درخشش کشتی آلیش در گرو توجه و حمایت فدراسیون کشتی


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، رقابت های آلیش زنان قهرمانی کشور با شرکت 99 کشتی‌گیر از 22 استان در 14 اردیبهشت ماه در خانه کشتی در ورزشگاه آزادی برگزار شد.
مسابقاتی که برای هر یک از کشتی گیران از اهمیت بالایی برخوردار بود و این ورزشکاران با تمام وجود بر روی تشک می رفتند و با اینکه دچار آسیب می شدند اما هنوز هم امیدوار به ادامه این مسابقات بودند تا مدال های افتخار را یکی پس از دیگری بر گردن بیاوزیند.
در این رقابت ها استان مازندران با 107 امتیاز به عنوان قهرمانی دست یافت و استان های خراسان رضوی و مرکزی به ترتیب با 77 و 69 امتیاز دوم و سوم شدند.
«مهیا اکبری» یکی از کشتی گیرانی است که از مشهد راهی این رقابت ها شد. او 6 سال است جودو کار می کند و 2 سال است که عضو تیم ملی جودو است. وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: ریاست فدراسیون کشتی را باید فردی با تجربه برعهده بگیرد زیرا بیشتر، کشتی گیران را درک می کند. اما کسی که این دردها را تحمل نکرده و حتی لباس کشتی و جودو را نپوشیده، نمی تواند به رشد این عرصه کمکی کند. فدراسیون باید به کشتی زنان بها دهد و از بین هفت اعزامی سه وزن را اعزام کند. پسران ما در بین 7 وزن 9 اعزام دارند و این امکان وجود دارد که هیچ مقامی نیاورند اما بهایی به زنان داده نشده است. اگر اهمیت بیشتری به کشتی زنان داده شود، کشتی گیران بسیار می درخشند.
اکبری دلیل دیر برگزار شدن مسابقات قهرمانی کشتی آلیش کشور را کمبود بودجه و تعویض ریاست فدراسیون عنوان کرد و افزود: اگر حامیان بهتری جذب می شدند و سریعتر بودجه تعیین می شد، مطمئنا انگیزه مربیان بالا می رفت و همچنین تلاش بازیکنان برای افتخارآفرینی در سطح بین المللی بیشتر می شد.
وی یادآور شد: فدراسیون کشتی به کشتی گیران مرد بیشتر بها می دهد و اگر تنها 10 درصد از توجه خود را به کشتی زنان معطوف کند، به یقین کشتی گیران می توانند عملکرد بهتری داشته باشند. همچنین باید به ورزشکاران این عرصه حقوق بدهند و هزینه های دیگری چون خرج سفر و رفت و آمد هم باید تامین شود.
این کشتی گیر ادامه داد: به عنوان یکی از اعضای تیم ملی جوانان جودو توانستم در 2 سال گذشته مقام سومی را در مسابقات قهرمانی آسیا در قرقیزستان کسب کنم.
وی دلیل آمدنش از جودو به کشتی را چنین عنوان کرد: عاشق جودو هستم اما به این دلیل وارد عرصه کشتی شدم که مقداری از تکنیک های کشتی مثل جودو است یعنی می توانیم تکنیک هایی که در جودو می زنیم را در کشتی پیاده کنیم و حضور در این رشته می تواند به نفعم باشد و مدالی کسب کنم.

** کشتی سومو را در کنار آلیش با موفقیت تمرین می کنم
در ادامه این رقابت ها کشتی گیر دیگری از خوزستان حضور داشت که نه تنها در آلیش بلکه در کشتی سومو 3 سال است که فعالیت می کند.
«بتول کریم منش» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عضو تیم ملی سومو هستم و در مسابقات قهرمانی کشوری 2 بار مقام آوردم و به عنوان یکی از اعضای تیم ملی در مسابقات جهانی کشتی سومو در ترکیه شرکت می کنم.
وی توضیح داد: سومو یک کشتی ژاپنی است و هنگامی که به داخل زمین می رویم هر جایی به غیر از کف پای حریف به زمین بخورد امتیاز می گیریم و می بریم.
کریم منش اظهار داشت: اولین دوره ای است که در مسابقات قهرمانی کشور کشتی آلیش شرکت می کنم. سطح مسابقات خیلی بالا بود و تجربه خوبی بدست آوردم اما این مسابقات بسیار دیر برگزار شد. فکر می کنم با فاصله یکساله کنونی، کشتی گیران برخی از تمرین ها را فراموش می کنند.
این کشتی گیر بیان کرد: هنگامی که سرپرست فدراسوین عوض می شود در روند برگزاری مسابقات هم تاخیری به وجود می آید اما در نهایت هیات خوبی داریم که برای مسابقات ما کم نمی گذارند.
ورزشی**9128**9129

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *