خیز کشتی ایران برای موفقیت بعد از یک سالِ ناامیدکننده


به گزارش ایرنا، بی شک کشتی در کنار وزنه برداری، همواره پای ثابت مدال آوری ورزش ایران در بازی های آسیایی و المپیک بوده و به نوعی، چشم و امید میلیون ها ایرانی، برای کسب مدال به خصوص در بازی های المپیک به این دو رشته دوخته شده است.
به همین دلیل، انتظارات از کشتی بالاست و علاقمندان و کارشناسان هیچگاه نتایج ضعیف این رشته را بر نمی تابند و نمی توانند آن را هضم کنند. بنابراین بعد از نتایج دور از ذهنی که کشتی در سال گذشته کسب کرد و همچنین مشکلات بین المللی که این ورزش ملی را درگیر خود ساخت، به نظر می رسد نتایج درخشان کشتی در بازی های آسیایی 2018 اندونزی می تواند، آغاز دوباره افتخار آفرینی کشتی در میادین بین المللی باشد.
مرحله نهایی انتخابی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی روزهای 19 تا 21 اردیبهشت ماه با حضور همه مدعیان در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد و نفرات برتر به اردوی آمادگی تیم های ملی دعوت شدند.
باید بپذیریم که همه داشته های کشتی آزاد و فرنگی ایران همین افرادی بودند که در مسابقات حضور داشتند. در برخی از اوزان نفرات با تجربه ای همچون مسلم نادری خادم (55 کیلوگرم)، محمد فقیری (60 کیلوگرم)، محسن حاجی پور، محمد نوربخش (63 کیلوگرم)، یوسف قادریان (82 کیلوگرم)، حسین نوری (87 کیلوگرم) در کشتی فرنگی و مهران رضا زاده (57 کیلوگرم)، حسن مراد قلی (65 کیلوگرم)، میثم نصیری (70 کیلوگرم)، مصطفی حسین خانی، سعید داداشپور (74 کیلوگرم)، علیرضا قاسمی، عزت الله اکبری (79 کیلوگرم)، علیرضا گودرزی (97 کیلوگرم) و پرویز هادی (125 کیلوگرم) در کشتی آزاد توانستند یکبار دیگر نام خود را در کنار نفرات جوان تر مطرح کنند.
یکی از مزیت های اصلی برگزاری مسابقات انتخابی تیم های ملی، معرفی جوانان با انگیزه و جویای نامی است که در هیچ مسابقه ای جز همین مسابقات انتخابی نمی توانند با کشتی گیران عنوان دار سرشاخ شوند و همین موضوع سبب می شود که همه ساله چهرهای جدیدی به کشتی ایران معرفی شود.
در کشتی فرنگی رضا خدری (55 کیلوگرم)، رضا عباسی (60 کیلوگرم)، محمدرضا گرایی، حامد تاپ (67 کیلوگرم)، پژمان پشتام (77 کیلوگرم) و علی اکبر حیدری (97 کیلوگرم) و همچنین در کشتی آزاد باقر بخکشی (61 کیلوگرم)، نیما اشقاقی (70 کیلوگرم)، امید حسن تبار (79 کیلوگرم) و کامران قاسم پور (86 کیلوگرم) از نفرات جوانی هستند که با حمایت و سرمایه گذاری مناسب روی آنها و اعزام به مسابقات بین المللی، حتی می توانند در همین بازی های آسیایی نیز برای کشورمان مدال کسب کنند.
شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد با خط زدن به روی نام بزرگانی همچون رضا یزدانی، کمیل قاسمی، حسن رحیمی و مسعود اسماعیل پور که به دلیل مصدومیت نتوانستند در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی حضور یابند، نشان داد که پایبند مسابقات انتخابی است و راه اصلی ورود به تیم ملی، حضور در مسابقات انتخابی است.
اما نباید غافل باشیم که نمایندگان کشورمان طی این سال ها در چهار وزن 57، 61، 97 و 125 کیلوگرم که این چهار کشتی گیر عنوان دار حضور داشتند، نتوانسته اند توفیقی را کسب کنند.
نکته مهم دیگر آنکه، برتری چهره های نامدار و با تجربه در مسابقات انتخابی مقابل حریفان جوان ملموس تر بود و میانگین سنی تیم های ملی در بازی های آسیایی و پیکارهای قهرمانی جهان، علیرغم آنکه گفته می شود، تیم های ملی در حال پوست اندازی و تغییر نسل هستند، افزایش خواهد یافت.
به طور حتم، کادر فنی تیم های ملی کشتی از هم اکنون به فکر بازی های المپیک 2020 توکیو هستند، اما نفرات عنوان دار و با تجربه آیا تا 2 سال دیگر می توانند، کارایی لازم را در توکیو داشته باشند؟ بنابراین کادر فنی در انتخاب ملی پوشان برای حضور در بازی های آسیایی و جهانی باید فرصت حضور را به نفرات جوان تر نیز بدهند تا بتوانند با کسب تجربه در میادین مهم بین المللی تا 2 سال دیگر در بازی های المپیک 2020 توکیو به مرز خودباوری برسند.
اردوی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی از 28 اردیبهشت در خانه کشتی عبدالله موحد تهران آغاز شد و نفرات برتر مسابقات مرحله نهایی انتخابی تیم های ملی تا هفتم خرداد ماه در اردوی تیم ملی حضور خواهند داشت.
با توجه به اهمیت سنجش توانایی کشتی گیران در مسابقات بین المللی برابر حریفان خارجی، فدراسیون کشتی برای انتخاب نفرات برتر، چند تورنمنت بین المللی را تا پیش از آغاز بازی های آسیایی 2018 جاکارتا مد نظر خواهد داشت تا نفرات مدعی با حضور در آنها، مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرند.
در کشتی آزاد رقابت های بین المللی تفلیس گرجستان و جام یاشار دوغو ترکیه و در کشتی فرنگی نیز جام وهبی امره ترکیه و جایزه بزرگ مجارستان از جمله مسابقاتی است که فدراسیون کشتی قصد دارد ملی پوشان را با اعزام به این مسابقات مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد تا بعد از آن با در نظر گرفتن سایر شاخص ها همچون نظم اردویی، نفرات اصلی برای حضور در بازی های آسیایی مشخص شوند.
رقابت های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی اروپا (اواسط اردیبهشت در شهر کاسپیسک در جمهوری داغستان روسیه)، پیکارهای قهرمانی آسیا (اسفند 96 – قرقیزستان) و همچنین برخی تورنمنت های بین المللی همچون جام مربیان و ورزشکاران اوکراین (اسفند سال 96)، نشان داد که کشورهای جهان سرمایه گذاری زیادی روی کشتی انجام داده اند و مدال آوری در مسابقات آتی کشتی کاری به مراتب سخت تر از سال های گذشته خواهد بود.
اهدا 72 مدال طلا، نقره و برنز در بازی های آسیایی و همچنین المپیک سبب شده که بسیاری از کشورها، روی مدال های کشتی حساب ویژه ای باز کنند.
کشورهای آسیایی همچون قرقیزستان، مغولستان و به خصوص ازبکستان و قزاقستان با به خدمت گرفتن کشتی گیران روسی الاصل از همین مسابقات قهرمانی آسیا زنگ خطر را برای کشتی ما به صدا در آوردند و ضمن آنکه ژاپن نیز چند سالی است در وزن های سبک، توانسته بیشتر مدال های جهانی و المپیک را بگیرد و به طور حتم از مدعیان کسب مدال در سبک وزن کشتی در بازی های المپیک 2020 توکیو خواهند بود و البته چینی ها نیز آرام آرام در حال متحول کردن کشتی خود هستند.
در کنار آن باید کشورهای سنتی قدرتمند جهان، همچون روسیه، جمهوری آذربایجان، گرجستان، آمریکا، اوکراین، ترکیه، کوبا و بیشتر کشورهای اروپایی در کشتی فرنگی را نیز به این جمع اضافه کرد که سبب شده ملی پوشان کشتی ایران کار بسیار مشکلی را در بازی های آسیایی و پیکارهای قهرمانی جهان پیش رو داشته باشند.
تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان ایران روزهای 28 تا 31 مرداد بازی های آسیایی جاکارتا اندونزی را پیش رو خواهند داشت که کسب مدال در این مسابقات تاثیر زیادی در جایگاه ورزش ایران خواهد داشت.
رشته کشتی در بازی های آسیایی در وزن های المپیکی برگزار می شود؛ به طوری که در کشتی آزاد، کشتی گیران وزن های 57، 65، 74، 86، 97، 125 کیلوگرم و در کشتی فرنگی کشتی گیران وزن های 60، 67، 77، 87، 97، 130 کیلوگرم حضور خواهند داشت و شش وزن نیز به کشتی زنان اختصاص داده شده است.
این در حالی است که در بازی های آسیایی 2014 در اینچئون کره جنوبی، کشتی گیران در 8 وزن به میدان رفتند که حاصل آن 2مدال طلا و 5 مدال برنز در کشتی فرنگی و 4 مدال طلا و یک نقره در کشتی آزاد برای کاروان ایران بود.
پس از بازی های آسیایی ملی پوشان باید در پیکارهای قهرمانی سال 2018 جهان در بوداپست مجارستان شرکت کنند که از 28 مهر تا 4 آبان برگزار می شود.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *