عزاداری آیت الله وحید خراسانی درسالروز شهادت رئیس مکتب شیعهدر مراسم عزاداری سالروز شهادت ششمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام جعفر صادق (ع) که طلاب و روحانیون، اساتید حوزه علمیه، مسئولان استان و انبوه عزاداران از سراسر کشور حضور داشتند، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در سوگ شهادت آن امام همام نوحه سرایی کردند.
عاشقان خاندان رسول گرامی اسلام (ص) نیز با پیوستن به دسته های عزاداری همراه این مراجع تقلید از خیابان شهدا به سمت بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت (ع) حرکت کردند و در این مصیبت بزرگ بر سر و سینه زدند و اشک ماتم ریختند.

عزاداران رئیس مکتب شیعه نیز قبل از حرکت دسته عزاداری، در بیت آیت الله وحید خراسانی حاضر شده و همراه با آن مرجع عظام تقلید به سوگواری کرده و سخنرانان نیز گوشه هایی از زندگانی گوهربار آن امام همام را بیان کردند.

مردم این شهر ولایتمدار در کنار آیین های متعدد عزاداری خود در این روز اما یک رسم دیرین دارند، هر سال همزمان با سالروز شهادت امام صادق (ع) دسته عزای باشکوهی با حضور آیت الله وحید خراسانی به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به حرکت در می آید.

امروز همچنین آیین های عزاداری در حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران، مساجد، بقاع متبرک امامزادگان، دفتر رهبر معظم انقلاب در قم و بیوت مراجع تقلید برگزار شد و خطیبان در رابطه با زندگانی امام جعفر صادق (ع) سخنرانی و بر پیروی از مکتب اهل بیت (ع) تاکید کردند.

امام جعفر صادق (ع) در هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری در مدینه و در خانه امام محمد باقر (ع) پیشوای پنجم شیعیان دیده به جهان گشود. کنیه آن حضرت «ابو عبدالله» و لقبش «صادق» است.

آن حضرت در دوران عمر شریف خویش از مکتب نورانی و آسمانی جدش امام سجاد (ع) پیشوای چهارم شیعیان و پدرش امام محمدباقر (ع) کسب فیض کرد، ایشان پس از شهادت پدر بزرگوارش در سن ۳۱ سالگی به امامت رسید و با پایه ریزی مکتب جعفری موجب بازسازی و زنده نگه داشتن شریعت محمدی (ص) شد.

۷۴۰۳/‏‬ ۶۱۳۳/‏

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *