بی تابی پلنگ جویبار برای کسب مدال المپیک


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یزدانی دارنده 2 مدال طلا و 2 برنز رقابت های قهرمانی جهان و سه مدال طلای بازی های آسیایی است و سابقه حضور در سه دوره از بازی های المپیک (2008 پکن، 2012 لندن و 2016 ریو) را در کارنامه ورزشی خود دارد.
وی پس از ناکامی در کسب مدال در بازی های المپیک 2008 پکن، در المپیک 2012 لندن که در اوج آمادگی و تجربه قرار داشت به دلیل مصدومیت، مدال طلای مسلم خود را از دست داد.
یزدانی در اوایل سال 95 و پیش از بازی های المپیک 2016 ریو و در حالی که در جویبار برای حضور در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی آماده می شد، از ناحیه آشیل پا مصدوم شد و به دلیل همین مصدومیت نتوانست عملکرد خوبی در المپیک ریو داشته باشد. البته در این بین نباید از ناداوری در کشتی او با «ختاگ گازیموف» از جمهوری آذربایجان گذشت.
وی از اوایل مرداد ماه سال گذشته تمرینات سبک خود را آغاز کرده است. یزدانی پس از پشت سر گذاشتن مصدومیت طی ماههای گذشته، برای حضور در مسابقات انتخابی، تمرینات سنگین و فنی را در جویبار پشت سر گذاشت، اما به دلیل درگذشت مادربزرگش و شرایط روحی و روانی در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی حضور نیافت.
همین موضوع سبب شد تا آزادکار جویباری تیم ملی، بازی های آسیایی 2018 جاکارتا را از دست بدهد. با این حال کادر فنی باز هم او را رها نکرد و او را به صورت اختیاری به اردوی تیم ملی دعوت کرد که یزدانی در هیچ یک از اردوهای تیم ملی حضور نیافت، تا اینکه نام پلنگ جویبار در فهرست اعزامی به رقابت های بین المللی جام «دیمیتری کرکین» روسیه قرار گرفت، اما حاضر نشد به این تورنمنت اعزام شود.
یکی از شروط کادر فنی تیم ملی، ارزیابی یزدانی در یک تورنمنت بین المللی است و برهمین اساس دوباره نام او را در قالب تیم منتخب اعزامی به رقابت های بین المللی «الکساندر مدوید» در بلاروس قرار دادند که این تورنمنت به دلیل شرایط ارزی فدراسیون لغو شد.
یزدانی که در لیگ برتر کشتی باشگاههای کشور به همراه تیم آرش زین بابل در مسابقات حضور دارد، هفته گذشته بعد از دو سال و با یک وزن کمتر به همراه این تیم مقابل تیم پتروشیمی بهشهر قرار گرفت و در وزن 92 کیلوگرم توانست حریف خود را 11 بر صفر شکست دهد.
سید مراد محمدی مربی تیم آرش زین بابل و از آزادکاران عنوان دار اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: یزدانی از نظر جسمانی و فنی در شرایط ایده الی قرار داد و تنها مشکل ما دوری دو ساله از میادین بود. به همین دلیل طی صحبتی برخی دغدغه ها از جمله سخت بودن شروع کار برای بازگشت دوباره و فشار مضاعف روحی و روانی را با او در میان گذاشتیم.
دارنده مدال برنز بازی های المپیک 2008 پکن ادامه داد: به همین دلیل حضور در تک مسابقات لیگ سبب می شود که فشار روانی و استرس برداشته شود؛ چرا که او قصد دارد تا بازی های المپیک 2020 توکیو به کشتی ادامه دهد.
وی در خصوص تغییر وزن یزدانی از 97 به 92 کیلوگرم در مسابقه هفته گذشته نیز گفت: این تغییر وزن جنبه تاکتیکی داشت که به تیم کمک کرد؛ چرا که او وقتی دید در این وزن به دلیل آسیب دیدگی کشتی گیر با خلا مواجه هستیم، پذیرفت که برای ما در وزن 92 کیلوگرم کشتی بگیرد.
سرمربی اسبق تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران در خصوص وضعیت یزدانی در تیم ملی ایران نیز گفت: با توجه به اینکه تیم ایران به تورنمنت مدوید در کشور بلاروس نمی رود، او با حضور در همین مسابقات لیگ می تواند به شرایط ایده ال برسد.
وی در پاسخ به این سووال که آیا یزدانی توانایی حضور در پیکارهای جهانی 2018 بوداپست مجارستان را دارد؟ تصریح کرد: یزدانی در دنیای کشتی یک استثنا است و هر کاری از دست او بر می آید، اما موضوع مهم آن است که از نظر روحی و روانی باید او را آماده کرد؛ چرا که از نظر جسمانی آماده است.
محمدی در خصوص کسب مدال طلای «علیرضا کریمی» در وزن 97 کیلوگرم در بازی های آسیایی گفت: موفقیت او قابل تقدیر است، اما اینکه یک کشتی گیر با 7 تا 8 کیلوگرم وزن کمتر در پیکارهای قهرمانی جهان و یا المپیک حضور یابد، با بازی های آسیایی متفاوت است.
وی ادامه داد: باید شان و جایگاه کشتی گیری همچون یزدانی را حفظ کنیم و فضایی به او بدهیم که خودش را اثبات کند. برنامه یزدانی حضور تا بازی های المپیک 2020 توکیو است، تا مدالی را که در سه دوره گذشته المپیک استحقاق آن را داشت، از المپیک 2020 توکیو بگیرد و این امر مستلزم حمایت مسوولان فدراسیون است.
ورزشی**1067**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *