میامی میزبان اردوی آماده سازی تیم ملی کشتی آلیش است


به گزارش ایرنا ، آلیش در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن است که کشتی با شال هم به آن می‌گویند.
این ورزش کشتی سنتی بسیاری از کشورهای آسیای میانه مانند قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان و لیتوانی است ، در برخی استان های ایران نیز از جمله استان خراسان، گلستان، مازندران ، سمنان و چند نقطه دیگر از قدمت زیادی برخوردار می باشد.
کشتی آلیش از سال 1990 شکل بین المللی به خود گرفت ، هنگامی که قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان و ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم شد .
سال 1995 نخستین دوره مسابقات بین‌المللی آلیش با قانون یکسان در کشور قرقیزستان در 2 بخش آقایان و بانوان برگزار شد.
از آن پس تیم ملی ایران درمسابقه های گوناگون این رشته حاضر شده و موفقیت های بسیاری نیز بدست آورده است، این تیم اکنون در مجموعه ورزشی انقلاب میامی استان سمنان خود را برای شرکت در مسابقات جهانی قرقیزستان درهشتم شهریورآماده می کند.
مربی تیم ملی کشتی آلیش گفت : در این اردو25ورزشکار حضور داشته و به مدت 10روز روند آماده سازی را طی می کنند.
حسن نبی زاده یکشنبه درگفت و گوبا ایرنا افزود : ورزشکاران حاضر دراردو شامل 13 آلیش کار و 12 ورزشکار رشته کشتی پهلوانی است و تا 27 مرداد ادامه خواهد داشت .
وی امکانات شهرستان میامی برای برگزاری اردو را مناسب دانست و ادامه داد : این تیم ازآمادگی لازم برای اعزام به رقابت‌های جهانی برخوردارمی باشد .
مربی تیم ملی آلیش باتوجه به برنامه های تنظیم شده امسال گفت: پس از مسابقات قرقیزستان تیم ملی به رقابت‌های آلمان اعزام می شود.
نبی زاده ازحضور سه کشتی گیرشهرستان میامی درتیم ملی خبرداد وافزود: در روستای حسین آباد کالپوش ودیگر روستاهای شهرستان میامی استعدادهای فراوانی وجود دارد که در صورت حمایت می توان نفرات بیشتری راهی تیم ملی کشتی آلیش کرد.
مربی تیم ملی کشتی آلیش به ضرورت حمایت این ورزشکاران اشاره و تصریح کرد: حمایت های قابل توجهی ازسوی فدراسیون واداره ورزش وجوانان شده است ، اما آنچه ضرورت دارد کمک به فراهم نمودن امکانات درسطح کشوربرای درخشیدن استعدادهای جوانان می باشد.
هم‌اکنون 39 کشور دارای فدراسیون و انجمن رسمی بوده و 58 کشور بصورت غیررسمی در این رشته فعالیت دارند.
شهرستان میان با 40 هزار نفر جمعیت در شرق استان سمنان و در همسایگی استان های گلستان ، خراسان شمالی و خراسان رضوی است.
7357/6167

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *