تکمیل فاضلاب پایتخت ۵ سال زمان می بردبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از شرکت آب و فاضلاب تهران، مرتضی عزالدین در این باره ادامه داد: پروژه فاضلاب تهران به دلیل حجم گسترده کاری در ۲۲ منطقه شهرداری بزرگ‌ترین پروژه محیط‌زیستی کشور است.

وی گفت: در این طرح اجرای ۹ هزار کیلومتر شبکه جمع‌آوری، ۱۹۲ کیلومتر خطوط انتقال و تونل، ۲۰ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب برای ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با کمک مجموعه دولت، مجلس و شورای اسلامی شهر تهران و شهرداران ۲۲ منطقه این پروژه پیشرفت مناسبی داشته و در حال حاضر ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که از میانگین پیشرفت طرح‌های فاضلاب در سطح کشور ۲۰ درصد بیش‌تر است.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران خاطرنشان کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم این پروژه در پنج سال آینده تکمیل شود، اما مشکل اساسی ما تامین منابع مالی است هر چند از ابتدای اجرای این طرح در سال ۷۵ از طریق منابع داخلی شرکت، بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی و تبصره‌های مصوب در شورای اسلامی شهر تهران تامین اعتبار صورت گرفته است، اما موضوعِ افزایش هزینه مجوز حفاری در وضعیت کنونی موضوع قابل تاملی است.

به گفته عزالدین تعرفه‌های کنونی مجوز حفاری نسبت به تیرماه سال ۹۶ تقریباً چهار برابر شده است.

وی در این باره گفت: این مبلغ معادل هزینه یک متر لوله‌گذاری شبکه فاضلاب است، به طوری که برای هر یک متر لوله‌گذاری با احتساب هزینه خرید لوله، حفاری، پیمانکار و ترمیم آسفالت حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود و تعرفه‌ای هم که مصوب شده تقریباً ۴۵۰ هزار تومان است.

عزالدین به حجم لوله‌گذاری در شهر تهران اشاره کرد و گفت: شرکت فاضلاب تهران باید سالانه ۵۰۰ کیلومتر شبکه در شهر اجرا کند و بر این اساس برای کاهش هزینه مجوز حفاری و تکمیل هرچه سریع‌تر طرح فاضلاب تهران حمایت‌های شورای شهر را نیاز دارد و درخواست ما از شورای اسلامی شهر تهران در بحث تعرفه‌های مجوز حفاری لحاظ‌کردن تخفیف ۵۰ درصدی است.

بنا به گفته عزالدین در سال ۹۸ اجرای ۶۲۰ کیلومتر شبکه در دستور کار و تصفیه‌خانه غرب تهران برای جمعیت دو میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در حال ساخت است که این تصفیه‌خانه در حال حاضر ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک غرب نیز با روش B.O.T، 32 درصد پیشرف فیزیکی دارد.

وی خاطرنشان کرد: احداث واحدهای ۷ و ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران با ارزش هزار میلیارد تومان تا پایان تیرماه امسال با تعیین پیمانکار آغاز خواهد شد.

عزالدین در خصوص اعتبار اجرایی طرح فاضلاب تهران یادآور شد: تاکنون حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در طرح فاضلاب تهران هزینه شده که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز لازم است.

تهرام ۸۱۳۸//‏۶۱۳۹

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *