تلاش برای حفاظت از تالاب های مهابادبه گزارش ایرنا، خشایار صنعتی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه اجرای برنامه مدیریت جامع تالاب کانی برازان مهاباد اظهار داشت: روستاهای حاشیه تالاب‌ها می‌توانند نقش مهمی در حفظ و احیای تالاب‌ها داشته باشند و به همین دلیل باید شغل‌های دیگری که بتواند معیشت آنان را تأمین کند، جایگزین شود.

وی اضافه کرد: تالاب‌های این شهرستان به ویژه تالاب «کانی برازان» مهاباد با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد می‌تواند زمینه را برای ایجاد اشتغال جدید در زمینه گردشگری و طبیعت گردی فراهم سازد.

وی افزود: اگر ساکنان این مناطق به این نتیجه برسند که معیشت و زندگی دسته جمعی آنان به تالاب و حفظ آن بستگی دارد، با تمام توان برای حفظ و حراست از آن تلاش می‌کنند.

صنعتی گفت: ورود انجمن‌های زیست محیطی و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای روستاییان حاشیه تالاب‌ها نیز می‌تواند نقش مهمی در رسیدن به این اهداف ایفا کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد نیز گفت: برنامه مدیریت جامع تالاب‌ها به عنوان یک فرآیند مشارکتی با رویکرد زیست بومی و با حضور جوامع محلی اطراف این تالاب تهیه و تدوین شده و به صورت یک کتاب و سند عملیاتی درآمده که با تدوین این سند نقشه راه و افق ۲۰ ساله برنامه ریزیهای این شهرستان در زمینه حفظ و حراست از این تالاب مشخص شده است.

فاروق سخنور افزود: در فرآیند تدوین این سند نظرهای کارشناسی و دانش بومی ذی نفعان تالاب با برگزاری چهار کارگاه‌های فنی، بررسی شده و به تأیید و تصویب به مسؤولان شهرستان رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت بالای تالاب بینالمللی «کانیبرازان» به عنوان اولین سایت پرندهنگری کشور و نقش مهم آن در تأمین معیشت پایدار برای جوامع محلی و حفاظت از تنوع زیستی دریاچه ارومیه ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به الزامات قانونی، مکلف به تدوین و اجرای برنامه‌های مدیریت جامع (با رویکرد زیست بومی) برای اکوسیستم‌های حساس از جمله تالاب کانیبرازان است.

وی ادامه داد: تالاب کانیبرازان مهاباد یکی از مهم‌ترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و از با ارزشترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب کشور به شمار می‌رود که رصد کردن وضعیت زیست محیطی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.

در ادامه این جلسه کارگروه‌های مختلف برنامه مدیریت جامع تالاب بینالمللی کانیبرازان تعیین شد و شرح وظایف هر یک از این کارگروه‌ها و برنامهریزی برای رسیدن به اهداف برنامه که همان حفظ و احیای تالاب کانی برازان است، قرائت شد.

به گزارش ایرنا، هم اکنون علاوه بر تالاب بینالمللی کانیبرازان مهاباد برنامه مدیریت جامع برای تالاب‌های نوروزلوی میاندوآب و سلدوز نقده در آذربایجان غربی تدوین شده است.

تالاب بینالمللی کانیبرازان مهاباد که نخستین سایت پرندهنگری کشور نیز محسوب می‌شود با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزشترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب کشور به شمار می‌رود.

بر اساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشک زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید و همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.
در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بینالمللی کانیبرازان، تالاب‌های دائمی «حسن خان» و «قوپی باباعلی» و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله «گروس»، «داشخانه» و «قره قشلاق» نیز وجود دارد.

۳۰۲۰/‏۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *