامزدهای ریاست پارلمان اروپا باشد.
ائتلاف «حزب مردم اروپا» و ائتلاف «سوسیالیست‌ها و دموکرات‌های اروپا» دو گروه اصلی پارلمان اروپا هستند و تأثیرگذاری بیشتری در انتخاب رؤسای نهادهای اروپایی دارند.
قرار است که چهارشنبه هفته جاری رئیس جدید پارلمان اروپا انتخاب شود. طبق قوانین اتحادیه، کشورهای عضو نامزدهای خود برای ریاست کمیسیون اروپایی را معرفی کرده و پارلمان اروپا باید نامزد نهایی را تأیید کند.
پارلمان اروپا اعلام کرده است تنها افراد برتر احزابی که در انتخابات ماه «می» به پارلمان راه یافته‌اند نامزد ریاست کمیسیون اروپا شوند. کمیسیون اروپا مسئول پیشنهاد دادن و اجرای قوانین گوناگون از جمله سیاست‌های مهاجرتی و کشاورزی است.
 

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *