عضو شورای شهر تهران از نحوه انتخاب معاونان شهرسازی شهرداری ها انتقاد کردبه گزارش خبرنگار ایرنا محمد سالاری روز پنجشنبه در همایش هم اندیشی اعضای کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران که به میزبانی شهرداری منطقه ۴ برگزار شد، اظهار داشت: در گذشته شهرداری مناطق مختلف شهر تهران به منظور افزایش درآمد، معاونین معماری و شهرسازی را انتخاب می‌کردند که این انتخاب غیرکارشناسی بود.

وی افزود: معاونت شهرسازی و معماری در سال‌های اخیر به جای اینکه متولی تحقق مأموریت‌های معماری و شهرسازی باشد، خودش متولی دور زدن این مأموریت‌ها شده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید مأموریت‌های شهرسازی به مسیر اصلی خود باز گردد، افزود: با وجود هزینه جاری سالانه شهرداری با ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان باید در حوزه شهرسازی و معماری نیز هزینه مناسبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت جدید شهری تحول جدی در حوزه معماری و شهرسازی در حال شکل گیری است، باید پذیرفت که تغییر رویکردها هزینه دارد چرا که آینده گان به این کار ما ارج می نهند.

سالاری در ادامه به موضوع ساماندهی نمای شهر پرداخت و گفت: باید در این حوزه به یک فهم و باور مشترک برسیم و به سمتی برویم که ذینفعان کار ما را باور کنند و هم اینکه عدالت شهری ایجاد شود.
وی تصریح کرد: امروزه اگر نما هویت یک شهر را تشکیل می‌دهد و از آن به عنوان حقوق عمومی یاد می‌شود، بدین معنا است که باید ذینفعان را هم مشارکت داد و باور عمومی را تغییر دهیم.

سالاری یادآور شد: انقلاب اسلامی ما از مردمی‌ترین انقلاب‌ها بوده و مبتنی بر رویکرد حقوق ملی محقق شد، اما رویکردهای ما از بالا به پایین استو لذا باید این رویکردها تغییر یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بخش حقوقی در ۵۰ سال گذشته شاهد ناهنجاری‌های متعددی در تمامی حوزه‌ها بوده‌ایم، افزود: نمایندگان پارلمانی سند چشم انداز را در حوزه‌های مختلف آمایش سرزمینی و تحقق برنامه‌های بلند مدت زیر سوال برده‌اند.

رئیس کمیسون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: شهر را سرمایه گذاران می‌سازند اما در ساماندهی حوزه معماری و شهرسازی و همچنین ساماندهی نما باید متولیان ساخت و ساز را مشارکت دهیم و همچنین در مشارکت معماران نیز باید همین اقدام صورت گیرد.

وی در ادامه به دیدار اعضای شورای چهارم شهر تهران با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: در آن جلسه تاریخی مقام معظم رهبری توصیه‌ها و رهنمودهای مهمی در حوزه شهرسازی و معماری داشتند که پس از آن جلسه شاهد تحول بزرگی از جمله تشکیل کمیسیون شهرسازی و معماری در شهر بودیم.

سالاری تاکید کرد: در شرایط فعلی باید به سمت کیفی سازی حرکت کرد و باید متولیان ساخت و ساز و همچنین طراحان و معماری در کمیته نماها نیز حضوری فعال داشته باشند.
وی یادآور شد: در کمیته‌های نما باید فضا باز باشد تا مردم و معتمدین و دیده بان های شهری مشارکت کنند و رویکرد در جهت تحقق حقوق عمومی شهر باشد.

به گزارش ایرنا، همایش هم اندیشی اعضای کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران با حضور محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، علی اعطا رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورا، گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری تهران و جمعی از متخصصان و طراحان معماری شهری امروز (پنجشنبه) در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۴ برگزار شد.

تهرام/‏۷۲۴۳/‏۶۰۰۳

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *