بازماندگان حادثه برج گرنفل لندن علیه سه شرکت آمریکایی شکایت کردندبر اساس دادخواست ارائه‌شده، دو شرکت آمریکایی تأمین‌کننده روکش و عایق ساختمان گرنفل بهنام‌های آرکونیک و کلوتکس و همچنین شرکت لوازم‌خانگی ویرپول در فهرست این پرونده حقوقی نامبرده شده‌اند.

درصورتی‌که دادگاه به نفع شاکیان رأی بدهد، پای میلیون‌ها دلار پرداخت خسارت در میان خواهد بود.

ویرپول و آرکونیک تا زمان انجام بررسی قضائی این پرونده اظهارنظری نکرده و کلوتکس به بی. بی. سی گفته مشغول بررسی موقعیت خود در این پرونده حقوقی است.

آتش‌سوزی برج گرنفل در ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) سال ۲۰۱۷ ساعت ۰۱:۱۵ به‌وقت محلی از یک فریزر معیوب در طبقه چهارم این برج آغاز و سپس به طبقات فوقانی سرایت کرد.

در این ساختمان قریب به ۶۰۰ نفر ازجمله تعداد زیادی خانواده که شماری از آن‌ها مسلمان بوده، زندگی می‌کردند. به گفته شاهدان، در زمان وقوع این آتش‌سوزی، آژیر حریق برج به صدا درنیامده و این در حالی است که ازسال قبل حادثه ۱۰ میلیون پوند برای تعمیرات این ساختمان ازجمله تغییر روکش آن، هزینه شده است.

این برج مسکونی به شهرداری منطقه کنزینگتون و چلسی متعلق بوده، اما یک شرکت خصوصی اداره آن را به عهده داشته است. به‌رغم گذشت ۲ سال از وقوع این حادثه، دولت انگلیس هنوز به وعده‌ی خود برای اسکان ثابت قربانیان جامه عمل نپوشانده است.

بر اساس این گزارش، وکیل بازماندگان برج گرنفل، قرار است ظرف چند روز آینده پرونده شکایت از سه شرکت آمریکایی را در دادگاه فیلادلفیا به جریان بیندازد. این شهر ازآن‌جهت انتخاب‌شده که گفته می‌شود مقر اصلی دو شرکت آرکونیک و کلوتکس به‌عنوان تأمین‌کننده عایق برج گرنفل در آنجا قرار دارد.

این دادخواست از طرف خانواده ۶۹ تن از ۷۲ قربانیان و ۱۷۷ تن از آن‌هایی که براثر این حادثه مجروح شدند تنظیم‌شده است. در این دادخواست ۴۰۰ صفحه‌ای آمده است که شرکت‌های یادشده، در آتش‌سوزی برجی که به تابوت در حال آتش تبدیل‌شده بود مقصر هستند.

بر اساس گزارش‌ها، رسیدگی به این پرونده ممکن است دو سال طول بکشد.

اروپام ** ه ن ** ۱۵۴۶

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *