خلاصه شدن تمام تصمیمات کشتی در یک فرد اشتباه بود


مهدی مرادی روز پنجشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه رسول خادم همزمان به عنوان رئیس فدراسیون کشتی و مربی تیم ملی کشتی مشغول فعالیت بود، افزود: حجم بسیار بالای فعالیتهای این فدراسیون و مشکلات فراوانی از جمله دغدغه جذب بودجه، موجب شد که فشار بسیار زیادی به خادم آمده و در عمل امکان برنامه ریزی صحیح برای کشتی وجود نداشته باشد.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ خادم به عنوان یکی از سرمایه های کشتی کشور گفت: نباید پیشکسوتان و افرادی مانند خادم را به راحتی از دست داد ولی باید به جای خلاصه کردن تمام تصمیمات کشتی در یک فرد از افراد، پیشکسوتان و صاحب نظران قوی برای اداره تیم ملی استفاده کرد.
وی غیرفعال شدن کمیته استان های فدراسیون کشتی را از جمله دلایل نتایج ضعیف تیم ملی دانست و اظهار داشت: استعدادهای بسیار خوب و قدرتمندی در کشتی فرنگی و آزاد در استان ها وجود دارد که از این ظرفیت ها به منظور پشتوانه سازی برای تیم ملی استفاده ای نشده است.
مرادی با اشاره به علل کسب نتایج ضعیف تیم ملی کشتی کشورمان در مسابقات قهرمانی 2018 جهان افزود: نداشتن برنامه ، توجه نکردن به ظرفیت های کشتی استان ها، به روز نشدن کشتی از منظر علمی، مشکل جدی بودجه، فاصله زمانی اندک میان انتخابی تیم ملی و اعزام به مسابقات و خلاصه شدن تمام تصمیم گیری های کشتی در یک فرد از جمله مهمترین عوامل رقم خوردن این نتایج می باشد.
وی تاکید کرد: اگر تغییری در وضعیت فدراسیون کشتی و نوع نگاه مسئولان کشور به این ورزش محبوب صورت نگیرد به طور قطع نتایج کشتی ایران در مسابقات المپیک بسیار بدتر خواهد بود.
این پیشکسوت کشتی فرنگی قم اظهار داشت: توجه به استان های کشتی خیز کشور موجب می شود که برای هر وزن چند کشتی گیر قوی وجود داشته باشد و تمام خلاهای احتمالی برای وزن های مختلف را پر کند که این امر در کسب نتایج تیم ملی کمک شایانی می کند.
مرادی با انتقاد از تغییر سریع مربیان تیم ملی کشتی گفت: عمر مربیان به کمتر از 2 سال رسیده است حتی افرادی که نتایج بسیار خوبی نیز کسب کرده اند به جای حمایت، تغییر می کنند، این در حالی است که مربی تیم ملی کشتی روسیه 18 سال است که دراین سمت قرار دارد.

** فاصله میان انتخابی تیم ملی و اعزام به مسابقات اصلی بسیار اندک است
وی با دفاع از عملکرد تیم ملی و کمیته فنی در انتخاب ورزشکاران برای عضویت در تیم ملی گفت: کشتی گیران انتخابی برای عضویت در تیم ملی به حق از جمله بهترین ورزشکاران وزن های خود در کشور هستند ولی مشکلی که وجود دارد این است که فاصله بین انتخابی تیم ملی و اعزام به مسابقات اصلی بسیار اندک و گاهی تنها سه روز است.
این پیشکسوت کشتی قم تاکید کرد: باید حداقل فاصله بین مسابقات انتخابی تیم ملی و اعزام به مسابقات اصلی 3 ماه زمان باشد تا ورزشکار بتواند از نظر روحی و روانی و همچنین ارتقای سطح آمادگی جسمانی برای این رقابت ها آماده شود.

** کشتی ورزشی علمی است
مرادی درادامه با تاکید بر ضرورت استفاده از علم روز دنیا در کشتی گفت: برخی کشورهای که از علم روز دنیا در کشتی استفاده کرده اند امروز به مدعیان اصلی این رشته ورزشی در جهان تبدیل شده اند.
وی با اشاره به سرمایه گذاری برخی کشورهای از جمله جمهوری آذربایجان در کشتی ادامه داد: کشتی ایران از نظر ظرفیت های و غنای فنی و تکنیکی در سطحی است که نباید تیم کشتی آذربایجان حریف سختی برای او باشد ولی شاهد هستیم که در سال های اخیر به حریفی مدعی در برابر ایران تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: امروز کشتی واقعا تبدیل به یک علم شده است به گونه ای که علم بدن سازی 70 درصد حرف را در کشتی می زند که باید از افراد اهل فن در این رشته ورزشی بیشتر استفاده کرد.

** هم و غم فدراسیون بودجه برای اعزام بود
مرادی ، کمبود بودجه را مشکلی گریبان گیر فدراسیون کشتی دانست و گفت: تمام هم و غم فدراسیون تامین بودجه برای اعزام به مسابقات جهانی بود که در چنین شرایطی امکان برنامه ریزی اساسا وجود ندارد.
وی افزود: شاهد هستیم که رسول خادم 90 درصد بودجه فدراسیون کشتی را از بیرون و با توجه به روابطی که داشت، تامین می کرد و این فشار زیاد مانع از هرگونه برنامه ریزی می شود.
تیم ملی کشتی آزاد ایران در پیکارهای قهرمانی جهان 2018 بوداپست مجارستان که اواخر مهر ماه امسال برگزار شد با سه مدال برنز در رده ششم قرار گرفت و تیم ملی کشتی فرنگی نیز با یک مدال برنز، یازدهم شد. نتایج ضعیف تیم های ملی در حالی رقم خورد که کشتی ایران در مسابقات جهانی حتی یک فینالیست نیز نداشت.
رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی پس از نتایج ضعیف تیم های ملی آزاد و فرنگی ایران در مسابقات قهرمانی 2018جهان، دیروز از سمت خود کناره گیری کرد.
7404/ 6133/

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *