میزبان رقابتهای وزنه برداری جهان زیر تیغ وادا


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری اینساید ده گیمز، ترکمنستان یک مربی دوپینگی محروم را برای آماده سازی تیم خود در رقابتهای قهرمانی وزنه برداری جهان که از 10 تا 19 آبان در عشق آباد برگزار شد، منصوب کرد.
شواهد گسترده ای که روزنامه نگاران در اختیار سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) قرار داده اند، نشان می دهد اوموربک بازاربایف که سابقه چهار دوره حضور در بازیهای المپیک را دارد و یکی از نامدارترین وزنه برداران ترکمنستان محسوب می شود، در اولین سال محرومیت خود به مربیگری در تیم ملی این کشور منصوب شده است که در تناقض آشکار با قوانین ضد دوپینگ است.
براساس این گزارشها بازاربایف و فدراسیون ترکمنستان با مجازات هایی روبرو خواهند شد.
از جمله شواهد ارائه شده، این است که در رسانه های دولتی ترکمنستان چندین بار از بازاربایف به عنوان دستیار سرمربی نام برده شده است.
او همچنین در سایت آی دبلیو اف با نام بازاروف به عنوان مربی یکی از وزنه برداران زن ترکمنستان معرفی شده است.
آزمایش دوپینگ بازاربایف 37 ساله در رقابتهای قهرمانی جهان 2015 در هیوستون آمریکا مثبت اعلام شد و او تا دهم دسامبر 2019 از هرگونه فعالیت در این ورزش محروم است.
ورزشکاران محرومی که قوانین را نقض کنند با پایان دوره محرومیت اول می بایست به همان میزان بار دیگر محروم شوند.
درصورتی که این مجازات شامل حال بازاربایف شود، او تا سال 2023 از حضور در وزنه برداری محروم است.
یک سخنگوی وادا در این باره گفت که از این ماجرا مطلع است و آی دبیلو اف به آنها اطلاع داده است که این پرونده را پیگیری می کند.
آتیلا آدامفی دبیرکل آی دبیلو اف گفت رسیدگی به این موضوع شروع شده و هنوز به پایان نرسیده است.
براساس این گزارش، نام این مربی در فهرست مسئولان تیم برای این دوره رقابتهای قهرمانی جهان قرار نداشته است. هنگامی که فدراسیون ترکمنستان دریافت این ماجرا به وادا گزارش شده است، او از مربیگری کنار گذاشته شد.
روزنامه نگاران یک سایت مستقر در خارج از ترکمنستان که اخبار این کشور را گزارش می کنند، جزییات حضور بازاربایف را در ماه اوت به وادا و آی دبلیو اف ارسال کردند و از آن زمان، نام او از گزارش ها حذف شد.
مشخص نیست که آیا این مربی بعد از ماه اوت هم به همکاری خود با فدراسیون ترکمنستان ادامه داده است یا خیر، اما شواهد ارسالی روزنامه نگاران حاکی از آن است که او در سال 2016 به مربیگری منصوب شد و حدود دو سال با فدراسیون ترکمنستان همکاری کرده است.
تام گوئگبوئر رئیس فدراسیون وزنه برداری بلژیک و عضو کمیسیون ورزش پاک آی دبلیو اف گفت: وزنه برداری باید علائم قوی نیاز به علائم قوی دارد که دوپینگ پذیرفته نیست و من به شدت از اجرای قوانین وادا حمایت می کنم.
وی افزود: در حال حاضر تلاشهایی برای کنترل افرادی که با ورزشکاران کار می کنند انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ فرد دوپینگی با آنها کار نمی کند.
بازاربایف چهار بار در بازیهای المپیک شرکت کرد. دولت ترکمنستان تا قبل از محرومیتش، او را به عنوان اولین وزنه برداری که پنج بار در المپیک حضور خواهد یافت، تمجید کرد.
ورزشی**1584** 2024

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *