حمایت دانشگاه تربیت مدرس از پژوهش های امنیت پایدار آبمحمدرضا شهبازبگیان روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش اظهار کرد: حمایت ویژه از پژوهش‌های مربوط به آب در دستور کار دانشگاه تربیت مدرس قرار گرفته است.

وی افزود: دانشگاه تربیت مدرس برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه که پیشنهاد آنها در گروه بین رشته‌ای فنآوری آب به تصویب برسد به ترتیب ماهانه مبلغ ۴۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است. این گروه از ۱۴ اسفندماه ۹۷ تأسیس شده و تاکنون بیش از ۴۰ عنوان پایان نامه و رساله دریافت کرده است اما در حال حاضر در فاز بررسی پورپوزال ها قرار داریم و هنوز کار تحقیقاتی آغاز نشده است.
عضو هیأت علمی گروه آمایش سرزمین دانشگاه تربیت مدرس به اهمیت راه اندازی گروه میان رشته‌ای فناوری آب اشاره کرد و یادآورشد: استراتژی دانشگاه برای حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم راه اندازی دانشکده علوم و فنآوریهای بین رشته‌ای بوده است که این دانشکده تا کنون موفق به تأسیس سه گروه بین رشته‌ای بی و سنسور، انرژی‌های تجدید پذیر و فنآوری آب با حضور اساتید برجسته دانشگاه از دانشکده‌های مختلف شده است.
به گفته شهبازبگیان، این اولین بار در کشور است که یک دانشکده بین رشته‌ای به منظور پاسخگویی به مسائل پیچیده کشور مانند مبحث امنیت پایدار آب تأسیس شده است. آب یک مسئله بین رشته‌ای است که سیستم آموزش عالی کشور باید به سمت مطالعه این رشته پیش رود.
گروه بین رشته‌ای فنآوری آب مشتمل بر ۷ عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس از گروه‌ها و دانشکده‌های مختلف شامل دانشکده علوم انسانی، کشاورزی، عمران و محیط زیست، علوم و منابع طبیعی، دانشکده علوم پزشکی و پژوهشکده مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه تربیت مدرس جزو اولین مراکز آموزش عالی کشور بوده است که در حوزه مباحث بین رشته‌ای آب ورود پیدا کرده است.
این عضو هیأت علمی معتقد است که مدیریت منابع آب شامل دو مقوله مدیریت عرضه و مدیریت تقاضای آب است که بخش دوم یعنی مدیریت تقاضای آب به دلیل ارتباط مستقیم با مباحث انسانی از پیچیدگی بیشتری برخودار است. در این خصوص شهبازبگیان افزود: در حال حاضر ادبیاتی که در حوزه مدیریت منابع آب و به خصوص بخش تقاضای آب وارد شده است، حاکی از تلفیق مفاهیم آب با علوم انسانی است که از آن جمله می‌توان به مفاهیم امنیت آب، دیپلماسی آب، حقوق آب، حسابداری آب و غیره با ماهیت کاملاً بین رشته‌ای اشاره کرد.
به گفته وی، شاید اگر در زمینه سیاستگذاری آب با تحلیل بین رشته‌ای فعالیت می‌شد، کشور در وضعیت مطلوب‌تری به لحاظ مدیریت منابع اب قرار می‌گرفت، به عنوان مثال در خصوص سیلاب‌های اخیر کشور بیشتر تمرکز ما بر روی مباحث فنی یا نهایتاً پیش بینی سیلاب بوده است.
این استاد دانشگاه پیش بینی سیلاب‌ها را در جای خود بسیار ارزنده دانست و گفت: متأسفانه کمتر بر روی مباحث بین رشته‌ای مانند آمایش سرزمین با محوریت آب شامل تحلیل آسیب پذیری و تاب آوری مناطق در مقابل بحران‌های طبیعی مطالعه شده است.
شهبازبگیان یادآورشد: در کل دانشگاه تربیت مدرس در سالهای اخیر جهت گیری های مناسبی را به سمت مباحث بین رشته‌ای آب داشته است که نتیجه آن واگذاری طرح‌های ملی و بین المللی با ماهیت بین رشته‌ای آب به این دانشگاه است، در این خصوص می‌توان به طرح ملی آمایش سرزمین با محوریت آب از سوی وزارت نیرو و طرح همکاری در قالب کمک اولیه با دانشگاه ژنو سوئیس در خصوص ساخت مدل‌های پشتیبان تصمیم در حوزه امنیت پایدار آب اشاره کرد.

دانام **۹۴۹۱**۱۶۰۱**

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *