بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب با حضور ایران در تفلیس گشایش یافتبر اساس گزارش رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، مراسم گشایش نمایشگاه با حضور مقامات وزارت آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش گرجستان، رئیس انجمن جهانی ناشران و رایزن فرهنگی کشورمان در این کشور برگزار شد.

در بخش خارجی نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس نمایندگی‌های فرهنگی و ناشران خارجی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، فنلاند، لیتوانی، انگلستان، آلمان حضور داشتند.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در این نمایشگاه غرفه «ایران شناسی در آئینه کتاب» را دایر کرد و در این غرفه بیش از ۶۰ عنوان کتاب به زبان‌های گرجی و فارسی که با حمایت رایزنی فرهنگی در طول یک دهه فعالیت درگرجستان؛ نمایش داده می‌شود.

در این غرفه همچنین بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب مصور ایرانشناسی به زبان انگلیسی، آذری و فارسی در موضوعات ایران شناسی، هنر، ادبیات کلاسیک، ادبیات معاصر، ادبیات کودک، دین و مذهب، تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران، انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) و زبان و ادبیات فارسی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته که با استقبال مردم این کشور نیز مواجه شد.

حمید مصطفوی رایزن فرهنگی کشورمان در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس با اشاره به نقش کتاب و صنعت نشر در تعامل فرهنگ‌ها و کشورها گفت: نمایشگاه کتاب تفلیس یک خط ارتباطی و فصل مشترکی را میان همه ما ایجاد کرده است.

وی افزود: این نمایشگاه فرصت مغتنمی است برای رشد و بالندگی جامعه گرجستان و تقویت مناسبات فرهنگی کشورهای منطقه بویژه ایران و گرجستان است.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور گفت: ما می‌توانیم درحوزه تألیف، ترجمه، نشر، نگارگری، تصویرگری گام‌های مهمی را در معرفی فرهنگ، اداب رسوم، افکار و اندیشه‌های صاحب نظران و نویسندگان دو کشور برداریم.

مصطفوی با بیان اینکه اولویت ایران، حمایت از ترجمه و نشر آثار ادبیات معاصر و کلاسیک فارسی به زبان‌های غیرفارسی بویژه زبان گرجی است در این نمایشگاه تلاش خواهیم کرد با برگزاری جلسات با مدیران ناشران حاضر زمینه همکاری ناشران معتبر گرجی و خارجی را با ناشران معتبر ایرانی و مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی ایران برای بهره مندی از حمایت مالی جهت ترجمه و نشر کتب در موضوعات مختلف در قالب طرح تاپ فراهم گردد.

این نمایشگاه بین المللی تا ۱۲ خردادماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

خاورم ** ۳۳۷

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *