مشهد میزبان جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 شد


به گزارش روز شنبه ایرنا از فدراسیون کشتی، پس از اعلام آمادگی استان خراسان رضوی برای میزبانی جام جهانی کشتی آزاد 2019 در شهر مشهد، فدراسیون کشتی مکاتبات و هماهنگی های لازم را با اتحادیه جهانی کشتی در این مورد انجام داد و اتحادیه جهانی نیز موافقت کلی خود را اعلام کرد.
بر این اساس «دولت تورلیخانوف» به عنوان نماینده اتحادیه جهانی که ریاست شورای کشتی آسیا را نیز برعهده دارد، به زودی با حضور در مشهد، از امکانات این شهر بازید می کند تا گزارش خود را در این زمینه به اتحادیه جهانی اعلام کند تا در نهایت این اتحادیه در این زمینه تصمیم گیری کند.
قرار است جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 میلادی با تعامل صورت گرفته بین مدیریت شهری مشهد، اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و فدراسیون کشتی به صورت مشارکتی برگزار شود.
ایران در سال های 1996، 2009، 2013 و 2017 نیز میزبان جام جهانی کشتی آزاد بوده است.
چهل و پنجمین دوره جام جهانی کشتی آزاد (2017) روزهای 28 و 29 بهمن سال 95 در کرمانشاه برگزار شد و تیم ملی کشتی آزاد ایران موفق به کسب ششمین قهرمانی پیاپی خود از سال 2012 شد.
تیم ملی ایران پیش از قهرمانی در جام جهانی کرمانشاه، هفت مرتبه دیگر در سال های 1996 تهران، 2006 ساری، 2012 باکو، 2013 تهران، 2014، 2015 و 2016 لس آنجلس عنوان قهرمانی را کسب کرده بود و 11 مرتبه هم نایب قهرمان شده بود.
ملی پوشان کشتی آزاد ایران طی سال های 2014، 2015 و 2016 سه مرتبه پیاپی در لس آنجلس و در خاک آمریکا جام قهرمانی را بالای سر بردند.
پیکارهای جام جهانی کشتی که شکل و شمایلی کاملا متفاوت با مسابقه های کشتی قهرمانی جهان دارد و با سبک و سیاق خاص و
به صورت تیم به تیم برگزار می شود، در حالی از سال 1973 با پیشنهاد و ابتکار آمریکایی ها و با جلب نظر و موافقت اتحادیه جهانی کشتی در شهر تولیدو آمریکا، بنیان و سنگ بنای آن گذاشته شد که از نظر مرتبه و اعتبار در سطح پایین تری در مقایسه با مسابقه های کشتی قهرمانی جهان قرار دارد.
از آغاز رقابت های جام جهانی تا به امروز، بیشترین میزبانی به نام آمریکایی ها نوشته شده و آنان در دهه های 90 ،80 ،70 و 2000 میلادی، بارها این مسابقه ها را در شهرهای تولیدو، چاتانوگا، استیل واتر، اسپوکن، فیرفاکس، سیاتل، بالتیمور و بویزی میزبانی کرده اند و در این بین، شهر تولیدو در ایالت اوهایو و یکی از شهرهای کشتی خیز آمریکا 17 بار میزبان این رقابت ها بوده و از این حیث، پیشگام و رکورددار است.
شهر تولیدو آمریکا همچنین سال 1966 پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان را برگزار کرده بود.
در طول 46 سال برگزاری مسابقه های جام جهانی کشتی آزاد، علاوه بر آمریکایی ها که بیشترین سهم را در میزبانی این مسابقه ها داشته اند، روس ها و ایرانی ها نیز چند بار میزبان بوده اند و در کنار آنها جمهوری آذربایجان (دو بار) و اسپانیا، مغولستان، کانادا
و ازبکستان هر کدام یک بار میزبان رقابت های جام جهانی کشتی آزاد بوده اند.
همچنین پیش از این اتحاد جماهیر شوروی سابق قبل از فروپاشی 16 دوره، ایالت متحده آمریکا 13 دوره، روسیه 6 دوره، آذربایجان دو دوره و کوبا یک مرتبه قهرمان جام جهانی شده بودند.
چهل و ششمین دوره جام جهانی در حالی فروردین ماه امسال به میزبانی آمریکا برگزار شد که این کشور برای چهارمین بار در پنج سال گذشته میزبان این مسابقات بود.
ورزشی**1067**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *