معاون وزارت صنعت: خودروسازان موظف به عرضه خودرو بعد از تولید به بازار هستند


به گزارش پنجشنبه شب دفتر امام جمعه یزد، جعفر سرقینی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بدون توضیح بیشتر در این ارتباط و اهرم های مورد اعمال با اشاره به اینکه مخالف خام فروشی هستیم، افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و رویکرد دولت در این حوزه، بخشنامه‌ای از سوی وزیر صادر و صادرات محصولات خام محدود شد.

وی با اشاره به اینکه تحریم با وجودی که مشکلاتی برای کشور به دنبال دارد ولی می‌تواند فرصت باشد بیان کرد: ما می‌توانیم با همین تحریم‌ها، زمینه‌ای فراهم کنیم که در تولید محصولی که وارد می‌کنیم خودکفا شویم.

این مسئول تصریح کرد: هم اکنون محصولاتی که وارد می‌کنیم، تکنولوژی پایین‌تری نسبت به صنایع موشکی که الان خودمان تولید می‌کنیم، دارند، اظهار کرد: تنها تفاوتی که در آن قسمت هست و در بحث صنایع وارداتی نداریم، این است که در بحث صنایع موشکی ما خواستیم ولی در این بخش هنوز نخواستیم که تولید کنیم و خودکفا شویم.

سرقینی با بیان اینکه بخش خصوصی در وضعیت اقتصادی فعلی کشور در بحث برگشت ارز نمره قبولی نگرفت، گفت: به عنوان نمونه اجازه صادرات میلگرد به شرکت‌هایی را صادر کردیم که تا پایان خرداد این کار را انجام دهند و پس از بررسی که انجام می‌دهیم در صورتی که ارز را بازگردانده‌اند، اجازه آنها تمدید می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ادامه داد: در سال ۹۱ معادل پنج میلیون تن واردات فولاد داشتیم اما در سال ۹۷ نه تنها واردات فولاد نداریم بلکه هشت و نیم میلیون تن فولاد به کشورهای دیگر صادر کردیم.

سرقینی با بیان اینکه برنامه‌ریزی صورت گرفته برای صادرات ۱۲ میلیون تن است خاطرنشان کرد: از این میزان در شرایط معمول مطمئناً تا ۱۰ میلیون تن فولاد امسال صادر می‌شود.

وی به فرارهای مالیاتی و عدم پرداخت حقوق دولتی توسط مجموعه‌هایی از جمله برخی معادن اشاره کرد و افزود: هر آنچه که نظارت و بازرسی در آن داشته باشیم ممکن است این فرارها و عدم پرداخت‌ها کاهش یابد ولی تا زمانی که مردم خودشان نسبت به این موضوع حساسیت برای پرداخت نداشته باشند این موضوع به صورت کامل حذف نمی‌شود.

همچنین نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش قابل توجه قیمت‌ها در محصولات مختلف، از وضعیت خودروسازی کشور انتقاد کرد و گفت: عزم جدی در خودروسازان برای خودکفایی و نوآوری دیده نمی‌شود.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی افزود: یکی از مشکلاتی که در ارتباط با خصوصی‌سازی معادن وجود دارد این است علاوه بر عدم اجرای درست آن، متأسفانه شنیده می‌شود که برخی از آنها عوارض و مالیات خود را به میزان کامل پرداخت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: اگر همین عوارض و مالیات‌ها به درستی پرداخت می‌شد خیلی از مشکلاتی که در جامعه به لحاظ مالی احساس می‌شود را می‌توانستیم رفع کنیم.

امام جمعه یزد خاطر نشان کرد: یکی از مسائلی که باید در دولت به صورت جدی انجام شود، ریشه یابی در ارتباط با علل افزایش قیمت محصولات است، به عنوان نمونه زمانی که لبنیات گران می‌شود دولت در برابر این موضوع جدی وارد شود و ریشه‌یابی کند تا مردم کمتر در فشار قرار گیرند.

ناصری یزدی با بیان اینکه مردم الان از مشکلات اقتصادی گلایه‌مند و ناراضی هستند گفت: بسیاری از مسائل با نظارت دقیق و قوی قابل پیشگیری است.

۷۵۳۶/‏‬ ۲۰۴۷/‏

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *