برداشت علوفه از مزارع فریدن آغاز شدرامین رستمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: کشت علوفه ای در فریدن شامل یونجه، اسپرس، شبدر، ماشک و حلر بوده که برداشت آنها با توجه به شرایط آب و هوایی سه تا چهار چین در سال است.

به گفته وی پیش بینی می شود امسال نزدیک به ۱۴ هزار تن علوفه خشک از مزارع فریدن برداشت شود.

رییس اداره جهاد کشاورزی فریدن از کشت سیب زمینی در سطح سه هزار هکتار از مزارع این شهرستان خبر داد و افزود: ارقام کشت شده شامل آگریا، آریندا، ساوالان، سیلوا، بامبا، جلی، سانته، ساتینا و سانتاناست.

رستمی با بیان اینکه امسال ۹۰ هزار تن محصول سیب زمینی از مزارع شهرستان برداشت می شود، خاطرنشان کرد: صد هکتار از مزارع فریدن به کشت سیب زمینی بذری اختصاص دارد که پیش بینی می شود سه هزار تن محصول سیب زمینی بذری گواهی شده از این سطح برداشت شود.

رییس اداره جهاد کشاورزی فریدن به کشت لوبیای چیتی، سفید و قرمز در سطح ۳۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان اشاره و بیان کرد: با توجه به بارش های مناسب سال زراعی جاری کشت این محصول ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد.

به گفته وی امسال نزدیک به ۶۰۰ تن محصول لوبیا از مزارع فریدن برداشت می شود.

رستمی ادامه داد: امسال در سطح ۵۰۰ هکتار از مزارع فریدن سبزی و صیفی کشت شد و پیش بینی می شود افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ تن سبزی و صیفی که بخش بیشتر آن به کشت کاهو و کلم اختصاص یافته است برداشت شود.

رییس جهاد کشاورزی فریدن خاطرنشان کرد: بارش های بهاری و کاهش دمای هوا موجب شد برداشت گل محمدی از باغ های این شهرستان که ۳۵ درصد افزایش داشته است، با تاخیر دو هفته ای آغاز شود.

به گفته وی امسال افزون بر ۲۸۰ تن گل محمدی در فریدن برداشت و برای گلاب گیری به کاشان صادر می شود.

فریدن با افزون بر ۷۵۰ هکتار باغ، ۳۰ هکتار مزرعه و تولید سالانه ۳۸۰ هزار تن انواع محصولات زراعی یکی از قطبهای کشاورزی استان اصفهان است.

در سال گذشته به دلیل خشکسالی تنها نیمی از اراضی کشاورزی فریدن به زیر کشت رفت اما پیش بینی می‌شود امسال با توجه به بارش‌های پربرکت بهاری کشاورزی فریدن جان تازه به خود بگیرد.

مجموع بارندگی این شهرستان در سال زراعی جاری تا روز نخست اردیبهشت نزدیک به ۴۱۷ میلی متر بوده که در مقایسه با میانگین سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد، این بارش‌ها، جاری شدن آب در بسیاری از رودخانه‌های دائمی و فصلی این منطقه را به دنبال داشت که تا قبل از این زمان به طور کامل خشک شده بودند.

فریدن با جمعیت بیش از ۴۹ هزار نفر در ۱۴۰ کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است.

۹۸۶۱/ ۶۰۲۶

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *