فرهنگ پهلوانی به عنوان میراثی تاریخی باید حفظ شود


به گزارش ایرنا، «جعفر سطوتی» روز سه شنبه در نشست خبری هفته فرهنگ پهلوانی که در محل فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای برگزار شد، افزود: زورخانه ای ورزشی خاص کشور ایران است و با توجه به سابقه تاریخی در کشورهای منطقه نیز این رشته انجام می شود و فدراسیون بین المللی این رشته نیز در کشورمان فعالیت دارد.
وی اظهار داشت: باید بیش از گذشته در بحث فرهنگ پهلوانی فعالیت کنیم تا ضمن حفظ این میراث تاریخی، بتوانیم آن را به جهانیان معرفی کنیم. فرهنگ و ورزش پهلوانی ریشه در تاریخ و تمدن کشورمان دارد و با مطالعه تاریخ ایران باستان متوجه جایگاه آن خواهیم شد.
سطوتی ادامه داد: پهلوانی و اخلاق مداری و اخلاص والای حضرت امیر(ع) در نبرد با عمرو بن عبدود در جنگ خندق و در روز 17 شوال بود که این روز به عنوان فرهنگ پهلوانی نامیده شد و این موضوع پیوندی بین فرهنگ پهلوانی و اسلام ایجام کرد و سبب شد تا حضرت علی (ع) را به عنوان یک الگو قرار دهیم.
وی بیان داشت: رستم در فرهنگ ما یک افسانه بود، اما حضرت علی (ع) واقعیت داشت که به ما نشان می دهد یک پهلوان می تواند چنین ویژگی هایی داشته باشد.
مدیر کل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان همچنین گفت: هفته فرهنگ پهلوانی در اسناد و مقررات کشور جایگاه و پشتوانه قانونی و مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور را به همراه دارد که آیین نامه ترویج فرهنگ پهلوانی تهیه و دستورالعمل آن به بخش های مختلف ارسال شده و فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای به عنوان دبیرخانه آن فعالیت دارد.
وی تصریح کرد: در نظام نامه فرهنگی کشور، ترویج فرهنگ پهلوانی یکی از موارد اولویت دار است.
سطوتی گفت: در آیین نامه ترویج فرهنگ پهلوانی، وظایفی برای بیش از 40 دستگاه، نهاد و وزارتخانه پیش بینی شده که موظف هستند فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای را برای انجام برنامه ها و اهداف پیش بینی شده، یاری کنند.
این مسوول فرهنگی ادامه داد: مقر فدراسیون بین المللی زورخانه ای (IZSF) در ایران است و باید از آن برای تقویت این ورزش و احیا فرهنگ پهلوانی در منطقه و در بین کشورهای اسلامی استفاده کنیم و در همین راستا ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی با تعامل با فدراسیون بین المللی باید بتواند، فرصت های جدیدی را در این راه به وجود آورد.
وی در خصوص برخی انتقادات به عملکرد فدراسیون بین المللی زورخانه ای خاطر نشان کرد: در این زمینه معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای باید اظهار نظر کند و از سوی دیگر ترویج این رشته در سطح جهان کار مشکلی است و نباید فدراسیون بین المللی را تخریب کرد.
آیین های پهلوانی و زورخانه ای در 25 آبان 1389 خورشیدی در فهرست میراث معنوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به ثبت جهانی رسید و به همین مناسبت 17 شوال سالروز نبرد حماسی و عادلانه امام علی (ع) با عمر بن عدود در جنگ خیبر در گاهشمار رسمی کشور به نام روز «فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای» نام گذاری شد.
روز شمار و برنامه های هفته فرهنگ پهلوانی در تیرماه 1397 اعلام شد تا نکوداشت 17 شوال (روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای) در سراسر کشور با سال های گذشته متفاوت برگزار شود.
بر این اساس روز 17 شوال با عنوان هفته فرهنگ پهلوانی برگزار و هر روز آن به تفکیک برای اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر، مربیان، داوران، ورزشکاران، تماشاگران، مدیران و پیشکسوتان و خیرین اختصاص دارد که در این روزها برنامه هایی در سطح ملی و استان ها تدارک دیده شده است.
برنامه های هفته فرهنگ پهلوانی از 4 تا 10 تیر (11 تا 17 شوال) برگزار می شود.
ورزشی**1067**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *