نحوه آموزش ورزش زورخانه ای در سطح بین الملل ایراد دارد


به گزارش ایرنا، جوهری روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته فرهنگ پهلوانی افزود: به همین دلیل نگرش جدی در بحث آموزش به افراد سایر کشورها باید وجود داشته باشد تا به صورت علمی و استاندارد این کار در بین کشورهای مختلف انجام شود.
وی اظهار داشت: برخی افراد در فدراسیون بین المللی زورخانه ای در انجام فعالیت هایی که توسط فدراسیون ملی انجام می دهد، خلل وارد می کنند و از سوی دیگر این فدراسیون بیش از 76 نفر از بهترین های ایران را با ارایه آموزش های جدید، تربیت کرده که می توانند بر اساس آیین نامه های موجود کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای را به دنیا معرفی کنند.
جوهری با اشاره به میزبانی پیکارهای جهانی ورزش های زورخانه سال 2018 در شهر اصفهان گفت: در همین راستا به فدراسیون بین المللی پیشنهاد دادیم که تیم های شرکت کننده دو هفته زودتر به ایران سفر کنند و تیم ها به استان های مختلف برای فراگیری آموزش اعزام شوند.
وی ادامه داد: این طرح، قدم بزرگی برای توسعه و ترویج ورزش زورخانه ای در سطح بین المللی خواهد بود و حتی افراد آموزش دیده می توانند در کشورهای خود در رده های سنی پایه، مشغول آموزش شوند.
رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای ادامه داد: کشتی پهلوانی و زورخانه ای، یک ورزش کاملا ایرانی – اسلامی است که مهارت های مختلفی دارد و کشتی پهلوانی نیز جزء تفکیک ناپذیر آن است و بر اساس آیین نامه یک ورزشکار باید به همه رشته های زورخانه ای و کشتی پهلوانی آشنا باشد، اما فدراسیون کشتی با راه اندازی فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی، تنها به بخشی از این رشته اصیل پرداخته است.
وی ادامه داد: بیش از 98 درصد کسانی که در کشور کشتی پهلوانی می گیرند، ورزش زورخانه ای را بلد نیستند و این موضوع از نظر ما درست نیست.
جوهری در خصوص هفته ترویج فرهنگ پهلوانی نیز گفت: این مراسم امسال از 4 تا 10 تیر در سراسر کشور، متفاوت تر از سال های گذشته برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: در طول این هفته برنامه های مختلفی برای اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر، مربیان، داوران، ورزشکاران، تماشاگران، مدیران و پیشکسوتان و خیرین در سطح استان ها و ملی تدارک دیده شده است.
رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ادامه داد: ایام هفته پهلوانی با نام فرهنگ پهلوانی؛ مدیران (امیدآفرینی و توکل بر خدا)، داوران (انصاف و عدالت)، پیشکسوتان و خیرین (خیرخواهی و احسان)، ورزشکاران (ایثار و فداکاری)، تماشاگران (ادب و احترام)، مربیان (دانش و معرفت) و آخرین روز این هفته نیز با عنوان فرهنگ پهلوانی؛ رسانه، فرهنگ و هنر (صداقت و راستی) نام گذاری شده است.
جوهری همچنین در خصوص عملکرد فدراسیون طی یک سال گذشته گفت: با توجه به مطالعات و شناختی که از این رشته داشتیم، موضوع تدوین آیین نامه مدونی که در گذشته در سطح کشور و بین الملل تفاوت هایی با هم داشتند را در دستور کار قرار دادیم، چرا که اعتقاد داشتیم ایران مرجع این رشته قدیمی است و قوانین، مقررات و ضوابط باید از طریق ایران به سایر کشورها توسعه یابد.
وی اظهار داشت: برای تدوین آیین نامه مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی با مشورت و همفکری قهرمانان، پیشکسوتان، دانشگاهیان و کارشناسان بررسی های لازم انجام شد تا این رشته علمی تر، اصولی تر و با رعایت اصالت آن برگزار شود که هم اکنون مراحل نهایی خود را می گذارند.
جوهری همچنین از راه اندازی بانک اطلاعات فعالان رشته پهلوانی و زورخانه ای در سطح کشور خبر داد و گفت: در این سایت، اطلاعات همه ورزشکاران، مربیان، داوران، مرشدان و حتی پیشکسوتان و کهنه سواران این رشته ثبت شده و بر اساس شاخص های مورد نظر به ورزشکاران امتیازات لازم داده می شود. این امتیازات جایگاه آنها را مشخص می کند و تاکنون یک هزار نفر در این بانک اطلاعات ثبت نام کرده اند.
وی استاندارد سازی ادوات و تجهیزات رشته زورخانه ای را از دیگر اهداف و برنامه های فدراسیون اعلام کرد و یادآور شد: زورخانه ای، رشته ای است قدرتی و غیر هوازی که در آن استقامت و سرعت حرف اول را می زند و به همین منظور نحوه استفاده، وزن ادوات و تجهیزات و سایر موارد برای رده های مختلف سنی در آیین نامه مشخص و استانداردسازی شده است.
جوهری از هدفگذاری برای تربیت پنج هزار مربی و داور نیز خبر داد و گفت: از سال گذشته این کار آغاز شده که تاکنون یک هزار و 300 داور و مربی آموزش های لازم را فرا گرفته اند و این کار برای دستیابی به هدف پنج هزار مربی و داور ادامه خواهد داشت.
«سید عبدالله سجادی» نایب رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای نیز در این نشست گفت: این رشته از نظر فرهنگی و ورزشی در جهان بی نظیر است و آنرا تنها در یک فضای محصور نباید دید، بلکه زورخانه اولین مرکز رسانه ای جهان و مرکز حل و فصل مشکلات مردم بود.
سجادی ادامه داد: این ورزش بخشی از فرهنگ و شناسنامه هویت یک ایرانی است که با تمام توان باید آنرا حفظ کنیم.
ورزشی**1067**1368

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *