مقام ترکمنستانی: منتظر حضور ایران در نخستین همایش اقتصادی خزر هستیموی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار اعزامی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در خصوص حضور فعال ایران در این همایش منطقه‌ای که با هدف فرصت سازی و بهره برداری از توانایی‌های مشترک و همچنین ایجاد همبستگی و صلح و دوستی در ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) در ترکمنستان برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد و گفت: با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهای مهم حوزه دریای خزر و همسایه خوب ترکمنستان است انتظار داریم این کشور بتواند در همه ابعاد اقتصادی خود در شهر “آوازه” در ساحل دریای خزر حضور یابد.

رجب اف در حاشیه کنفرانس خبری ویژه این همایش در عشق آباد گفت: ما امیدوار هستیم که ایرانی‌ها در این همایش اقتصادی شرکت بکنند. چرا که دیگر کشورهای منطقه هم برای شرکت در این نشست ابراز آمادگی و موافقت کرده‌اند و ما با تمام توان آماده هستیم که در مجموعه نمایشگاهی ترکمنستان برای آنها فضای مناسبی را فراهم کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد طرف ایرانی هر چه سریع‌تر آمادگی خود برای شرکت در این نشست اعلام کند.

دولت ترکمنستان نخستین همایش اقتصادی کشورهای حوزه دریای خزر را با هدف ایجاد همبستگی منطقه‌ای و تبدیل این دریا به دریای صلح، دوستی و ثبات در منطقه گردشگری “آوازه” در ساحل دریای خزر برگزار می‌کند.

این نخستین همایش طبق برنامه و هماهنگی‌هایی که کشور میزبان با کشورهای عضو این اتحادیه منطقه‌ای انجام داد قرار است در ۱۱ اوت ۲۰۱۹ (۲۱ مرداد) مصادف با “روز خزر” تاریخی که برای نخستین بار، پنج کشور حاشیه‌ی دریای خزر برای همکاری‌های محیط زیستی در رابطه با دریای خزر با هم میثاق بستند، برگزار شود.

این همایش با حضور مسئولان و مقام‌های بلندپایه دولتی و بخش خصوصی کشورهای ساحلی بزرگترین دریاچه راهبردی جهان پنج کشور حاشیه دریای خزر از جمله روسیه، ترکمنستان، ایران، آذربایجان و قزاقستان برگزار می‌شود تا زمینه‌ای برای وحدت و همبستگی آنها برای توسعه همکارهای مشترک با هدف توسعه اقتصاد منطقه باشد.

در این همایش نقش دریای خزر در روندهای جهانی و توسعه سرمایه گذاری، استخراج نفت، گاز، تولید برق، مشارکت حمل‌ونقلی، تجاری، کشاورزی و گردشگری در این کشور بررسی و با همفکری شرکت کنندگان راهکاری عملی برای توسعه اقتصادی در منطقه ارائه می شود.

شرکت کنندگان در این همایش شامل اعضای دولت، وزیران، نهادهای رسمی، رؤسای استان‌های مرزی، نمایندگان سیستم بانکی و تجار در حوزه خزر از کشورهای حاشیه این دریا می‌شود و در عین حال نمایندگان برخی نهادهای بین‌المللی در بخش اقتصادی، مالی، حمل‌ونقل، زیست شناسی و علمی از سراسر جهان نیز در این همایش کشورهای حاشیه بزرگترین دریاچه راهبردی جهان شرکت می‌کنند.

برگزاری این همایش، نخستین بار بعد از آنکه ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آن‌را در پنجمین دور نشست سران همسایه خزر در شهر ساحلی “آکتائو” قزاقستان مطرح کرد، توسط قربانقلی بردی محمد اف رئیس جمهوری ترکمنستان با هدف تحکیم مناسبات همه جانبه به ویژه اقتصاد کشورهای حاشیه خزر پیشنهاد شد.

این کشورها در سال ۱۳۸۲، کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران را امضا کردند و تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۸۵ را روز دریای خزر نامیده و لازم الاجرا شدن آن را به‌عنوان یک رخداد مهم محیط زیستی، جشن گرفتند.

اهمیت این کنوانسیون منطقه‌ای در این است که تنها معاهده مورد توافق پنج کشور حاشیه دریای خزر و تنها بستر همکاری برای حفاظت و نجات بوم‌سازگان منحصر به فرد دریای خزر به شمار می‌رود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *