راه اندازی بخش ویژه مبارزه با دوپینگ در فدراسیون وزنه برداری


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از فدراسیون وزنه برداری، نظر به اهمیت آشنایی و آگاهی بیشتر ورزشکاران و مربیان با داروها و مکمل های مصرفی ورزشی، فدراسیون وزنه برداری در نظر دارد ساعاتی را در هفته به استفاده از خدمات مشاوره ای دکتر «افسانه گلشن راز»، مسوول کمیته پزشکی و آنتی دوپینگ فدراسیون وزنه برداری اختصاص دهد.
برهمین اساس ورزشکاران و مربیان هیات های استانی، روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت 14 تا 16 می توانند در خصوص استفاده از داروها و مکمل های ورزشی از خدمات وی بهره مند شوند.
همچنین آدرس الکترونیکی agolshanraz@gmail.com برای عموم قرار داده شده و مراجعه کنندگان می توانند از این راه ارتباطی با وی مکاتبه داشته باشند.
فدراسیون وزنه برداری در سه سال اخیر مبارزه فراگیری را با دوپینگ داشته است. این حرکت به عنوان برنامه ای پیشگیرانه و در جهت ارتقای فرهنگی و آموزشی برای نابودی دوپینگ طراحی و اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، کمیته بین المللی المپیک نمونه آزمایش ورزشکاران وزنه برداری را در بازی های المپیک 2008 پکن و 2012 لندن مورد بررسی مجدد قرار داد که نتیجه بیش از 40 آزمایش مثبت اعلام شد بعد از این موضوع کمیته بین المللی المپیک، فدراسیون بین المللی را تهدید به حذف از المپیک کرد.
در همین راستا، فدراسیون بین المللی وزنه برداری 9 کشور شامل قزاقستان (10 دوپینگ)، روسیه (9 دوپینگ)، بلاروس (7 دوپینگ)، جمهوری آذربایجان (5 دوپینگ)، ترکیه، ارمنستان، اوکراین، چین و مولداوی (3 دوپینگ) را که تعداد دوپینگی های آنان در بازی های المپیک 2008 و 2012 بیش از سه مورد بود، به مدت یک سال از تمامی مسابقات محروم کرد.
از سوی دیگر کمیته بین المللی المپیک نیز سهمیه وزنه برداری را در بازی های المپیک 2020 توکیو 64 سهمیه کاهش داد و به 196 سهمیه رساند و نشان داد که در عزم خود برای مبارزه با دوپینگ جدی است. در این میان حتی احتمال حذف این رشته از بازی های المپیک 2024 پاریس نیز وجود دارد.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری که در تکاپوی حفظ این رشته در بازی های المپیک بود، در تازه ترین اقدام خود، سهمیه المپیکی کشورهایی را که در 10 سال گذشته موارد متعدد دوپینگ داشتند، به شدت کاهش داد؛ به طوری که کشورهایی که دارای تخلفات 20 مورد یا بیشتر دوپینگ در فاصله سال های 2008 تا 2020 باشند، در بازی های المپیک 2020 توکیو، مجاز به داشتن تنها 2 سهمیه (یک مرد و یک زن) هستند. همچنین کشورهایی که دارای 10 تخلف یا بیشتر باشند سهمیه‌های المپیکی آنان به 2 وزنه‌بردار مرد و 2 وزنه‌بردار زن محدود می‌شود.
براساس فهرستی که فدراسیون بین المللی در سایت رسمی خود منتشر کرده، در حال حاضر کاهش سهمیه های المپیکی 12 کشور قطعی شده است.
قزاقستان با 30 نمونه دوپینگ، جمهوری آذربایجان با 28 نمونه دوپینگ، روسیه با 19 نمونه دوپینگ، بلاروس با 17 نمونه دوپینگ، ارمنستان با 16نمونه دوپینگ، بلغارستان با 16 نمونه دوپینگ، رومانی با 15 نمونه دوپینگ، ازبکستان با 14 نمونه دوپینگ، اوکراین با 13 نمونه دوپینگ، ایران با 11 نمونه دوپینگ، مقدونیه با 10 نمونه دوپینگ و هند با 10 نمونه دوپینگ با کاهش سهمیه مواجه هستند.
کشورهای مطرحی همچون چین، لهستان، گرجستان، آلمان، ترکیه، مصر، کره شمالی و کلمبیا که شانس حضور در المپیک با سهمیه کامل را دارند، از هم اکنون می توانند برنامه ریزی خوبی را برای مدال های این رشته در بازی های المپیک 2020 توکیو تدارک ببینند.
ترکیه و کره شمالی نیز در 10 سال اخیر هر یک هشت نمونه مثبت دوپینگ داشته اند و با دو دوپینگی دیگر، به فهرست کشورهای محروم اضافه خواهند شد.
کره جنوبی به عنوان یکی از مدعیان سنتی وزنه برداری در آسیا به همراه ژاپن در 10 سال گذشته حتی یک نمونه مثبت هم نداشته است.
ورزشی**1067**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *