جابجایی متعدد رکوردهای جهان در سه روز نخست


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، رقابت های وزنه برداری قهرمان جهان روزهای 10 تا 19 آبان ماه در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار می شود.
«خویی خوا جیان» بانوی وزنه بردار چینی در دسته 49 کیلوگرم موفق شد در حرکت دوضرب 114 کیلوگرم را بالای سر برده و رکورد جوانان جهان را افزایش دهد. وی در مجموع نیز با ثبت 206 کیلوگرم، رکورد جدیدی را بر جای گذاشت.
در همین دسته «تسانان سوپیتا» از تایلند، 93 کیلوگرم را به موفقیت در یک ضرب به ثبت رساند تا رکورد بزرگسالان جهان را ارتقا دهد.
«چایوترا» از تایلند با بالای رسر بردن 120 کیلوگرم در دوضرب، رکورد بزرگسالان جهان را جابجا کرد. وی در مجموع نیز رکورد جهان را با 206 کیلوگرم شکست
در دسته 49 کیلوگرم که رکوردهای جوانان و بزرگسالان بانوان جهان ارتقا پیدا کرد، «چایوترا» از تایلند، «جی خویی خو» از چین و «خویی خوا جیان» از چین به ترتیب اول تا سوم شدند.
همچنین «سوکانیا سریسورات» از تایلند در رقابت های دسته 55 کیلوگرم زنان با شکستن رکوردهای یک ضرب، دو ضرب و مجموع قهرمان جهان شد.
«اری چونتی» از قزاقستان با کسب مدال نقره دسته 55 کیلوگرم برای کشورش تاریخ ساز شد. در تاریخ وزنه برداری قزاقستان تاکنون هیچ وزنه برداری در سه وزن ابتدایی موفق به کسب مدال جهانی نشده بود که این طلسم با کسب مدال چونتی شکسته شد.
همچنین «اوم یون چول» از کره شمالی بعد از کسب سه مدال طلای دسته 55 کیلوگرم مردان به عنوان پرافتخارترین وزنه بردار تاریخ کره شمالی در رقابت های جهانی لقب گرفت.
تا پیش از این «آن گوگ کیم» با کسب هفت مدال طلای جهانی این عنوان را یدک می کشید، اما «اوم» با سه طلایی که در دسته 55 کیلوگرم کسب کرد، جمع مدال های جهانی خود را به 9 طلا، یک نقره و یک برنز افزایش داد.
رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان امسال در اوزان جدید برگزار می شود و فدراسیون بین المللی برای هر وزن رکورد استانداردی را تعیین کرده که هر وزنه برداری بتواند بیش از رکورد تعیین شده، وزنه بزند، نامش به عنوان نخستین رکورددار این مسابقات به ثبت خواهد رسید.
تیم ملی وزنه برداری ایران در حالی هم اکنون در عشق آباد ترکمنستان به سر می برد که سهراب مرادی در دسته 96 کیلوگرم یکی از آماده ترین و شناخته ترین چهره های وزنه برداری جهان است.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری برای حرکت یک ضرب دسته 96 کیلوگرم رکورد 185 کیلوگرم را تعیین کرده که مرادی در تمرینات وزنه 205 کیلوگرمی یعنی 20 کیلوگرم بیشتر از رکورد تعیین شده را نیز بالای سر برده است.
حسین سلطانی ملی پوش دسته 73 کیلوگرم، نخستین وزنه بردار کشورمان است که امروز (یکشنبه) از ساعت 18:30 دقیقه به روی تخته خواهد رفت.
11 وزنه بردارِ در گروه (A) دسته 73 کیلوگرم حاضر هستند و سلطانی با رکورد ورودی 336 کیلوگرم به همراه «کلارنس کومینگز» آمریکایی در رده آخر جدول قرار دارند. بیشترین رکورد ورودی متعلق به «ژیانگ شی» از چین با رکورد ورودی 348 کیلوگرم است.
سلطانی ملی پوش 19 ساله زنجانی برای نخستین بار است در رقابتهای بزرگسالان جهان به مسابقات اعزام می شود. وی قبل از این رقابتها در 6 مسابقه بین المللی به میدان رفته است. او مدال نقره نوجوانان جهان در سال 2016 و نقره جوانان جهان در سال 2018 را در کارنامه دارد.
ورزشی**1067**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *