تیم کشتی آشیرمای خوی بر سکوی قهرمانی ایران ایستاد


بهمن رضایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در جریان این مسابقات که به میزبانی اردبیل برگزار شد، «امیرضا بابایی» در وزن 65 کیلوگرم و «یاشارگلوانی» در وزن 80 کیلوگرم به مدال طلا دست یافتند و «آزاد اسماعیل لک» موفق به کسب مدال برنز شد.
وی بیان کرد: قاسم شاه حسینلو، رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی خوی به عنوان مربی و سرپرست هدایت تیم استان را بر عهده داشت.
وی افزود: پس از آذربایجان غربی تیم های اردبیل و آذربایجان شرقی در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.
رضایی گفت: کشتی ‘آشیرما’ از جایگاه ویژه در شهر دارالمومنین (خوی) برخوردار است و مطابق اعتقادات و آیین و سنن مردم این دیار نماد غیرت، شجاعت و روح جوانمردی و خصایل پهلوانی است.
به گزارش ایرنا این کشتی که با قدمتی دیرینه از بازی های بومی و محلی آذربایجان به شمار می رود در سال های اخیر با هدف ترویج فرهنگ پهلوانی و احیای آداب و رسوم سنتی در شهرستان خوی مورد استقبال قرار گرفته و تلاش ها برای ثبت ملی آن نیز آغاز شده است.
این کشتی به دلیل بهره مندی از قدمت و ابتکار پدیدآورندگان آنها با حداقل امکانات، بیشترین لذت را برای شرکت کنندگان و تماشاگرانش به ارمغان می آورد و در بین برخی از خانواده ها در این استان دارای جایگاه خاصی است.
جایزه های این بازی بومی و محلی همچون کولی دادن به برنده نیز جذابیت خاصی به آن بخشیده و کشتی آشیرما را به پای ثابت آئین های شاد خوی و دیگر شهرستان های منطقه تبدیل کرده است؛
این کشتی از دوران صفویه در این منطقه رایج بوده است.
به گزارش ایرنا فیلم 26 دقیقه ای ‘آشیرما’ به نویسندگی و کارگردانی مهدی حیدری چندی پیش از شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد؛ این فیلم در منطقه قطور خوی فیلمبرداری شده بود و نخستین تولید محتوا از این بازی بومی و محلی به شمار می رود.
7156/3072

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *