ثبت نخستین‌های ورزش ایران در بازی‌های آسیایی 2018


به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا؛ هجدهمین دوره بازی های آسیایی که به طور رسمی با حضور نمایندگان 45 کشور از 27 مرداد ماه در اندونزی آغاز شده بود، امروز یکشنبه در مجموع با توزیع 3 هزار و 568 نشان مختلف به پایان رسید.
کاروان ایران با 280 ورزشکار مرد و 98 ورزشکار زن به این رویداد اعزام شد که سهم مدال این دوره برای کشورمان از مجموع یک هزار و 103 مدال طلای توزیع شده 20 نشان زرین، از یکهزار و 103 مدال نقره 20 نقره و از یکهزار و 362 مدال برنز، 22 نشان برنز بود.
کاروان ورزشی کشورمان در این دوره با کسب مجموع 62 مدال (20 طلا، 20 نقره و 22 برنز) در رتبه ششم جدول توزیع مدال ها قرار گرفت. جایگاهی که در صورت نبود نفوذ میزبان در ورود برخی رشته های جدید و عجیب چون «پنچاک سیلات» به این مسابقات، می توانست با رتبه پنجمی به کار خود پایان دهد.
کاروان ورزشی کشورمان در این دوره، نسبت به هفدهمین دوره این بازی ها که سال 2014 به میزبانی اینچئون کره جنوبی برگزار شد، 5 مدال بیشتر کسب کرد تا از این لحاظ نیز عملکرد بهتری داشته باشد.
بی تردید در صورت وجود عدالت در برخی رشته ها، ورزشکاران ایران می توانستند مدال های طلای بیشتری را از آن کاروان کشورمان کنند.
شکست «امیر مهدی زاده» در فینال وزن منهای 60 کیلوگرم کاراته برابر نماینده میزبان، باخت «سعید ملایی» در فینال وزن منهای 81 کیلوگرم جودو از حریف قزاقستانی که با تصمیم عجیب داوران در پایان مبارزه شکل گرفت، مغلوب شدن «علی محمد بخشی» تکواندوکار جوان و شایسته ایران برابر «دای هون لی» قهرمان المپیک و جهان از کره جنوبی با ناداوری واضح و باخت «جعفر پهلوانی» و «محمد ملک محمدی» در کوراش که با نفوذ ازبکستانی ها در این رشته اتفاق افتاد، تنها بخشی از بی عدالتی های موجود در جاکارتا بود که مانع از به دست آمدن مدال های خوشرنگ طلایی بیشتر برای ایران شد.
کاروان ایران در دوره گذشته بازیهای آسیایی در 15 رشته به مدال رسید که امسال این تعداد به 17 رشته ورزشی افزایش یافت که باز هم رکورد جدیدی برای ورزش کشورمان محسوب می شود.
بانوان ورزش ایران در حالی امسال به 16 مدال مختلف رسیدند که کبدی بانوان با برتری تاریخی برابر هند در فینال، موفق شد برای نخستین بار به مدال طلای بازی های آسیایی رسیده و اولین طلای تیمی زنان ایران را در این آوردگاه بزرگ به ثبت برساند. در دوره گذشته نیز بانوان ورزش ایران به 16 مدال دست یافته بودند.

*مدال های فراموش نشدنی
در بین 62 مدالی که قهرمانان ایران زمین در اندونزی به سبد افتخارات ورزش ایران اضافه کردند، مدال برنز «نوشاد عالیمان» که در بین قهرمانان مطرح تنیس روی میز آسیا، جهان و المپیک به دست آمد و همچنین برنز تیم ملی واترپلوی مردان ایران که به 4 دهه انتظار پایان داد از ارزش فوق العاده ای برخوردار بود.
2 مدال طلای ناب تیم های کبدی زنان و مردان ایران که موجب شادی کاروان کشورمان شد هم برای نخستین بار کسب شد تا به سلطه هندی ها پایان دهد.
«زهرا کیانی» ووشوکار جوان ایران که در 19 سالگی موفق به کسب مدال نقره در بخش تالو شد نیز نخستین بانوی ووشوکار این رشته بود که در تالو (اجرای فرم) به چنین نشانی دست می یابد.
از سوی دیگر طلای درخشان «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی کشورمان هم چشم ها را به خود خیره کرد، چرا که کمتر کسی پیش بینی چنین عملکرد ایده آلی را از این قهرمان داشت.
در دوومیدانی، «حسین کیهانی» که با تمرین در روستای زادگاهش با سختی تمام به مصاف حریفان قاره کهن آمده بود به طلای دوی 3 هزار متر با مانع رسید. «احسان حدادی» نیز در پرتاب دیسک بهتر از تمامی رقبای خود بود تا چهارمین طلای متوالی خود در بازی های آسیایی را دشت کند.
درخشش و رکوردشکنی «سهراب مرادی» در وزنه برداری باز هم یک طلای دیگر را برای ایران به ارمغان داشت و پسر محجوب این رشته توانست به دور از حاشیه، بار دیگر پرچم ایران را به اهتزاز درآورد.
در شمشیربازی «علی پاکدامن» جوان رعنای ورزش کشورمان در سابر انفرادی به مدال برنز رسید تا به حسرت 44 ساله این ورزش در این ماده برای رسیدن به مدال بازی های آسیایی پایان دهد.
*وداع قهرمانان
در جریان هجدهمین دوره بازی های آسیایی، وداع قهرمان ایران در اوج آمادگی نیز از نکات قابل ذکر است.
«بهداد سلیمی» قوی ترین مرد آسیا و جهان پس از اینکه در جاکارتا نیز سنگین ترین وزنه ها را بالای سر برد با بوسیدن وزنه ها به حضور پرافتخارش در دنیای قهرمانی پایان داد.
«مجتبی عابدینی» کاپیتان تیم ملی شمشیربازی کشورمان که در بازی های المپیک 2016 ریودوژانیرو نیز تا آستانه کسب مدال پیش رفت و برای نخستین بار به عنوان چهارمی رسید نیز در جاکارتا پس از نایب قهرمانی اسلحه سابر تیمی از تیم ملی وداع کرد.
«علی پیروزخواه» کاپیتان تیم ملی واترپولوی ایران از دیگر نامدارانی بود که پس از رسیدن به مدال برنز این رویداد مهم با دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.
اسامی مدال‌‌آوران ایران در هجدهمین دوره بازی های آسیایی:
** مدال آوران ایران در هجدهمین دوره بازی های آسیایی به شرح زیر است:

* مدال طلا 20
– محمدعلی گرایی – کشتی فرنگی
– حسین نوری – کشتی فرنگی
– حسن یزدانی – کشتی آزاد
– علیرضا کریمی – کشتی آزاد
– پرویز هادی – کشتی آزاد
– عرفان آهنگریان – ووشو
– محسن محمد سیفی – ووشو
– بهمن عسگری – کاراته
– سجاد گنج‌زاده – کاراته
– میرهاشم حسینی – تکواندو
– سعید رجبی – تکواندو
– سهراب مرادی – وزنه‌برداری
– بهداد سلیمی – وزنه‌برداری
– حسین کیهانی – دوی 3 هزار متر
– احسان حدادی – پرتاب دیسک
– تیم ملی کبدی مردان
– تیم ملی کبدی بانوان
– الیاس علی‌اکبری – کوراش
– رضا علیپور – سنگ‌نوردی
– تیم ملی والیبال

* مدال نقره 20
– فرود ظفری – ووشو
– زهرا کیانی – ووشو
– الهه منصوریان – ووشو
– شهربانو منصوریان – ووشو
– امیر مهدی‌زاد – کاراته
– طراوت خاکسار – کاراته
– رزیتا علیپور – کاراته
– کوروش بختیار -تکواندو
– امیرمحمد بخشی – تکواندو
– مرجان سلحشوری – تکواندو
– سعید علی‌حسینی – وزنه‌برداری
– امیر مرادی – دوومیدانی
– جعفر پهلوانی -کوراش
– نازنین ملایی – روئینگ سبک‌وزن انفرادی بانوان
– تیم روئینگ سبک‌وزن دونفره بانوان با ترکیب نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا
– تیم روئینگ چهارنفره سبک‌وزن بانوان با ترکیب مریم کرمی، مهسا جاور، نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا
– هدیه کاظمی -کایاک یک‌نفره 500 متر بانوان
– تیم شمشیربازی سابر مردان با ترکیب مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری و فرزاد باهر ارسباران
– سعید ملایی – جودو
– تیم ملی بسکتبال

* مدال برنز 22
– مهرداد یزدانی – کشتی فرنگی
– محمدرضا گرایی – کشتی فرنگی
– رضا اطری – کشتی آزاد
– ذبیح‌الله پورشیب – کاراته
– پگاه زنگنه – کاراته
– حمیده عباسعلی – کاراته
– فرزان عاشورزاده – تکواندو
– ناهید کیانی – تکواندو
– علی هاشمی – وزنه‌برداری
– قنبرعلی قنبری – کوراش
– امید تیزتک – کوراش
– تیم روئینگ دونفره بانوان‌ با ترکیب مریم کرمی و پریسا احمدی
– نبی رضایی – کانوی یک‌نفره 1000 متر مردان
– تیم کایاک چهارنفره 500 متر مردان با ترکیب احمدرضا طالبیان، پیمان قوی‌دل، علی آقامیرزایی و امین بداغی
– علی پاکدامن – شمشیربازی
– محمد بریمانلو – جودو
– تیم تیراندازی میکس کامپوند با ترکیب نیما محبوبی و فرشته قربانی
– تیم بسکتبال سه‌نفره مردان
– تهمینه کربلایی – پنچاک سیلات
– مه‌لقا جام‌بزرگ – تفنگ سه‌وضعیت 50 متر بانوان
– نوشاد عالمیان – تنیس روی میز
– تیم ملی واترپلو
ورزشی**3783**9250**1597

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *