خروج از چالش تغییر وزن رستمی با تصمیم فدراسیون بین المللی


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، به طور حتم حضور رستمی در کنار مرادی در دسته 94 کیلوگرم که هر دو سابقه قهرمانی جهان و المپیک را در کارنامه دارند، شانس کسب یک مدال طلا را از کاروان ایران خواهد گرفت. موضوعی که «محمد حسین برخواه»، سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران را در آستانه پیکارهای قهرمانی جهان در شهر «عشق آباد» کشور ترکمنستان نگران کرده است.
از حاشیه های اوت کردن (ناکامی) رستمی در رکوردگیری اوایل تیرماه تیم ملی در دسته 94 کیلوگرم، انتخاب مجدد او برای حضور در بازی های آسیایی به رغم میل باطنی شورای عالی فنی و با «وتو» رییس فدراسیون که بگذریم، حضور دو قهرمان بلندآوازه ایران در یک وزن ضمن کاهش احتمالی تعداد مدال های زرین ایران، شانس دفاع از عناوین آسیایی و جهانی تیم ملی را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری بعد از وضع قوانین سختگیرانه مبارزه با دوپینگ، قصد دارد تعداد وزن ها را از هشت به 10 افزایش دهد. این موضوع خبر خوبی برای وزنه برداری ایران و به خصوص برخواه است تا چالش حضور قهرمان جهان و المپیک را در یک وزن، مدیریت کند.
در جلسه ای که ماه گذشته با حضور «تاماش آیان» و «محمد جلود» رییس و دبیرکل فدراسیون بین المللی، اعضای کمیسیون برنامه ورزش فدراسیون جهانی و رییس کمیته ملی المپیک مجارستان برگزار شد، پیشنهادهایی برای تعیین 10 وزن جدید مردان و 10 وزن زنان برای مسابقات مختلف و هفت وزن برای زنان ومردان در المپیک ارائه شد که فدراسیون بین المللی وزنه برداری در نشست بعدی هیات اجرایی خود در تیرماه امسال در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.
آیان در این جلسه با بیان اینکه ما متعهد به ایجاد تحول در این رشته هستیم، افزوده است: در طول تاریخ بر اساس درک علمی از توانایی های بدن انسان و پیشرفت ورزش دسته‌ بندی اوزان چندین بار تغییر کرده است. تصور می کنم فرصت مناسبی برای بازبینی دسته ‌بندی اوزان پیش آمده است.
بر همین اساس وزن های جدید مردان در پیکارهای جهانی و قاره ای به صورت 63، 70، 75، 80، 85، 90، 95، 100، 110 و به اضافه 110 کیلوگرم تقسیم بندی خواهد شد. همچنین وزن های 63، 70، 80، 90، 100، 110 و به اضافه 110 کیلوگرم نیز در بازی های المپیک اعمال می شود.
برخواه در مورد اضافه شدن نفرات بیشتر به اردوهای آینده تیم ملی گفت: رای و تصمیم فدراسیون بین المللی در خصوص تغییر وزن ها برای ما بسیار مهم است.
وی اظهار داشت: پس از اعلام تعداد وزن های این رشته، مشخص خواهد شد که پیکارهای جهانی سال 2018 در ترکمنستان در چند وزن برگزار می شود. اگر در 10 وزن اعلام شود، تمرینات تیم ملی با 13 یا 14 وزنه بردار پیگیری خواهد شد.
وی با تقدیر از فدراسیون در خصوص اردوی سه هفته ای تیم ملی در منطقه «طوقدار» شهر ساری نیز اظهار داشت: اردوی سه هفته ای سطح دریای ملی پوشان بزرگسال از 9 تیر ماه با هفت ملی پوش آغاز شده است. مسکن و محل تمرین اردو مناسب و ایده آل است. فدراسیون وزنه برداری بهترین شرایط را برای برگزاری این اردو مهیا کرده است.
سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران ادامه داد: زمان کافی برای آماده سازی و افزایش رکوردهای وزنه برداران وجود دارد تا ورزشکاران در بهترین فرم قرار گیرند. هم اکنون «مجید عسگری» در تمرینات حضور دارد و «علیرضا سلیمانی» نیز از هفته آینده به اردو اضافه می شود.
برخواه در مورد نفرات برتر تیم ملی جوانان نیز خاطرنشان کرد: وزنه بردارانی که در مسابقات جهانی جوانان در شرایط ایده آل قرار داشته و نتایج خوبی گرفته باشند، برای ایجاد انگیزه و تلاش بیشتر، به اردو دعوت خواهیم کرد.
«علی مکوند» (85 کیلوگرم)، سهراب مرادی، کیانوش رستمی (94 کیلوگرم)، «محمدرضا براری»، «علی هاشمی» (105 کیلوگرم)، «بهداد سلیمی» و «سعید علی حسینی» (به اضافه 105 کیلوگرم) به عنوان هفت ملی پوش اعزامی به بازی های آسیایی انتخاب شده اند. مجید عسگری (69 کیلوگرم) نیز ورزشکار ذخیره تیم است.
هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 اندونزی 27 مرداد تا 11 شهریور ماه امسال در 40 رشته ورزشی برگزار خواهد شد و کاروان ورزشی ایران هم بر اساس آخرین مصوبه ستاد عالی بازی ها، با 380 ورزشکار ( 275 مرد و 105 ورزشکار زن) در 44 رشته از 29 فدراسیون ورزشی به این آوردگاه قاره کهن اعزام می شوند.
ورزشی**1067**1368

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *