حذف «رستمی» و سقوط ورزشکارسالاری در وزنه‌برداری ایران


به گزارش ایرنا، پیکارهای گروه A دسته 94 کیلوگرم وزنه برداری در بازی های آسیایی 2018 هر چند با رکوردشکنی و قهرمانی سهراب مرادی قهرمان بلند آوازه این سال های وزنه برداری جهان و المپیک همراه بود، اما حذف کیانوش رستمی در این دسته یک بار دیگر پدیده ورزشکار سالاری و خودمحوری را بیش از گذشته عیان ساخت.
او در جاکارتا در مقابل چشمان حیرت انگیز وزنه برداران و مربیان سایر کشورها به تنهایی وزنه های خود را تغییر می داد در حالی که «محمد حسین برخواه» سرمربی تیم ملی و «اکبر خورشیدی» مربی تیم ملی با کوله باری از تجربه می توانستند او را یاری دهند و حداقل به مدال نقره بازی های المپیک دست یابد. اما او اعتقاد دارد که باید برنامه های خود را تک محوری انجام دهد و به کمک دیگران نیازی ندارد.
برخواه سرمربی تیم ملی که هیچگاه با تغییر وزن او در این رقابت ها موافق نبود از سال گذشته که سکاندار تیم ملی وزنه برداری شد به دلیل خودمحوری و رفتارهای ساختارشکنانه رستمی و با تجربه ای که از مربیانی همچون انوشیروانی و محسن بیرانوند (دبیر فعلی فدراسیون) به دست آورده بود، او را به حال خود گذاشت و هیچگاه در مورد او اظهار نظری نداشت، اما همچنان سهراب مرادی را نفر نخست وزن 94 کیلوگرم می داند.
کیانوش رستمی در پیکارهای جهانی سال 2017 جهان در آمریکا با انتخاب وزنه های اشتباه و در حالی که نشانی از آمادگی بازی های المپیک 2016 ریو نداشت، با حذف از مسابقات جهانی هر سه مدال طلا را از دست داد.
این تراژدی دیروز (شنبه) در جریان هجدهمین دوره بازیهای آسیایی جاکارتا نیز تکرار شد و در حالی که او بارها اعلام کرده بود به دلیل تغییر وزن از وی در بازی های آسیایی توقع مدال طلا را نباید داشته باشیم و با علم به اینکه 14 کیلوگرم در حرکات یک ضرب کمتر از سهراب مرادی به ثبت رسانده بود در حرکات دو ضرب وزنه های سنگین 218 و 220 کیلوگرم را انتخاب کرد.
او با انداختن وزنه ها، اخلاق را زیر پا گذاشت و با پشت کردن به منافع ملی یک مدال نقره مسلم را از کاروان ایران گرفت.
رستمی در مسابقات روز گذشته با توجه به عملکرد خوبش در حرکات یک ضرب، در حرکات دو ضرب حداکثر با بلند کردن وزنه 207 کیلوگرمی به راحتی می توانست مدال نقره دسته 94 کیلوگرم را تصاحب کند، اما غرور و شکست در مقابل رقیب ایرانی اش، فرصت تجزیه و تحلیل را از او گرفته بود و در حرکات دو ضرب بی هدف و گیج و سردرگم بود.
شکست قهرمان جهان و المپیک در حالی رقم خورد که وی از سال 2012 تا 2017 در هیچ میدانی اوت نکرده بود اما طی یک سال گذشته دو مرتبه از رقابت های مهم بین المللی از دور مسابقات حذف شده و این روند ممکن است آینده ورزشی این قهرمان نامدار وزنه برداری را در آستانه رقابت های جهانی سال 2018 با مشکل مواجه سازد.
کیانوش رستمی در آخرین رکوردگیری تیم ملی نیز که تیر ماه امسال برگزار شده بود در حرکات دو ضرب نتوانسته بود هیچ وزنه ای را بالای سر ببرد اما با نظر شخصی علی مرادی رییس فدراسیون و پشت کردن به نظر سایر اعضای شورای عالی فنی، او یک مرتبه دیگر صاحب پیراهن تیم ملی شد و شکست دیگری را برای وزنه برداری ایران رقم زد.
حال رییس فدراسیون باید در این زمینه پاسخگو باشد که چرا رستمی قصد دارد همچنان با برنامه های شخصی و با خودمحوری این روند را ادامه دهد.
آبان ماه امسال پیکارهای جهانی سال 2018 با اوزان جدید در عشق آباد ترکمنستان که یکی از مراحل کسب سهمیه برای بازیهای المپیک 2020 توکیو است، برگزار خواهد شد. مسابقاتی که تیم های قدرتمند جهان همچون روسیه، چین، قزاقستان، اوکراین، بلاروس و سایر کشورهای محروم پس از یک سال محرومیت با وزنه برداران نامدار خود حاضر خواهند شد و به طور حتم با رقابت های جهانی سال 2017 که تیم ملی بدون دردسر قهرمان جهان شد، متفاوت خواهد بود.
جلسه هیات اجرایی فدراسیون بین المللی ماه گذشته 10 وزن برای زنان و 10 وزن برای مردان در مسابقات جهانی، قاره ای و بین المللی را تصویب کرد که در این دسته بندی، هفت وزن المپیکی در بخش زنان و هفت وزن نیز در بخش مردان مورد تصویب قرار گرفته است.
در بخش مردان و برای مسابقات جهانی و قاره ای و بین المللی وزن های 55، 61، 67، 73، 81، 89، 96، 102، 109 و به اضافه 109 کیلوگرم و برای المپیک هفت وزن 61، 67، 73، 81، 96، 109 و به اضافه 109 کیلوگرم در هیات اجرایی فدراسیون بین المللی به تصویب رسید.
رستمی با علم به اینکه دسته 89 کیلوگرم در بازی های المپیک نیست در فاصله حدود 2 ماه مانده به بازی های آسیایی تصمیم به تغییر وزن از 85 به 94 در بازی های آسیایی گرفت تا در رقابت های جهانی در وزن 96 کیلوگرم به روی تخته برود، تصمیمی که مدال مسلم دسته 85 کیلوگرم بازی های آسیایی را از ایران گرفت و به طور حتم روندی را که رستمی در پیش گرفته در رقابت های جهانی در دسته 96 کیلوگرم ختم به خیر نخواهد شد.
در بازی های المپیک 2020 توکیو ایران در بخش مردان فقط 2 سهمیه دارد و با توجه به قوانین جدید در هر وزن نیز هر کشور تنها یک نماینده می تواند داشته باشد.
سهمیه وزن 96 کیلوگرم ایران در توکیو با توجه به درخشش خیره کننده سهراب مردای وزنه بردار بی ادعا و با اخلاق در این وزن، متعلق به او خواهد بود یا اینکه کیانوش رستمی برنامه های دیگری را در سر می پروراند؟ به طور حتم چالش ها و حاشیه های تیم ملی در این وزن با حضور دو قهرمان المپیک وارد فاز جدیدی خواهد شد؛ مگر آنکه فدراسیون با ایستادن مقابل پدیده ورزشکار سالاری این موضوع را مدیریت کند.
گزارش: رضا رمضانی
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *