دوست جهان پهلوان تختی رییس فدراسیون زورخانه ای اروپا شد


به گزارش ایرنا، دومین مجمع عمومی کنفدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی اروپا به منظور انجام انتخابات و تعیین اعضا و تصویب اساسنامه این نهاد جمعه شب به ریاست «الکساندر مدوید» پرافتخارترین آزادکار جهان، در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد و وی برای دومین بار به به ریاست این نهاد برگزیده شد.
با تصویب مجمع کنفدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی اروپا مقرر شد که دفتر این کنفدراسیون، در مینسک ارتقا یابد و «ولادیمیر گریشنکو» رئیس فدراسیون بلاروس مسوولیت یافت که در تقویت این دفتر تمام سعی خود را به کار گیرد.
موضوع بعدی این مجمع نظام آموزشی کنفدراسیون اروپایی بود. کنفدراسیون اروپایی در حوزه آموزش به پنج منطقه تقسیم شد.
منطقه یک شامل استونی، بلاروس، لتونی، لیتوانی با مرکزیت بلاروس، منطقه دو شامل سوئد، فنلاند، نروژ ، دانمارک با مرکزیت دانمارک. منطقه سه شامل آلمان، اتریش، ایتالیا، بلژیک، سوئیس، فرانسه، هلند با مرکزیت آلمان، منطقه چهار شامل اسلواکی، چک، رومانی، لهستان، مجارستان با مرکزیت لهستان و منطقه پنج شامل جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، روسیه با مرکزیت جمهوری آذربایجان.
در این اجلاس پیام مهرعلیزاده ریاست فدراسیون بین المللی زورخانه ای و کشتی پهلوانی (IZSF) به این اجلاس قرائت شد.
مهرعلیزاده در این پیام خاطر نشان کرد: ورزش های تحت پوشش فدراسیون بین المللی زورخانه ای و کشتی پهلوانی IZSF به منظور تضمین سلامت جسم و روان انسان ها، کمک به نوع دوستی و تقویت صلح جهانی از طریق ورزش (با شعار ورزش زورخانه ای و صلح جهانی) شکل و ساختار مدرنی به خود گرفته و تمامی همکاران این نهاد در دنیا تلاش جدی برای معرفی این رشته دارند.
وی افزود: امروز 85 کشور با خصوصیات فرهنگی و اخلاقی مختلف در کنار یکدیگر شرایط توسعه این ورزش را فراهم کرده اند. ورزش های زورخانه ای برخاسته از مهد ایران زمین، به عنوان میراث بشری مطرح است و یونسکو باور دارد که توسعه آن می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای معنوی انسان این عصر باشد.
رئیس فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی ضمن قدردانی از تلاش های دولت بلاروس و «الکساندر مدوید» برای برگزاری این مسابقات افزود: اکنون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی مورد شناسایی نهادهای بین المللی ورزشی و عمومی قرار گرفته و برگزاری شایسته و استاندارد این ورزش بیشترین کمک را به المپیکی شدن آن خواهد کرد.
پنجمین دوره رقابت های ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی روزهای شنبه و یکشنبه در شهر مینسک پایتخت بلاروس برگزار می شود.
12 تیم از کشورهای مختلف اروپایی در این دوره از رقابتها شرکت دارند. امروز (شنبه) مسابقات زورخانه ای و یکشنبه مسابقات کشتی پهلوانی انجام می شود.
«الکساندر مدوید» عضو اسبق تیم ملی کشتی آزاد شوروی سابق در وزن فوق سنگین و دارنده 10 مدال طلای جهان و المپیک، بی شک بزرگترین کشتی گیر قرن بیستم و یکی از بهترین های تمام دوران ورزش است.
ظهور و اوج گرفتن الکساندر مدوید با سال های پایانی دوران جهان پهلوان تختی همزمان بود. در حالیکه مدوید، جوان، نیرومند، سراسر انگیزه و جویای نام بود، پهلوان تختی از دیرپاترین قهرمانان عصر خود به حساب می آمد و کم کم به آخر دوران قهرمانیش نزدیک می شد.
با این حال این فاصله باعث نشد تا بین آنها جدا از رقابت بر روی تشک، دوستی عمیق خارج از آن شکل نگیرد. مدوید در مورد تختی می گوید:
آشنایی با تختی برای من افتخار بزرگی به حساب می آید. آشنایی ما از مسابقه های کشتی آزاد قهرمانی سال 1961 جهان در یوکوهاما ژاپن آغاز شد.
در آن میدان بزرگ، تختی برنده مدال طلای وزن هفتم شد و من در فوق سنگین مدال برنز گرفتم. این نخستین حضور من در مسابقات جهانی بود. در همین جا بود که تختی را شناختم و از نزدیک به قدرت و بزرگی اش پی بردم. او همیشه مرا دوست می داشت. ملت خودش را هم دوست داشت.
مدوید می گفت، مشکل ترین مبارزات من در دوران قهرمانی، در برابر غلامرضا تختی از ایران بود.
بعد از گذشت چندین دهه از درگذشت جهان پهلوان تختی، مدوید هیچگاه این رفیق و رقیب قدیمی خود را فراموش نکرده و علاقه او به ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی به واسطه حضور تختی در این رشته است.
او امیدوار است که روزی کشتی پهلوانی ایران به بازی های المپیک راه یابد.
ورزشی**1584**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *