دبیرکل کمیته ملی المپیک: بودجه کشتی بیشتر می شود


«شاهرخ شهنازی» روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: پاداش این دوره از بازی ها در مقایسه با بازی های اینچئون 2014 کره جنوبی به مدال آوران طلا، نقره و برنز بیشتر خواهد بود که جزئیات پس از نهایی شدن آن اعلام می شود.
وی در پاسخ به گلایه فدراسیون کشتی در خصوص کاهش بودجه مرحله نخست خود از کمیته ملی المپیک، توضیح داد: مجموع بودجه تخصیصی مرحله نخست به کمیته ملی المپیک، پاسخگوی همه فدراسیون های ورزشی نمی شد و نمی توانستیم مانند دوره های قبل بودجه بیشتری به فدراسیون کشتی اختصاص دهیم.
سخنگوی کمیته ملی المپیک ادامه داد: به همین منظور پس از بحث و بررسی در هیات اجرایی کمیته تصمیم گرفته شد تا بودجه فدراسیون کشتی کمی کاهش یابد اما این به معنای نادیده گرفتن و کم اهمیت جلوه دادن ورزش کشتی نیست، رئیس این نهاد ورزشی در تلاش است تا از راههای دیگری بودجه خود را تامین کند که در صورت موفقیت بودجه بیشتری به فدراسیون کشتی داده خواهد شد.
** به دنبال افزایش سهمیه وزنه برداری در المیک توکیو هستیم
شهنازی درباره آخرین پیگیری های کمیته در خصوص افزایش سهمیه وزنه برداری در المپیک 2020 توکیو، گفت: سهمیه در نظر گرفته شده برای این رشته با تصمیم فدراسیون جهانی وزنه برداری بوده که پس از ارسال به کمیته بین المللی المپیک موسوم به آی او سی (IOC) این اتفاق رخ داده است. با وجود اینکه کمیته به طور مرتب پیگیر این مسئله است ولی افزایش سهمیه بسیار سخت خواهد بود.
وی توضیح داد: بر اساس ضوابط قانونی فدراسیون جهانی، سهمیه ها بر اساس موارد استفاده ورزشکاران از مواد نیروزا (دوپینگ) برای هر کشور تعیین شده است که با این شرایط افزایش سهمیه بسیار مشکل خواهد بود اما ناامید نیستیم.
** در حال بررسی درخواست افزایش سهمیه فدراسیون ها هستیم
عضو هیات رئیسه کمیته ملی المپیک در پاسخ به این پرسش که چرا در فهرست اعلامی ورزشکاران اعزامی به بازی های آسیایی 2018 برخی رشته ها نظیر تنیس، بدمینتون و سه گانه که شانسی برای رسیدن به مدال بازی های آسیایی ندارند، 9 سهمیه گرفته اند، اظهار داشت: تنیس برخلاف سایر رشته ها فرصت حضور در مسابقات آسیایی و جهانی را ندارد و تنها امسال در رده سنی جوانان توانسته قهرمان غرب آسیا شود.
شهنازی اضافه کرد: با توجه به تلاش و عملکرد فدراسیون در رده های سنی نوجوانان، پایه و اینکه فرصت زیادی برای حضور این رشته در عرصه های آسیایی و جهانی وجود ندارد، با تصمیم ستاد بازی ها، سهمیه بیشتری داده شد تا در بخش جوانان کارها با قوت بیشتری ادامه داشته باشد.
وی اضافه کرد: درخواست فدراسیون بدمینتون هم در دست بررسی است و با توجه به درخواست فدراسیون سه گانه تلاش می کنیم تا یک سهمیه دیگر به این رشته اختصاص یابد.
عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک اظهار داشت: هنوز انتخاب نفرات اعزامی همه رشته ها نهایی نشده است و کارشناسان کمیته و وزارت ورزش و جوانان در حال بررسی هستند.
** در سهمیه بوکس تجدید نظر می شود
شهنازی در پاسخ به این سوال که «چرا در برخی رشته های پرمدال نظیر بوکس نفرات کمتری اعزام می شوند؟»، گفت: کمیته برگزاری بازی های آسیایی تعدادی از وزن های سنگین این دوره از مسابقات را حذف کرده است تا میزبان بتواند در سبک وزن ها مدال آوری کند به همین دلیل کشورهای پرقدرتی همچون ایران، قزاقستان و ازبکستان که شانس مدال آوری بالایی دارند از گردونه رقابت ها خارج شده اند.
وی افزود: در بازدیدی که از اردوهای ورزشکاران اعزامی از جمله بوکس داشتیم، متوجه شدیم که فدراسیون در بخش جوانان سرمایه گذاری خوبی کرده است و امکان افزایش سهمیه این رشته وجود دارد که در حال بررسی است.
دبیرکل کمیته ملی المپیک در خصوص احتمال تغییر و افزایش سهمیه رشته های اعزامی به بازی های آسیایی جاکارتا گفت: با توجه به بازدیدهای کمیته ملی المپیک از برخی اردوها، حدود 20 نفر به سهمیه ها اضافه خواهد شد.
شهنازی اعلام کرد: حدود 95 درصد از ورزشکاران اعزامی از سوی فدراسیون ها به کمیته معرفی شده اند و برخی از فدراسیون ها معرفی ورزشکاران را به بعد از برگزاری رقابت های آسیایی و جهانی موکول کرده اند. فدراسیون ها نیز تا پایان خرداد ماه امسال فرصت دارند تا اسامی نفرات اعزامی را به کمیته برگزاری بازی ها ارسال کنند.
سخنگوی کمیته ملی المپیک درباره معیار توزیع سهمیه ها در رشته های حمایتی نیز یادآور شد: باید روی رشته های پایه سرمایه گذرای کرد و به آنها فرصت داد تا برای المپیک 2020 آماده شوند، ما نیز برای نخستین بار ورزشکاران رشته های رزمی شامل (سامبو، پنجاگ سیلات)، جوجیتسو و پاراگلایدر را با نگاه حمایتی به بازی های آسیایی 2018 جاکارتا اعزام می کنیم.
هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 از 27 مرداد تا 11 شهریور ماه امسال در 40 رشته و 462ماده ورزشی در کشور اندونزی برگزار خواهد شد که بر اساس پیش بینی های شورای المپیک آسیا بیش از 10 هزار ورزشکار از 45 کشور به اندونزی اعزام می شوند.
کاروان ورزشی ایران هم بر اساس آخرین مصوبه ستاد عالی بازی ها در اردیبهشت ماه امسال، با 536 ورزشکار( 257 مرد و104ورزشکار زن) در 30 رشته عازم جاکارتا خواهد شد.
بااین مصوبه بیشترین نفرات اعزامی به جاکارتا به ترتیب به فدراسیون های قایقرانی (با 37 ورزشکار زن و مرد)، جودو (27مبارز در دو بخش زنان و مردان) و شنا، شیرجه و واترپلو (با 20 ورزشکار) اختصاص دارد و فدراسیون ورزش های سه گانه نیز با یک ورزشکار زن کمترین سهمیه را به خود اختصاص داده است.
بیشترین ورزشکار زن اعزامی هم متعلق به رشته قایقرانی با ترکیب 16 نفر است و بیشترین ورزشکار اعزامی در رشته تیمی مردان هم به فوتبال با ترکیب 20 نفر تعلق دارد.
ایران در هفدهمین دوره بازی های آسیایی در اینچئون کره جنوبی با 276 ورزشکار در 22 رشته و با 21 مدال طلا، 18 نقره و 18 برنز جایگاه پنجمی را به خود اختصاص داد.
ورزشی**9250**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *