حرف‌های خواندنی پشت‌خط‌‌‌زن اول تیم‌ملی والیبال


حرف‌های خواندنی پشت‌خط‌‌‌زن اول تیم‌ملی والیبال

امیر غفور: خواسته‌های كولاكوويچ اولتيماتوم يا خط‌ونشان نيست

مهری رنجبر: بعد از اين‌كه تيمش به نيمه‌نهايي نيامد با ريكاوري به اردو آمد تا ثابت كند، رقيب ندارد. غفور اميدوار است تيم ملي واليبال امسال در رقابت‌هاي مهم بدرخشد، مثل قبل.

تو امسال با استراحت كامل، به اردوي تيم ملي آمدي؟
امسال به خاطر اينكه تيم سايپا به نيمه‌نهايي نرسيد بيشتر فرصت ريكاوري داشتم. خدا را شكر خبري از اتفاقاتي كه دو سال پيش افتاد هم نبود. با مصدوميتي كه آن موقع برايم رخ دارد خيلي عقب افتادم. حالا صحيح و سالم در اردو تمرين مي‌كنم.

حال و هواي اردو مثل هميشه نبود؟
هنوز بچه‌ها در حال و هواي ايام عيد و تعطيلات هستند. همين تمرين را سخت مي‌كند چراكه هيچ‌كس شرايط مناسب را ندارد. به خاطر همين اردوها زودتر شروع شد تا بدن‌ها كم‌كم به شرايط ايده‌آل برسند. ما 50 روز تا ليگ ملت‌هاي جهان فرصت تمرين داريم. طبيعي است كه به خاطر نداشتن تمرين و عدم آمادگي بعد از 20 روز سرمربي خيلي فشار نياورد.

انگار در نبود ستاره‌ها، بازيكنان خسته تعطيلات هستند و هيچ شور و هيجاني در كار نبود.
خستگي نيست. بعضي از بچه‌ها براي بار اول به اردوي تيم ملي آمده‌اند و بين آنها هيچ الفتي وجود ندارد چراكه آنها از تيم‌هاي نوجوانان، جوانان و اميد آمده‌اند. بنابراين كمي زمان مي‌برد كه با هم صميمي شوند و شور و اشتياق بين آنها به وجود بيايد. نبايد توقع داشت، شك نكنيد رفته رفته جو اردو بهتر مي‌شود.

اين بار هم كولاكوويچ قبل از شروع اردو اولتيماتوم داد؟
هر سري كه اردو شروع مي‌شود سرمربي خواسته‌ها و برنامه‌هايش را مطرح مي‌كند. اين به معناي اولتيماتوم يا خط و نشان نيست. كولاكوويچ روز اول صحبت كرد؛ درباره شرايط اردو، برنامه و خواسته‌هايش براي چند تورنمنت مهم و سنگيني که داريم. البته روي نظم و انضباط هم تأكيد داشت. طبيعي است كه اگر نظم نباشد كار پيش نمي‌رود. او خواسته‌هايش را با لحن خوبي به بچه‌ها گفت.

اين روزها كار سخت است؟
سختي‌‌اش به خاطر اين است كه يك ماه تمرين نداشتيم و حالا بايد به فرم خوب برگرديم (‌با خنده). وقتي در اوج بدني هستي و مجبور به استراحت مي‌شوي با شروع دوباره كار بايد از صفر به 100 برسي كه سخت مي‌شود. از 70 به 100 رسيدن مشكل نيست. به هر حال مشكل خاصي نيست. بقيه بچه‌ها هم چندروز ديگر مي‌آيند و تركيب تيم كامل می‌شود.

رقابت در اردو با پشت‌خط‌زن‌هاي جوان چطور است؟
بازيكنان جوان و نوجوان انگيزه زيادي دارند. طبيعي است كه آنها مي‌خواهند خودشان را نشان دهند و البته كنار بزرگترها تجربه‌اندوزي مي‌كنند. اردونشينان فعلي هم اكثراً جوان و سرمايه‌هاي واليبال هستند كه كم‌كم پخته مي‌شوند تا هر وقت سرمربي به بازيكني نياز داشت پخته باشد نه بي‌تجربه. البته كار كنار نوجوانان و جوانان هم پوئن مثبتي است آنها با هيجان تمرين مي‌كنند. تيم ما نشان داده هميشه باانگيزه است و هيچ وقت قانع نمي‌شود.

امسال، سال شلوغي داريد و سخت نه؟
امسال تعداد مسابقات زياد است. البته مسابقاتي كه سطح كيفي بالايي دارند. پنج هفته بازي‌هاي سنگين در ليگ ملت‌هاي جهان كه بايد براي رقابت در آن قاره عوض كنيم. همين كار را سخت مي‌كند چراكه وضعيت اختلاف ساعت وضعيت خواب و بدن ما را به هم مي‌ريزد. شرايطي كه دست ما نيست. البته شرايط سخت براي همه تيم‌ها هست. تنها حسن حضور سيامك افروزي پزشك كاربلد كنار ماست كه هميشه حواسش به خواب و تغذيه ما هست. در شرايط عادي امكان ندارد يك شب ساعت 8 شب بخوابيم و شب بعد ساعت 4 و بعد هم براي مسابقه به مشكل نخوريم. قهرماني جهان هم مهمترين مسابقه ماست كه مي‌خواهيم بهترين نمايش را در آن داشته باشيم. نتيجه‌‌اش همه جوره براي ما مهم است.

فكر مي‌كني چه نتيجه‌اي بگيريد؟
تيم‌هايي كه به قهرماني جهان مي‌آيند از خودشان توقع دارند نتيجه خوبي بگيرند. شك نكنيد تيم ما هم هدف دارد. ان‌شاءا… به شرايط مطلوب برسيم و در خور اعتبار واليبال ايران بازي كنيم. ما هميشه نشان داده‌ايم با خواستن، تلاش و تمرين به خيلي چيزها رسيده‌ايم. اميدوارم اين بار هم براي مردم سورپرايز داشته باشيم.

251 41

منبع: خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *