غیرت و غرور، مولفه‌های موفقیت نخبگان ورزشی ایران در جاکارتا


به گزارش ایرنا، بازی های آسیایی که بزرگ ترین رویداد ورزشی قاره کهن محسوب می شود، هر چند عمر آن به یک قرن هم نمی رسد و از بازی های المپیک قدمت کمتری دارد، اما این آوردگاه فرصتی ایجاد کرده است تا ورزشکاران نخبه کشورهای آسیایی هر چهار سال یک بار گردهم آیند تا شاهکار این هنر را هم در صف آرایی برابر حریفان خود بیازمایند و هم به رخ جهانیان بکشانند.
بروز و ظهور این بازی ها مربوط به اوایل قرن بیستم است سال 1913؛ سالی که ژاپن، جزایر فیلیپین و چین زمزمه بازی های آسیایی را با شکلی متفاوت در قالب بازی های خاور دور بر سر زبان ها جاری ساختند و نخستین بار این رویداد را با حضور ورزشکاران 11 کشور برگزار کردند.
اما پس از جنگ جهانی دوم و در جریان المپیک 1948 لندن، پیشنهاد برگزاری بازی ها در سطح قاره کهن با هدف نمایان شدن روح اتحاد بین کشورهای این قاره مطرح و با تشکیل فدراسیون ورزشی آسیایی این بازی ها به طور رسمی شکل جدی تری به خود گرفت و «دهلی نو» میزبان اولین دوره بازی های آسیایی 1951 در 6 رشته شد.
از آن زمان تاکنون این بازی ها در هر دوره با افزایش کمی و کیفی که به همراه داشته، بر ارزش این رقابت ها نیز افزوده است تا جایی که نقش و جایگاه آن در ورزش آسیا اهمیت فراوانی یافت. در واقع این ابر رویداد ورزشی فرصتی شد برای هنرنمایی ورزشکاران نخبه ای که بتوانند مهارتهای خود را در این آوردگاه به تصویر بکشند.
این صحنه آرایی در بازی ها به شناساندن هویت و فرهنگ ملی هر کشور به جهانیان منجر می شود که در این رهگذر ورزشکاران ایران نیز در کنار این مهم، با کسب موفقیت غرور ملی، انسجام و توسعه ورزش را بیش از بیش فراهم کردند.
ایران در 14 دوره حضورش در این بازی ها جزو برترین کشورهای قاره کهن است و بهترین عنوان ایران مقام دومی بازی های آسیایی 1974 به میزبانی تهران است که با حضور 314 ورزشکار و کسب 36 مدال طلا، 28مدال نقره و 17 برنز؛ از آن به عنوان عصر طلایی ورزش ایران یاد می شود.
همچنین بدترین رتبه ایران در بازیهای آسیایی 2002 بوسان کره جنوبی است که از 126 ورزشکار ایرانی حاضر در این رقابت ها با هشت مدال طلا، 14نقره و 14 برنز در رتبه دهم قرار گرفت.
کاروان‌های ورزشی ایران در طول 14 دوره بازی‌های آسیایی (1951 تا 2014) در مجموع 479 نشان مختلف در بخش تیمی و انفرادی شامل (156 طلا، 152 نقره و 171 برنز) در سبد ورزشی ایران اندوخت.
اما این بار و در هجدهمین دوره این بازیها، برترین ورزشکاران قاره آسیا گردهم می آیند تا در نبرد ورزشی سهم بیشتری را به خود اختصاص دهند، در شرایطی که همزمان با رشد این بازی ها رقیبان قدرتمند از قبل در میدان رقابت ظاهر می شوند.
حال باید دید که 378 سفیر ورزشی ایران در این ابر رویداد قاره کهن که امروز آیین گشایش آن رسما آغاز می شود دست به ثبت چه افتخارات دیگری فراتر از قهرمانی خواهند زند.
ورزشی**9250**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *