دهباشی: امروزه ادبیاتی به نام ادبیات تختی داریم


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی دهباشی در این نشست که عصر روز چهارشنبه در کتابخانه ملی در حال برگزاری است، گفت: از دی ماه سال 1346 تاکنون یاد و خاطره تختی در همه مناسبت های ملی، تاریخی و ورزشی گرامی داشته شده، حماسه وی نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بیشتر مردم جهان مورد بحث بوده است.
وی افزود: بیش از 700 مقاله درباره زندگی و سلوک این اسطوره نوشته شده و به نوعی می توان گفت «ادبیات تختی» شکل گرفته است.

** در فرهنگ ایران ورزش فقط جسمانی نیست بلکه باعث عظمت فکر باید بشود
ناصر تکمیل همایون استاد دانشگاه و تاریخ نگار هم در این برنامه گفت: در فرهنگ های معین و دهخدا و برخی دایره المعارف ها اشاره شده که ورزش فقط جسمانی نیست بلکه باعث عظمت فکری انسان می شود چیزی که در ایران باستان همواره چنین بوده است.
وی با بیان اینکه رگه هایی از فرهنگ پهلوانی با عیاری رابطه دارد ادامه داد تختی یک عیار بود که آن را از هیچ دانشگاهی نیاموخته بود.
این جامعه شناس با اشاره مختصری به زندگی تختی افزود: وی به دلیل بی بضاعتی مدتی در آبادان کار کرد و از نزدیک ظلم و ستمی که به کارگران شرکت نفت می شد را درک کرد، او هم مانند دیگر عیاران در پی برقراری عدالت در جامعه بود.
وی اضافه کرد: تختی به جریان های سیاسی ضد شاه گرایش یافت و این ورزشکار مردمی از جمله در جریان زلزله بوئین زهرا به مردم کمک کرد، او فردی بود که اسیر پول و مادیات نشد تا جایی که چمدان پر از پول از جانب شاه را قبول نکرد.
تکمیل همایون گفت: زمان مرگ تختی خارج از ایران دانشجو بودم ، وقتی خبر را شنیدم مراسم ترحیمی برگزار کردم و شعاری را که مردم در مراسم تشییع او سر دادند، شروع سخنرانی خود برای این مراسم قرار دادم، آن شعار چنین بود: «تختی شهید گشته ، تختی مصدقی بود، راهش ادامه دارد.»

**ورزشکاران آبروی ملت ایران را احیا می کنند
تهیه کننده مستند شهسوار نیز که فیلمش در پایان این برنامه هم اکنون در حال نمایش است، در این نشست گفت: امروز ورزشکاران آبروی ملت ایران را در دنیا احیا کرده اند ، کشتی بعد از وزنه برداری اولین ورزشی بود که فرهنگ ایران را به دنیا معرفی کرد.
هارون یشایایی با بیان اینکه به جز تختی افراد دیگری بودند که در ورزش کشتی برای ایران مدال آور بودند، ادامه داد: این افراد همواره مورد احترام هستند و نام ایران را بر سر زبان ها انداختند.
وی اضافه کرد: امروز ورزش ایران از جایگاه خاصی برخوردار است و دختران و زنان این کشور چون کیمیا علیزاده همواره افتخار آفرینی می کنند.
یشایایی با بیان اینکه بزرگی نام تختی و عظمت او در ادبیات ایران به هیچ وجه از ارزش و مقام سایر کشتی گیران نمی کاهد، درباره ساخت مستند شهسوار توضیح داد و گفت: یکی از دلایل ساخت این فیلم، ارادت به تختی بود، فراموش نکنیم تختی نام بزرگی است که ورزش ایران به آن افتخار می کند.
یشایایی با بیان اینکه کشتی گیران زیادی مانند سید محمد خادم ، علی اکبر حیدری و حسین شاه حسینی در ساخت مستند همکاری کرده اند، افزود: کارگردان این فیلم علی شاه محمدی است و مجید خدایی در نقش تختی ایفای نقش کرده است.
به گفته وی، پرویز پرستویی داوطلبانه صدای خود را روی فیلم گذاشته و شرکت کنندگان در مستند همه داوطلبانه و بدون دریافت وجه در ساخت مستند مشارکت کردند.

**زندگی تختی الگوی نجات ورزش از آلودگی است
استاد گروه انسانشناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز در این مراسم، گفت: برای نجات ورزش از آلودگی های مالی، لابی گری و شهرت طلبی باید از تختی و خاطرات و زندگی وی بهره گرفت.
ناصر فکوهی اظهار داشت: امروز فرهنگ های کشورهای دنیا باید با اسطوره های خود به مقابله یکسان سازی که در سراسر جهان به پا شده برخیزد.- اسطوره هایی چون نلسون ماندلا، مارتین لوتر کینگ، گاندی و تختی-
وی افزود: امروز بعد از سالها هنوز روز لوترکینگ در آمریکا برگزار می شود اما در ایران افرادی چون تختی، دکتر مصدق و غلامحسین صدیقی را داریم که از جمله اسطوره ها هستند، اما قدرشان دانسته نمی شود.
این نویسنده و مترجم همچنین با انتقاد از نامگذاری خیابانی کوچک‌ به نام دکتر مصدق، آن را توهین به تاریخ دانست و ادامه داد ابن اقدام چیزی از ارزش این مرد بزرگ کم نمی کند، مصدق احتیاج به خیابان، کوچه و ساختمان ندارد او تا ابد در دل ایرانیان جا دارد.
فکوهی اضافه کرد: امروز از چیزی صحبت می کنیم که در ایران باستان و یونان باستان از جایگاه بالایی برخوردار بوده، در آن دوران ورزش بدنی با ورزش فکری همراه بوده است.

** جام جهانی فوتبال بزرگترین کلاهبرداری تاریخ است
وی جام جهانی فوتبال را بزرگترین کلاهبرداری تاریخ عنوان کرد و گفت در جام جهانی فوتبال همه مافیای جهان گرد هم می آیند زیرا ورزش امروز عصاره ای از پول، قدرت و نفوذ سیاسی است.
به گفته ابن استاد دانشگاه، الگوی تختی می تواند ورزش را احیا کند.
فکوهی توضیح داد: تهران شهری بی هویت و خرابه است اما به لطف افرادی چون جعفر شهری از این شهر تصویری داریم که اگر قرار باشد روزی آن را دوباره بسازیم دارای الگو هستیم.
وی افزود در صورتی که بخواهیم ورزش را دوباره بسازیم و آز آلودگی های سیاست، قدرت، پول و شهرت طلبی نجات دهیم می توانیم با تختی زندگی و خاطرات این اسطوره شرف را به ورزش بازگردانیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم که با حضور برخی از قهرمانان حوزه های مختلف ورزشی و استادان کشتی برگزار شد، مستند 70 دقیقه ای شهسوار درباره زنده یاد تختی به نمایش در آمد.
فراهنگ 1880** 1418

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *