رویداد کشتی باچوخه 14فروردین باید اسفراین را معرفی کند


به گزارش ایرنا طاهر رستمی یکشنبه شب در نشست هماهنگی این رویداد ورزشی در فروردین 98، اظهار داشت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که عایدی از این رویداد نصیب اسفراین و منطقه شود.
وی افزود: باید از این آیین برای معرفی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به خوبی استفاده کرد و در این راه به کمک خبرنگاران رسانه ها برای ایجاد موج خبری نیازمندیم.
وی بر تداوم مردمی بودن این رویداد ورزشی تاکید کرد و گفت: رمز ماندگاری کشتی باچوخه 14فروردین از دیرباز تا کنون، مردمی بودن آن بوده که باید این رویکرد حفظ شود.
فرماندار اسفراین، سرمایه گذاری در ورزش را سبب جلوگیری از آسیب های اجتماعی و تقویت نشاط اجتماعی دانست و افزود: هر چه در این زمینه تلاش کنیم باز هم کم است.
فرماندار اسفراین گفت: پیگیر ارتقای سطح مسابقات کشتی با چوخه 14 فروردین از ملی به بین المللی هستیم و امیدواریم با حمایت استاندار خراسان شمالی و تلاش مدیران شهرستان، این امر در مسابقات 14 فروردین 98 محقق شود.
به گزارش ایرنا همه ساله طبق سنتی دیرین مسابقات کشتی باچوخه در 14 فروردین با حضور نام آوران این ورزش سنتی از سراسر کشور در گود چشمه زینل خان اسفراین برگزار می شود.
این رخداد به عنوان بزرگترین رویداد گردشگری تک مکانی و تک زمانی ورزش کشور شناخته می شود که گفته می شود حدود 50هزار تماشاگر آن را از نزدیک تماشا می کنند.
کشتی باچوخه در سال 87 در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.
مرکز شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز خراسان شمالی قرار دارد.
5132/7189

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *