مبارزه جدی فدراسیون وزنه‌برداری با دوپینگ


به گزارش ایرنا، ماجرا از تکرار آزمایش دوپینگ توسط کمیته بین المللی المپیک از نفرات برتر در بازی ها المپیک 2008 پکن و 2012 لندن آغاز شد که نتایج آزمایش تست 43 نفر از کشورهای قزاقستان (10 دوپینگ)، روسیه (9 دوپینگ)، بلاروس (7 دوپینگ)، جمهوری آذربایجان (5 دوپینگ)، ترکیه، ارمنستان، اوکراین، چین و مولداوی (3 دوپینگ) مثبت اعلام شد.
رئیس کمیته بین المللی المپیک به فدراسیون بین المللی وزنه برداری هشدار داد که چنانچه گزارش رضایت بخشی درباره رسیدگی به مشکل دوپینگ ارائه نکند، این ورزش با خطر حذف از بازی های المپیک 2024 روبرو خواهد شد.
«توماس باخ» تصریح کرد که ارائه این گزارش شرط باقی ماندن رشته وزنه برداری در میان 28 رشته در المپیک 2024 است.
در حالی که ادامه حضور رشته وزنه برداری در المپیک 2020 توکیو تایید شده است، اما کمیته بین المللی المپیک با کاهش تعداد سهمیه ها و اوزان المپیک 2020 پیام محکمی برای نهاد حاکم بر وزنه برداری ارسال کرد.
وزنه برداری هم اکنون فقط 196 سهمیه در المپیک 2020 خواهد داشت، در حالی که در المپیک 2016 و 2012، صاحب 260 سهمیه بود. علاوه بر این با کم شدن یک سهمیه وزنه برداری، تعداد وزن های این رشته در المپیک توکیو به هفت وزن برای مردان و هفت وزن برای زنان رسید.
فدراسیون بین المللی بعد از این اخطار جدی، 9 کشوری که بیش از سه مورد دوپینگ ورزشکارانشان در بازی های المپیک 2008 و 2012 مثبت شده بود را یک سال تعلیق کرد.
فدراسیون بین المللی ماه گذشته در تازه ترین اقدام پیشگیرانه و سرسختانه خود برای راضی نگه داشتن کمیته بین المللی المپیک، سهمیه المپیکی کشورهایی که طی 10 سال گذشته موارد متعدد دوپینگ داشتند را به شدت کاهش داد به طوری که کشورهایی که دارای تخلفات 20مورد یا بیشتر دوپینگ در فاصله سال های 2008 تا 2020 باشند در بازی های المپیک 2020 توکیو، مجاز به داشتن تنها 2 سهمیه (یک مرد و یک زن) دانسته است که این موضوع شامل حال کشورهای روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و بلاروس خواهد بود.
بر همین اساس کشورهایی که دارای 10 تخلف یا بیشتر باشند نیز سهمیه‌های المپیکی آنان به 2 وزنه‌بردار مرد و 2 وزنه‌بردار زن محدود می‌شود. حداقل 9 کشور دیگر همچون بلغارستان، ایران و هند در این دسته قرار می گیرند.
بر اساس آمار، ایران در سال 2009 چهار مورد دوپینگ، سال 2013 دو نمونه دوپینگ، سال 2014 چهار نمونه مثبت داشته و سال 2017 یک نمونه دوپینگ داشته که در مجموع تعداد دوپینگی های ایران را از سال 2008 تاکنون به عدد 11 رسانده است.
در همین راستا فدراسیون وزنه برداری ایران نیز از سه سال قبل اقدامات پیشگیرانه و جدی را برای مبارزه با این پدیده شوم آغاز کرده که جدیدترین آن راه اندازی بخش ویژه مبارزه با دوپینگ و ارائه خدمات مشاوره ای برای استان های سراسر کشور است.
فدراسیون وزنه برداری اعلام کرد: نظر به اهمیت آشنایی و آگاهی بیشتر ورزشکاران و مربیان با داروها و مکمل های مصرفی ورزشی، فدراسیون وزنه برداری در نظر دارد ساعاتی را در هفته به استفاده از خدمات مشاوره ای دکتر «افسانه گلشن راز»، مسوول کمیته پزشکی و آنتی دوپینگ فدراسیون وزنه برداری اختصاص دهد.
بر همین اساس ورزشکاران و مربیان هیات های استانی، روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت 14 تا 16 می توانند در خصوص استفاده از داروها و مکمل های ورزشی از خدمات وی بهره مند شوند.
نایب رییس فدراسیون وزنه برداری در این خصوص گفت: جای امیدواری است که جامعه وزنه برداری به این نگرش برای مبارزه با پدیده دوپینگ رسیده و به آن پایبند است.
داود باقری افزود: وقتی مربیان وزنه برداری در کشورمان اعتراف و قبول می کنند که آموزش نقش مهمی را برای پیشگیری از دوپینگ داشته، بنابراین بهتر است که جایگزین بهتری را برای کسانی که اطلاعات کامل و درستی از دوپینگ و مکمل ها ندارند، انتخاب کنیم که همان استفاده از مکمل های درست، روش های صحیح علمی، تغذیه مناسب و روانشناسی ورزشی است.
وی اظهار داشت: از سوی دیگر ارایه خدمات پزشکی و مهمتر از آن برنامه خوب تمرینی، می تواند بهترین راهکار برای مبارزه با پدیده دوپینگ باشد که در آینده و در کشف استعدادهای برتر تاثیر زیادی خواهد داشت.
باقری ادامه داد: آموزش و پیشگیری از دوپینگ را در سطح تیم های ملی انجام دادیم و حتی در هفته های گذشته، دو کلاس آموزشی برای ملی پوشان برگزار شده که طی دو هفته آینده با دعوت از نمایندگان استان ها، کار آموزشی را به صورت جدی در سطح استان ها آغاز خواهیم کرد.
سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری نیز در همین خصوص گفت: مبارزه با دوپینگ کار خوبی است که از سوی فدراسیون آغاز شده اما چند درصد مسوولان فدراسیون اطمینان دارند که این روش منجر به نتیجه مطلوب شود؟.
کوروش باقری تصریح کرد: در حال حاضر وزنه بردارانی همچون بهداد سلیمی، سهراب مرادی، کیانوش رستمی، سعید علی حسینی، علی هاشمی، محمدرضا براری و سایر ورزشکاران که در سطح اول وزنه برداری جهان هستند، همگی با روش ها، نگرش ها و تلاش مربیان و رییسان هیات های استانی خود آموزش دیده اند و اکنون به این جایگاه دست یافته اند.
وی ادامه داد: روشی را که فدراسیون برای مبارزه با دوپینگ در پیش گرفته به طور قطع می تواند در این زمینه موثر باشد اما تا چه حدی اطمینان وجود دارد که با این روش بتوانیم وزنه برداارنی همچون کیانوش رستمی را در نسل جدید وزنه برداری کشورمان ببینیم.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *